The Austin Chronicle

https://www.austinchronicle.com/screens/2003-09-19/178262/

Cinematexas 8 Schedule

Friday, Sept. 19, Through Sunday, Sept. 21

September 19, 2003, Screens

For ticket information, see www.cinematexas.org.

Friday, Sept. 19

The Hideout, 617 Congress

2pm [UT Competition Program 2] Demolition Derby

4pm [International Competition Program 9] Come Again, Sweet Love

6pm Leche/Mala Leche: Naomi Uman

8:15pm [Int'l 1] Monkey No Love

10:15pm [Int'l 6] Total Information Awareness

The Hideout Upstairs

6:30pm [Int'l 7] Another Green World

7:30pm Try Again: Face/Off Holland

9:30pm New Mexican Documentaries

Texas Union Theater, 24th & Guadalupe

3pm [UT 4] TV Party

5pm [UT 3] On My Turf

7pm [Int'l 8] Enduring Freedom

9pm Jean-Pierre Gorin on Manny Farber

Alamo Drafthouse Downtown, 409 Colorado

Midnight [Int'l/UT] Paris Chic

A.C.E.S., 24th & Speedway

Games Without Borders:

7pm Keynote: Mark Dery

9pm Homebrew: Indie and student games and mods

Waller Creek Auditorium, 710 E. 41st

8pm Austin Eye + Ear: Kaffe Matthews & John Butcher

Arthouse at the Jones Gallery, 700 Congress

6-8pm William L. Pope Reception

Vortex Theater, 2307 Manor Rd.

11pm Austin Eye + Ear: Nortec

Burdine Hall, 26th & Wichita

Parallax View

5pm The Universal Clock: Geoff Bowie

6:30pm Alexander Cockburn


Saturday, Sept. 20

The Hideout

11:45pm [Int'l 11] 50 Miles of Elbow Room

1:45pm The Nest: James Fotopoulos

3:45pm [Int'l 4] I Am Today's Lesson Plan

5:45pm Tehran Now: Face/Off Iran

7:45pm [Int'l 9] Come Again, Sweet Love

10pm [Int'l 5] You Are Here

Texas Union Theater

Noon [UT 5] You Are Here

2pm [Int'l 7] Another Green World

4pm [UT 1] Dear Miss Lonelyhearts

6pm [Int'l 10] One Too Many Mornings

8pm Todd Haynes: Assassins

Harry Ransom Center, 21st & Guadalupe

1pm I Try Again: Face/Off Holland

3pm Le Modéles de Pickpocket: Babette Mangolte

Alamo Drafthouse Downtown

Midnight [Int'l/UT] Circle of Life

Emo's, 603 Red River

10pm The Ex with Attack Formation and America Is Waiting

Creative Research Laboratory, 2832 E. MLK

6-8pm Parallax View/Terra Cognita opening reception

Terra Cognita

6, 8, & 10pm Showcase directed by Richard Maxwell (call 232-7301 for details)

Flawn Academic Center, (west of UT Tower)

Parallax View

11am Radical Subjectivity: Christoph Keller

Noon Production Notes: Jason Simon

1pm Robbie Conal

2pm Eric Drooker

3:30pm Richard Porton

Winstanely: Kevin Brownlow The Liberal War: Nick MacDonald


Sunday, Sept. 21

The Hideout

12:30pm [UT 4] TV Party

2:30pm [Int'l 3] A Change Forewarned

4:30pm [UT 6] 10 Under 10

The Hideout Upstairs

2:30pm Tehran Now: Face/Off Iran

5pm The Texas Show

Alamo Drafthouse Downtown

Noon [Int'l 1] Monkey No Love

2pm New Mexican Documentaries

4:30pm Oskar Fischinger Retrospective

6pm [Int'l 2] Energy Fools the Magician

Texas Union Theater

1pm Todd Haynes: Dottie Gets Spanked

3:30pm [UT 1] Dear Miss Lonelyhearts

5:30pm [UT 2] Demolition Derby

A.C.E.S.

Games Without Borders

3:30pm War Games: Ed Halter

5:30pm How to Make a Pop Band out of 80s Computer Trash: Paul Slocum

7pm Burgertime: Cory Archangel

Waller Creek Auditorium

6pm Improv Trio: John Butcher, Kaffe Matthews, & Andy Moor

Terra Cognita

6, 8, & 10pm Showcase directed by Richard Maxwell (call 232-7201 for details)

Flawn Academic Center

Parallax View

Noon Canbaz: Micah Magee

1pm We Interrupt This Empire: David Martinez

1:30pm Notes From the Resistance: Juliana Fredman & Dan O'Reilly-Rowe

2pm The 4th World War

3:15pm Open forum to discuss the Fifth World Trade Organization Conference

Burdine Hall

Noon Confessions: Alexandre Sokurov

Club DeVille, 900 Red River

9pm Cinematexas Awards Ceremony

Copyright © 2019 Austin Chronicle Corporation. All rights reserved.

