2022/2023 Austin Music Awards Winners

You voted – here's Austin's favorite artists, albums, and more

Sir Woman (Photo by John Anderson)

On Sunday, February 26, the four-decades-running tradition of the Austin Music Awards returned to celebrate the best and brightest locally sourced music of the past year.

Presented by The Austin Chronicle and sponsored by our pals at Rambler, Dulce Vida Tequila, Hill Country Bock, Cap Metro, Leanderthal Distilling, Sendero Health Plans, Feels So Good, and Red River Cultural District, the storied show’s first time on the Mohawk stage fundraised for essential artist-serving nonprofit the SIMS Foundation. Performances by Jackie Venson, Como Las Movies, Kelly Willis, Brennen Leigh, Melissa Carper, Blakchyl, Die Spitz, and more kept the volume up between award speeches. The inimitable Brigitte Bandit led the proceedings as we rolled out the highest vote-grabbers in categories across artists, albums, and instrumentalists.

Find all the winners from the 41st annual Austin Music Awards below:

BEST OF THE YEAR

Band of the Year: Sir Woman

Nominees (listed alphabetically throughout):
Blank Hellscape
Pleasure Venom
Spoon
Urban Heat

Best New Act: Die Spitz

Nominees:
Caramelo Haze
Font
Fuck Money
Good Looks

Musician of the Year: Adrian Quesada

Nominees:
Deezie Brown
Kelsey Wilson (Sir Woman)
Kiko Villamizar
Ruthie Foster

Songwriter of the Year: Ray Wylie Hubbard

Nominees:
Bill Callahan
Cactus Lee
Melissa Carper
Mobley

Album of the Year: Spoon - Lucifer on the Sofa

Nominees:
Adrian Quesada, Jaguar Sound
Big Bill, Public Freakout Compilation
The Black Angels, Wilderness of Mirrors
Blushing, Possessions
Deezie Brown, 5th Wheel Fairytale
Fennec, a couple of good days
Golden Hornet, MXTX: A Cross​-​Border Exchange
Little Mazarn, Texas River Song
Sir Woman, Sir Woman

Urban Heat (Photo by John Anderson)

Song of the Year: Urban Heat, “Have You Ever?”

Nominees:
Kalu & the Electric Joint, “Garden of Eden”
Mobley, “themesong”
Shakey Graves feat. Sierra Ferrell, “Ready or Not”
Why Bonnie, “Galveston”

Music Video of the Year: BLK ODYSSY feat. Benny the Butcher & George Clinton, “Benny’s Got a Gun” (Dir. Joey Hunt & Juwan Elcock)

Nominees:
Big Bill, “Society Man” (Dir. Amber McCall)
Indoor Creature, “American Dream” (Dir. Bita Ghassemi)
Mobley, “stay volk” (Dir. Mobley)
We Don’t Ride Llamas, “Blueberries” (Dir. Rashad White)

BEST BY GENRE

Best Blues: Sue Foley

Nominees:
Buffalo Nichols
Churchwood
Paul Val
je’Texas

Charley Crockett (Photo by Gary Miller)

Best Country: Charley Crockett

Nominees:
Brennen Leigh
Jake Penrod
Melissa Carper
Rattlesnake Milk

Best DJ: DJ Chorizo Funk

Nominees:
DJ Shani
Joaqu.n
Orya
SuxxyPuxxy

Best Electronic: Henry Invisible

Nominees:
Caleb De Casper
Fennec
Justin Hawkes
SaliYah

Best Experimental: Blank Hellscape

Nominees:
Bob Hoffnar & the Mood Illusion
Future Museums
More Eaze
Water Damage

Best Folk/Bluegrass: The Deer

Nominees:
Cactus Lee
Little Mazarn
Texas String Assembly
Twain

Deezie Brown (Photo by John Anderson)

