The Austin Chronicle

https://www.austinchronicle.com/daily/music/2008-03-11/601475/

Day Trippin'

By Audra Schroeder, March 11, 2008, 12:30pm, Earache!

Here's a small sample of recommended day party revelry. Check out the print edition of this week's Chronicle for additional day parties and in-stores.

IN-STORES

Backspin Records
WEDNESDAY: Dr. Delay (2pm), Percee P (3), Bird Peterson & Tittsworth (4)
FRIDAY: The Little Bicycles (2pm), Ume (2:45), Xcella (3:30), the Fall Collection (4:15), El Paso Hot Button (5)
SATURDAY: Super Soul Saturday with Mingering Mike & Dori Hadar, Wiley & the Checkmates, Ralph "Soul" Jackson, Herman Hitson (1pm)

Opera House
WEDNESDAY: Oh, Pyramid (6pm), Diamondhead (7), Voodoo Economics (8), Ex-Cocaine (9)
THURSDAY: Slow/Dynamite (2:30pm), the Gang (3:15), Dana Falconberry (4), John Maus (4:45), Karl Blau (5)
FRIDAY: Douglas Ferguson (noon), Lisa Cameron (12:30), No Age (2), Mika Miko (2:30), Foot Village (3), Kevin Shields (3:30), Devon Williams (4), Ima Gymnist (4:30), Magic Johnson (5), Friends Forever (5:30), KIT (6), Mistress (6:30), Nero's Day at Disneyland (7), Anavan (7:30)
SATURDAY: Transmography (1pm), La Snacks (2), Binary Marketing Machine (3), Asleep Dream Audience (4), the Bill Jeffreys (5), Peachcake (6), Naught for 3 (7), Yatagarsu (8)

Cream Vintage
THURSDAY: Georgie James (12:10pm), Le Loup (1:05), These United States (2), Pash (2:55), Middle Distance Runner (3:50), Jukebox the Ghost (4:45), Exit Clov (5:40), Samantha Murphy (6:35)
FRIDAY: Balmorhea (noon), Deer Tick (1), David Karsten Daniels (2), Tall Firs (3), Panther (4), Hey Willpower (5)
SATURDAY: The Hymns (2pm), the Steps (3), Mr. & Mrs. Mays (4), the Teeth (5), the Mercers (6)

Trailer Space (1401 Rosewood Ave.)
SATURDAY: Gospel Truth (1pm), Vancougar (1:45), Thomas Function (2:30), Hibachi Stranglers (3:15), Brimstone Howl (4), Headache City (4:45), Johnny & the Limelites (5:30)

WEDNESDAY 12

The Peacock: Gorilla vs. