Austin Music Awards
BACK TO TOP

2007-2008

Band of the Year
Spoon

2. Bob Schneider
3. Roky & The Explosives
4. Ghostland Observatory
5. Okkervil River
6. Band of Heathens
7. Eric Johnson
8. Ruthie Foster
9. Octopus Project
10. Omar Kent Dykes & Jimmie Vaughan

Best New Band
White Denim

photo by Aubrey Edwards

2. T-Bird & the Breaks
3. Black Joe Lewis & the Honeybears
4. Suzanna Choffel
5. The Bellevue Outfit
6. Nakia & His Southern Cousins
7. Mothfight
8. Mother’s Anthem
9. Ringo Deathstar
10. Dead Pyrates Society

Musician of the Year
Roky Erickson

photo by Todd V. Wolfson

2. Stephen Bruton
3. Bob Schneider
4. Ruthie Foster
5. Eric Johnson
6. Guy Forsythe
7. Uncle John Turner
8. Pinetop Perkins
9. Aaron Behrens, Ghostland Observatory
10. Patrice Pike

Album of the Year
Ga Ga Ga Ga Ga, Spoon

2. The Phenomenal Ruthie Foster, Ruthie Foster
3. Stage Names, Okkervil River
4. Live at Antone’s, Band of Heathens
5. The Californian, Bob Schneider
6. Children Running Through, Patty Griffin
7. Unrepentant Schizophrenic American, Guy Forsyth
8. On the Jimmy Reed Highway, Omar Kent Dykes and Jimmie Vaughan
9. Noble Creatures, The Gourds
10. Cradle to the Grave, Dale Watson

Song of the Year
“The Underdog,” Spoon

2. “Flowerparts,” Bob Schneider
3. “Heal Yourself,” Ruthie Foster
4. “Heavenly Day,” Patty Griffin
5. “You Got Yr Cherry Bomb,” Spoon
6. “How Will You Shine,” The Gourds
7. “Our Life is Not a Movie or Maybe,” Okkervil River
8. “Jimmy Reed Highway,” Omar Kent Dykes & Jimmie Vaughan
9. “Build Havana,” Future Clouds and Radar
10. “Long Line of Losers,” Kevin Fowler

Best Bluegrass
Bob Schneider's Texas Bluegrass Massacre

photo by John Carrico

2. South Austin Jug Band
3. Sarah Jarosz
4. Onion Creek Crawdaddies
5. The Gourds
6. Warren Hood & the Hoodlums
7. The Belleville Outfit
8. Green Mountain Grass
9. Austin Lounge Lizards
10. White Ghost Shivers

Best Blues
Gary Clark Jr.

photo by Todd V. Wolfson

2. Black Joe Lewis & the Honeybears
3. Ruthie Foster
4. Pinetop Perkins
5. Omar Kent Dykes & Jimmie Vaughan
6. Guy Forsyth
7. Miss Lavelle White
8. Seth Walker
9. Carolyn Wonderland
10. Grady

Best Country
Rusty Weir

photo by John Carrico

2. Dale Watson
3. Asleep at the Wheel
4. Kevin Fowler
5. The Derailers
6. The Mother Truckers
7. Heybale!
8. Willie Nelson
9. Alvin Crow
10. The Texas Sapphires

Best Cover Band
The Eggmen

photo by John Carrico

2. I Need More Cowbell
3. Skyrocket!
4. Mysterious Ways
5. Lost in Austin
6. Big Balls
7. Hells Bells
8. Forever Changes
9. Spazmatics
10. CR 290

Best DJ
Toddy B

photo by Todd V. Wolfson

2. DJ Mel
3. Scott Kinnebrew
4. Boba Fett
5. DJ Manny
6. DJ Exceed
7. DJ Chicken George
8. DJ Dallas
9. Car Stereo (Wars)
10. Bigface

Best Experimental
Ghostland Observatory

2. Octopus Project
3. Death Is Not a Joyride
4. Shuttle Debris
5. Opposite Day
6. John Pointer
7. Chant
8. Will Evans Project
9. Bexar Bexar
10. Calm Blue Sea

Best Folk
The Brobdingnagian Bards

photo by John Carrico

2. Sara Hickman
3. Eliza Gilkyson
4. The Hudsons
5. Betty Soo
6. Suzanna Choffel
7. Amy Cook
8. Brothers & Sisters
9. Sarah Jarosz
10. Peter & the Wolf

Best Hip Hop
BoomBoxATX

photo by Todd V. Wolfson

2. Bavu Blakes
3. MC Overlord
4. Dirty Wormz
5. Zeale32
6. Afrofreque
7. Dubb Sicks
8. Phranchyze
9. Tee Double
10. Braylon Wilcott