The Austin Chronicle

https://www.austinchronicle.com/screens/2003-09-19/178262/

Cinematexas 8 Schedule

Friday, Sept. 19, Through Sunday, Sept. 21

September 19, 2003, Screens

For ticket information, see www.cinematexas.org.

Friday, Sept. 19

The Hideout, 617 Congress

2pm [UT Competition Program 2] Demolition Derby

4pm [International Competition Program 9] Come Again, Sweet Love

6pm Leche/Mala Leche: Naomi Uman

8:15pm [Int'l 1] Monkey No Love

10:15pm [Int'l 6] Total Information Awareness

The Hideout Upstairs

6:30pm [Int'l 7] Another Green World

7:30pm Try Again: Face/Off Holland

9:30pm New Mexican Documentaries

Texas Union Theater, 24th & Guadalupe

3pm [UT 4] TV Party

5pm [UT 3] On My Turf

7pm [Int'l 8] Enduring Freedom

9pm Jean-Pierre Gorin on Manny Farber

Alamo Drafthouse Downtown, 409 Colorado

Midnight [Int'l/UT] Paris Chic

A.C.E.S., 24th & Speedway

Games Without Borders:

7pm Keynote: Mark Dery

9pm Homebrew: Indie and student games and mods

Waller Creek Auditorium, 710 E. 41st

8pm Austin Eye + Ear: Kaffe Matthews & John Butcher

Arthouse at the Jones Gallery, 700 Congress

6-8pm William L. Pope Reception

Vortex Theater, 2307 Manor Rd.

11pm Austin Eye + Ear: Nortec

Burdine Hall, 26th & Wichita

Parallax View

5pm The Universal Clock: Geoff Bowie

6:30pm Alexander Cockburn


Saturday, Sept. 20

The Hideout

11:45pm [Int'l 11] 50 Miles of Elbow Room

1:45pm The Nest: James Fotopoulos

3:45pm [Int'l 4] I Am Today's Lesson Plan

5:45pm Tehran Now: Face/Off Iran

7:45pm [Int'l 9] Come Again, Sweet Love

10pm [Int'l 5] You Are Here

Texas Union Theater

Noon [UT 5] You Are Here

2pm [Int'l 7] Another Green World

4pm [UT 1] Dear Miss Lonelyhearts

6pm [Int'l 10] One Too Many Mornings

8pm Todd Haynes: Assassins

Harry Ransom Center, 21st & Guadalupe

1pm I Try Again: Face/Off Holland

3pm Le Modéles de Pickpocket: Babette Mangolte

Alamo Drafthouse Downtown

Midnight [Int'l/UT] Circle of Life

Emo's, 603 Red River

10pm The Ex with Attack Formation and America Is Waiting

Creative Research Laboratory, 2832 E. MLK

6-8pm Parallax View/Terra Cognita opening reception

Terra Cognita

6, 8, & 10pm Showcase directed by Richard Maxwell (call 232-7301 for details)

Flawn Academic Center, (west of UT Tower)

Parallax View

11am Radical Subjectivity: Christoph Keller

Noon Production Notes: Jason Simon

1pm Robbie Conal

2pm Eric Drooker

3:30pm Richard Porton

Winstanely: Kevin Brownlow The Liberal War: Nick MacDonald


Sunday, Sept. 21

The Hideout

12:30pm [UT 4] TV Party

2:30pm [Int'l 3] A Change Forewarned

4:30pm [UT 6] 10 Under 10

The Hideout Upstairs

2:30pm Tehran Now: Face/Off Iran

5pm The Texas Show

Alamo Drafthouse Downtown

Noon [Int'l 1] Monkey No Love

2pm New Mexican Documentaries

4:30pm Oskar Fischinger Retrospective

6pm [Int'l 2] Energy Fools the Magician

Texas Union Theater

1pm Todd Haynes: Dottie Gets Spanked

3:30pm [UT 1] Dear Miss Lonelyhearts

5:30pm [UT 2] Demolition Derby

A.C.E.S.

Games Without Borders

3:30pm War Games: Ed Halter

5:30pm How to Make a Pop Band out of 80s Computer Trash: Paul Slocum

7pm Burgertime: Cory Archangel

Waller Creek Auditorium

6pm Improv Trio: John Butcher, Kaffe Matthews, & Andy Moor

Terra Cognita

6, 8, & 10pm Showcase directed by Richard Maxwell (call 232-7201 for details)

Flawn Academic Center

Parallax View

Noon Canbaz: Micah Magee

1pm We Interrupt This Empire: David Martinez

1:30pm Notes From the Resistance: Juliana Fredman & Dan O'Reilly-Rowe

2pm The 4th World War

3:15pm Open forum to discuss the Fifth World Trade Organization Conference

Burdine Hall

Noon Confessions: Alexandre Sokurov

Club DeVille, 900 Red River

9pm Cinematexas Awards Ceremony

Copyright © 2019 Austin Chronicle Corporation. All rights reserved.

Information is power. Support the free press, so we can support Austin.   Support the Chronicle