https://www.austinchronicle.com/daily/news/2009-12-29/933442/
The die is so very nearly cast in the 2010 primaries. Filing closes shortly, so the list of contested primaries is looking close to being set.
On the local level, there have been few surprises and few filings in the last week. Rep. Elliott Naishtat, D-Austin, became the final member of the Travis County legislative delegation to file for re-election, while Georgetown education consultant and property investor Marsha Farney became the third Republican to file for State Board of Education Place 10.
Now the waiting game is on to see when (and, to a lesser degree, whether) announced candidates like House District 48 Republican Glenn Bass and Democratic district court hopeful Amy Clark Meachum get their paperwork in before the Jan. 4 deadline.
So who has filed for what so far in Travis? (* denotes incumbent)
Legislature
Senate District 14 | Kirk Watson* (D) | |
House District 46 | Dawnna Dukes* (D) | |
House District 47 (DEM) | Valinda Bolton* (D) | |
House District 47 (GOP) | Holly White Turner (R) | Paul Workman (R) |
House District 48 (DEM) | Donna Howard* (D) | |
House District 48 (GOP) | Dan Neill (R) | |
House District 49 | Elliott Naishtat* (D) | |
House District 50 | Mark Strama* (D) | |
House District 51 (DEM) | Eddie Rodriguez* (D) | |
House District 51 (GOP) | Marilyn Dolores Jackson (R) |
State Board of Education
Dist. 5 (DEM) | Robert Bohmfalk (D) | Rebecca Bell-Metereau (D) | Josiah Ingalls (D) | Daniel Boone (D) |
Dist. 5 (GOP) | Tim Tuggey (R) | Ken Mercer* (R) | ||
Dist. 10 (DEM) | Judy Jennings (D) | |||
Dist. 10 (GOP) | Rebecca Osborne (R) | Brian Russell (R) | Marsha Farney (R) |
State and District Court
Supreme Court, Place 3 | Rebecca Simmons (R) | ||
Supreme Court, Place 5 | Paul Green* (R) | ||
3rd Court of Appeals, Place 4 (DEM) | Kurt Kuhn (D) | ||
3rd Court of Appeals, Place 4 (GOP) | Scott King Field (R) | ||
147th District Judge | Clifford Brown (D) | ||
201st District Judge | Jan Patterson (D) | ||
250th District Judge | John Dietz* (D) | ||
261st District Judge | Lora Livingston* (D) | ||
299th District Judge | Karen Sage (D) | Leonard Martinez (D) | Eve Schatelowitz Alcantar (D) |
331st District Judge | Keith Lauerman (D) | ||
353rd District Judge (unexpired) (DEM) | Tim Sulak (D) | ||
353rd District Judge (unexpired) (GOP) | Jeff Rose* (R) | ||
403rd District Judge | Brenda Kennedy* (D) | ||
419th District Judge | Orlinda Naranjo* (D) | ||
District Clerk | Amalia Rodriguez-Mendoza* (D) |
County Court
County Judge (DEM) | Sam Biscoe* (D) |
County Judge (GOP) | Mike McNamara (R) |
Judge, County Court at Law #1 | David Phillips (D) |
Judge, County Court at Law #2 | Eric Shepperd* (D) |
Judge, County Court at Law #4 | Mike Denton* (D) |
Judge, County Court at Law #5 | Nancy Hohengarten* (D) |
Judge, County Court at Law #6 | Brandy Mueller (D) |
Judge, County Court at Law #7 | Elizabeth Earle* (D) |
Judge, County Probate Court #1 | Guy Herman* (D) |
Justice of the Peace
Precinct 2 | Karin Crump (D) | |
Precinct 3 | Susan Steeg* (D) | |
Precinct 4 | Raul Arturo Gonzalez* (D) | |
Precinct 5 | Herb Evans* (D) |
County Clerk | Dana DeBeauvoir* (D) |
County Treasurer | Dolores Ortega* (D) |
County Commissioner
Place #4 | Margaret Gomez* (D) | Raul Alvarez (D) |
County Party
Democratic Party County Chair | Andy Brown* (D) |
Republican Party County Chair | Rosemary Edwards* (R) |
Copyright © 2024 Austin Chronicle Corporation. All rights reserved.