Best Indie
Okkervil River

photo by Mary Sledd

2. Spoon
3. Ghostland Observatory
4. Octopus Project
5. Voxtrot
6. Black Angels
7. Tammany Hall Machine
8. White Denim
9. Roky Erickson & the Explosives
10. Explosions in the Sky

Best Industrial/Goth
Tungsten Coil

photo by Todd V. Wolfson

2. Chant
3. Lucid Dementia
4. Death Is Not a Joyride.
5. Pail
6. Ghostland Observatory
7. Scorpio Rising
8. Lust Murder Box
9. Subnatural
10. Exit

Best Instrumental
Explosions in the Sky

2. Octopus Project
3. Austin Symphony
4. McLemore Ave.
5. 3 Balls of Fire
6. Doc Grauzer
7. Golden Arm Trio
8. Mike Flanigin & His B-3 Trio
9. Brownout
10. Mundi

Best Jazz
Blaze

photo by John Carrico

2. Eric Johnson
3. Ephraim Owens
4. White Ghost Shivers
5. Stanley Smith
6. Sarah Sharp
7. David Chenu
8. Paris 49
9. Monster Big Band
10. Mingo Fish Trap

Best Latin Contemporary
Brownout

photo by Todd V. Wolfson

2. Grupo Fantasma
3. Vallejo
4. Del Castillo
5. The Brew
6. Los Lonely Boys
7. Meneja Beto
8. Boca Abajo
9. Los Gallos
10. Latin at Heart

Best Latin Traditional
Los Texas Wranglers

photo by John Carrico

2. Grupo Fantasma
3. Del Castillo
4. Cerronato
5. Cienfuegos
6. Los Lonely Boys
7. Cadaques
8. Meneja Beto
9. Son y No Son
10. The Brew

Best Metal
Broken Teeth

photo by Todd V. Wolfson

2. Powderburn
3. Coarse of Ruin
4. The Sword
5. Pail
6. Blackaholicus
7. Lucid Dementia
8. Grady
9. Lions of Tsavo
10. Meyvn

Best None of the Above
White Ghost Shivers

photo by Todd V. Wolfson

2. Brobdingnagian Bards
3. Shuttle Debris
4. Mingo Fishtrap
5. John Pointer
6. Will Taylor & Strings Attached
7. Chant
8. I Need More Cowbell
9. Death Is Not a Joyride
10. Dino Lee & the White Trash Revue

Best Novelty Band
Jolly Garogers

photo by Todd V. Wolfson

2. Supersonic Uke
3. White Ghost Shivers
4. I Need More Cowbell
5. Death Is Not a Joyride
6. Ghostland Observatory
7. The Dubliners’ Tabbycats
8. John Pointer
9. Asylum Street Spankers
10. Mistress Stephanie & Her Melodic Cat

Best Punk
Krum Bums

photo by Todd V. Wolfson

2. The Midgetmen
3. The Applicators
4. Riverboat Gamblers
5. The Skunks
6. Ghostland Observatory
7. Opposite Day
8. Flametrick Subs
9. Adrian & the Sickness
10. Punkaroos

Best Rock
Spoon

2. Okkervil River
3. Ghostland Observatory
4. Bob Schneider
5. Band of Heathens
6. Ian McLagan & the Bump Band
7. Grady
8. Future Clouds and Radar
9. White Denim
10. Tammany Hall Machine

Best Roots Rock
The Gourds

photo by John Carrico

2. Rusty Wier
3. Bob Schneider
4. Band of Heathens
5. Guy Forsyth
6. The Mother Truckers
7. Reckless Kelly
8. The Belleville Outfit
9. James McMurtry
10. Shelley King

Best Teen
Jenny Wolfe & the Pack

photo by John Carrico

2. Sarah Jarosz
3. The Fireants
4. The Steps
5. Superpal Universe
6. Loose Cannons
7. Blues Mafia
8. Aftermath
9. High on Hotdogs
10. Rubber Monster

Best World Music
Atash

photo by John Carrico

2. Matson Belle
3. Joel LaViolette
4. Tea Merchants
5. Mundi
6. Govinda
7. Oliver Rajamani
8. Djembabes
9. Austin Samba School
10. Bedlam Bards

Best Acoustic Guitar
Stephen Bruton

photo by John Carrico

2. Eric Johnson
3. Monte Montgomery
4. Bob Schneider
5. John Pointer
6. Guy Forsyth
7. Sara Hickman
8. Willie Nelson
9. Ana Egge
10. Marvin Dykhuis