Best Hip-Hop/Rap: Deezie Brown

Nominees:
Blakchyl
Chucky Blk
Kydd Jones
OTM THRAXX

Best Jazz: Michael Hale

Nominees:
Andre Hayward
Dayne Reliford
Margaret Slovak
Mike Sailors

Best Latin: Adrian Quesada

Nominees:
Angélica Rahe
Caramelo Haze
El Combo Oscuro
Kiko Villamizar

Best Metal: Rickshaw Billie’s Burger Patrol

Nominees:
The Bearer
Destroyer of Light
Glassing
Haunter

Flora & Fawna (Photo by John Anderson)

Best Pop: Flora & Fawna

Nominees:
Buffalo Hunt
Kady Rain
Primo the Alien
San Gabriel

Best Punk: Die Spitz

Nominees:
Big Bill
Discreet
The Pinky Rings
Pleasure Venom

Best Rock: Good Looks

Nominees:
A. Sinclair
Blushing
Gus Baldwin & the Sketch
Witches Exist

Best R&B: Tomar & the FCs

Nominees:
Daniel Fears
Grace Sorensen
Jonny Jukebox
Moody Bank$

Best World: Golden Dawn Arkestra

Nominees:
Atash
Cazayoux
Mazel Tov Kocktail Hour
Nemegata

BEST AUSTIN MUSICIANS

Best Vocalist: Tomar Williams (Tomar & the FCs)

Nominees:
Angélica Rahe
Caleb De Casper
Grace Sorensen
Quentin Arispe (The Past Lives)

Best Drummer/Percussionist: Lisa Cameron

Nominees:
Alton Jenkins
Amber Baker
Isaias Medellin
John Speice

Best Guitarist: Sue Foley

Nominees:
Beto Martinez
Jake Ames
Jim Campo
Jonathan Horne

Big Wy's Brass Band (Photo by John Anderson)

Best Horns: Big Wy's Brass Band

Nominees:
Allyson Lipkin
Andre Hayward
Grooveline Horns
Joseph Woullard

Best Pianist/Keyboardist: Stacie Agnew

Nominees:
Dan Creamer
Dayne Reliford
Henri Herbert
JaRon Marshall

Best Miscellaneous Instrument: Mike Flanigin, Hammond B3 organ

Nominees:
Carolyn Trowbridge, vibraphone
Nolan Potter, flute
Ibrahim Aminou, kora
Indrajit Banerjee, sitar

Best Strings/Fiddle: Warren Hood

Nominees:
Beth Chrisman
Christabel Lin
More Eaze
Noah Jeffries

Best Bassist: Geena Spigarelli

Nominees:
Anthony Farrell (bass synth)
Kinseli Baricuatro
Marcus Bell
Sam Pankey

Austin Music Hall of Fame: Daniel Sahad (Nané) & Warren Hood

End of an Ear (Photo by John Anderson)

MUSIC INDUSTRY AWARDS

Best Record Store: End of an Ear

Nominees:
Antone’s Record Shop
Big Henry’s Vinyl & Gifts
BLK Vinyl
Breakaway Records
Feels So Good
Love Wheel Records
Waterloo Records

Best Live Music Venue: Mohawk

Nominees:
C-Boy's Heart & Soul
The Far Out Lounge
Hole in the Wall
Sagebrush

Best Music Festival: Levitation

Nominees:
ACL Fest
Oblivion Access
Seismic Dance Event
South by Southwest

Best Music Photographer: Samantha Tellez

Nominees:
David Brendan Hall
Gary Miller
Jackie Lee Young
Roger Ho

Best Live Music Booker: Trish Connelly (Hotel Vegas, Chess Club)

Nominees:
Graham Williams (Resound Presents)
Howdy Gals
Pedro Moreno (Epistrophy Arts)
Zach Ernst (Antone’s, Paramount Theatre)

Best New Club: The 13th Floor

Nominees:
Chess Club
Club Eternal
Feels So Good
Parish

Best Record Label: Spaceflight Records

Nominees:
(iN)Sect Records
12XU
Keeled Scales
Nine Mile Records

Best Recording Studio: Arlyn Studios

Nominees:
Austin Community College’s Music Business, Performance & Technology
Electric Deluxe Recorders
Good Danny’s
Public Hi-Fi