Best Bass Guitar
Bruce Hughes, Bob Schneider, the Resentments

photo by John Carrico

2. Roscoe Beck, Eric Johnson
3. Mark Andes, Ian McLagan
4. Josh Lambert, the Octopus Project
5. Seth Whitney, the Band of Heathens
6. Big Ben Richardson, Grady
7. Sarah Brown. Heybale!
8. Omar Vallejo, Vallejo
9. Gian Ortiz, Amplified Heat
10. Chris Maresh, Eric Johnson

Best Drums/Percussion
John Chipman, the Band of Heathens, the Resentments

photo by John Carrico

2. Tommy Taylor, Eric Johnson
3. Conrad Choucroun, Bob Schneider
4. Don Harvey, Ian McLagan
5. Brannon Temple, Blaze
6. Toto Miranda, the Octopus Project
7. Thomas Turner, Ghostland Observatory
8. Nina Singh, Grady
9. Chris Ortiz, Amplified Heat
10. Ken Tondre, Kevin Fowler

Best Electric Guitar
Gary Clark Jr.

photo by Todd V. Wolfson

2. Jeff Plankenhorn, Bob Schneider
3. Eric Johnson
4. Redd Volkaert, Heybale!
5. Guy Forsyth
6. Stephen Bruton
7. Jimmie Vaughan
8. Carolyn Wonderland
9. Scrappy Judd Newcomb
10. Gordie Johnson, Grady

Best Female Vocals
Ruthie Foster

photo by John Carrico

2. Carolyn Wonderland
3. Wendy Colonna
4. Patrice Pike
5. Patty Griffin
6. Sara Hickman
7. Teal Collins, the Mother Truckers
8. Kelly Willis
9. Sarah Jarosz
10. Lou Ann Barton

Best Horns
Austin Symphony Orchestra

2. Ephraim Owens
3. Grupo Fantasma
4. Grooveline Horns
5. Stanley Smith
6. Nick Warrenchuck
7. David Chenu
8. Mingo Fishtrap
9. M Squad, Jabarvy
10. Steve Zirkel

Best Keyboards
Pinetop Perkins

photo by Todd V. Wolfson

2. Ian McLagan
3. Yvonne Lambert
4. Thomas Turner
5. Earl Poole Ball
6. Joel Mullins
7. Shuttle Debris
8. Floyd Domino
9. Bobbie Nelson
10. Mike Flanigian

Best Male Vocals
Britt Daniel, Spoon

photo by Aubrey Edwards

2. Bob Schneider
3. Aaron Behrens, Ghostland Observatory
4. Malford Milligan, Storyville
5. Guy Forsythe
6. Ed Jurdi, Band of Heathens
7. Omar Kent Dykes
8. Dale Watson
9. Will Sheff, Okkervil River
10. Kevin Fowler

Best Miscellaneous Instrument
Yvonne Lambert, theremin

photo by John Carrico

2. Eric Johnson, sitar
3. Arty Passes, steel
4. Andrew McKee, recorder
5. John Pointer, boombox
6. Guy Forsyth, harmonica and saw
7. Scott Kinnebrew, laptop
8. Unforgettable Unknowable, ukelele
9. Mike Maddux, accordion
10. Gary Primich, harmonica

Best Songwriter
Britt Daniel, Spoon

photo by Aubrey Edwards

2. Bob Schneider
3. Wendy Colonna
4. Guy Forsyth
5. Patty Griffin
6. Aaron Behrens, Ghostland Observatory
7. Will Sheff, Okkervil River
8. Sam Baker
9. Ian McLagan
10. Sara Hickman

Best Strings
Austin Symphony Orchestra

2. Will Taylor, violin
3. Warren Hood, fiddle
4. Sara Jarosz, mandolin and banjo
5. Marc Gunn, autoharp
6. Andrew Noble, viola
7. Omar Lopez, violin
8. Chris Whitten, fiddle
9. Erik Hokkanen, fiddle
10. Elana James, fiddle

Best Acoustic Venue
Cactus Cafe

photo by Sandy Carson

2. The Saxon Pub
3. Stubbs
4. Momo’s
5. Threadgill’s
6. Ruta Maya
7. The Parish
8. Antone’s
9. Lucky Lounge
10. Lamberts

Best All Ages Venue
Emo's CLOSED

photo by Sandy Carson

2. Stubbs
3. Antone’s
4. Ruta Maya
5. Threadgill’s
6. Central Market
7. Broken Spoke
8. Red 7
9. Jovita’s
10. La Zona Rosa

Best Concert Poster
Johnny Winter, Aug. 1, Antone’s, Jerry Clayworth

2. 7th Anniversary, Aug. 24-25, MoMo’s, Jon Patillo
3. Roky Erickson, March 15, Threadgill’s, Jim Franklin
4. Black Crowes, Sept. 5, Backyard
5. Lucid Dementia, Sluggo Ball, Oct. 28, Emo’s
6. The Midgetmen, Aug. 3, Emo’s
7. Kevin Fowler, Midnight Rodeo
8. Octopus Project, June 2, Emo’s
9. Cerronato, Oct. 10, Jovita’s
10. Nakia, Continental Club

Best Instrument/Equipment Store

photo by John Carrico

2. Bass Emporium
3. Guitar Center
4. South Austin Music
5. Musicmakers
6. Ray & Shane Hennig’s Heart of Texas Music
7. Rock & Roll Rentals
8. Music Exchange
9. Violins Etc
10. Tommy’s Drum Shop

Best Live Music Venue
Stubb's

photo by Sandy Carson

2. Antone’s
3. Emo’s
4. Continental
5. Saxon Pub
6. Momo’s
7. Elysium
8. Mohawk
9. The Parish
10. Backyard

Best Local Label
Fat Caddy

2. Sound
3. ISMS Records
4. Steadyboy Records
5. Sleeveless
6. Mage
7. Beats Broke
8. Australian Cattle Gods
9. Natrix Matrix
10. Chicken Ranch

Best New Club
Lamberts

photo by Sandy Carson

2. Patsy’s Cowgirl Cafe
3. Qua
4. Panagaea
5. The Marq
6. Prague
7. Scoot Inn
8. Vicci
9. Merkaba Lounge
10. Besos Cantina

Best Radio Music Program
Chillville, Ray Seggern; 101X

"Full Monty" (Jason Montemayor) and "Raydog" (Ray Seggern) (photo by Todd V. Wolfson)

2. Eklektikos, John Aielli, KUT
3. Next Big Thing, Andy Langer, 101X
4. Twine Time, Paul Ray, KUT
5. Lonestar State of Mind, Bobby Ray, KGSR
6. No Control, Chuck Loesch, 101X
7. Lounge Show, Jay Robillard, KOOP
8. Blue Monday, Larry Monroe, KUT
9. Celtic Storm, Donnelle McKaskle, KOOP
10. Folkways; Kevin Connor, Ed Miller, and Tom Pittman; KUT

Best Radio Personality
Bobby Bones KISS

photo by Todd V. Wolfson

2. Bob Fonseca KLBJ
3. Jason Dick 101X
4. John Aielli KUT
5. Deb O’Keefe 101X
6. Dale Dudley KLBJ
7. Raydog 101X
8. Charlie Hodge KLBJ
9. Jody Denberg KGSR
10. Bryan Beck KGSR

Best Radio Program
The Bobby Bones Show, Bobby Bones, KISS

photo by Todd V. Wolfson

2. Morning X, Jason Dick and Deb O'Keefe, 101X
3. Morning Show, Dale Dudley and Bob Fonseca; KLBJ
4. Eklektikos, John Aielli, KUT
5. Morning Show, JB and Sandy, MIX
6. Chillville, Ray Seggern, 101X
7. Folkways; Kevin Connor, Ed Miller and Tom Pittman; KUT
8. Lonestar State of Mind, Bobby Ray, KGSR
9. No Control, Chuck Loesch, 101X
10. Twine Time, Paul Ray, KUT

Best Radio Station
KISS 96.7 FM

2. KGSR 107.1FM
3. 101X 101.5FM
4. KUT 90.5FM
5. KLBJ 93.7FM
6. KOOP 91.7FM
7. MIX 94.7FM
8. KVRX 91.7FM
9. BOB 103.5FM
10. KVET/KASE 98.1FM

Best Record Producer
Mike McCarthy, Britt Daniel and Jim Eno; Ga Ga Ga Ga Ga; Spoon

2. Mark Addison; Unrepentant Schizophrenic American; Guy Forsyth
3. Will Taylor; Back to the Garden; Will Taylor and Strings Attached
4. Mike McCarthy and Patty Griffin, Children Running Through; Patty Griffin
5. Fatty Carmello Trust; Noble Creatures; The Gourds
6. Dale Watson; Cradle to the Grave; Dale Watson
7. Stephen Doster; Little Tiny Secrets; Betty Soo
8. Derek O’Brien; On the Jimmy Reed Highway; Omar Kent Dykes & Jimmie Vaughan
9. Gordie Johnson; A Cup of Cold Poison, Grady
10. Gurf Morlix; Diamonds to Dust; Gurf Morlix

Best of the Year
NEWSLETTERS
AC Daily, Events and Promotions, Luvdoc Answers

Breaking news, recommended events, and more

Official Chronicle events, promotions, and giveaways

Updates for SXSW 2017

All questions answered (satisfaction not guaranteed)