Best Producer: Adrian Quesada

Nominees:
Beto Martinez
Christian Herrera (The Mask)
Gordy Quist
Jim Eno

Best Radio Personality: Laurie Gallardo (KUTX)

Nominees:
Kevin Connor (Sun Radio)
Loris Lowe (ACL Radio)
Rick McNulty (KUTX)
Taylor Wallace-Riegel (KUTX)

Best Radio Station: KUTX

Nominees:
KAZI
KOOP
KVRX
Sun Radio

Mike Buck (Photo by John Anderson)

Best Radio Show: Blue Monday with Mike Buck (Sun Radio)

Nominees:
The Breaks with Confucius Jones and Aaron “Fresh” Knight (KUTX)
Jamaican Gold with Art Baker (KOOP)
Soundfounder with Andrew Brown (KUTX)
Stronger Than Dirt with Scott Gardner (KOOP)

Best Poster Artist: Billie Buck

Nominees:
Billy Perkins
Cat Barrera
Grace Reyer
Ishaq Fahim

Best Music Residency: Die Spitz at Hotel Vegas

Nominees:
Gary Lindsey & the Pleasure Tide at Lost Well
Jon Dee Graham at Continental Club
Michael Hale Trio feat. Mac McIntosh at Half Step
The Pre-Roll at Flamingo Cantina

Best Live Sound Engineer: Amanda Justice

Nominees:
Chris Payeur
Connor Schwanke
Dan Richardson
Winston Barrett

Best Instrument Repair: South Austin Music

Nominees:
DB's Guitarworks
Oatley’s Guitar Garage
Strait Music
Switched On

Best Equipment Rental: Rock n Roll Rentals

Nominees:
Boss Radio Music Services
Nomad Sound
Soundcheck Austin

Best Music Nonprofit: Health Alliance for Austin Musicians (HAAM)

Nominees:
Black Fret
Diversity Awareness and Wellness in Action (DAWA)
SIMS Foundation
Spaceflight Records

Most Creative Event: HAAM Day

Nominees:
Girls Rock Austin’s Festive Fest
I Still Miss Liberty Lunch Reunion
Mas Music Records & Howdy Gals’ Zodiac Party Series
Wizard Rodeo 2

Austin Music Industry Hall of Fame: Laurie Gallardo (KUTX)

A note to readers: Bold and uncensored, The Austin Chronicle has been Austin’s independent news source for over 40 years, expressing the community’s political and environmental concerns and supporting its active cultural scene. Now more than ever, we need your support to continue supplying Austin with independent, free press. If real news is important to you, please consider making a donation of $5, $10 or whatever you can afford, to help keep our journalism on stands.

Support the Chronicle  

READ MORE
MORE Austin Music Awards
Austin Music Awards Announces First Honorees of 2019 Ceremony
Austin Music Awards Announces First Honorees
Alejandro Escovedo, Dianne Scott to be fêted at Feb. 27 AMAs

Kimberley Jones, Oct. 17, 2018

More by James Renovitch
Lunar New Year Parties, OUTsider Fest, and More Recommended Community Events
Lunar New Year Parties, OUTsider Fest, and More Recommended Community Events
Get out the vote and more this week

Feb. 16, 2024

Dog Toys and Puppy Sports Lead Our Recommended Community Events
Dog Toys and Puppy Sports Lead Our Recommended Community Events
Bucking broncos, drag vampires, and more highlights

Feb. 9, 2024

KEYWORDS FOR THIS POST

Austin Music Awards, The Austin Chronicle, Sir Woman, Die Spitz, Adrian Quesada

MORE IN THE ARCHIVES
One click gets you all the newsletters listed below

Breaking news, arts coverage, and daily events

Keep up with happenings around town

Kevin Curtin's bimonthly cannabis musings

Austin's queerest news and events

Eric Goodman's Austin FC column, other soccer news

Information is power. Support the free press, so we can support Austin.   Support the Chronicle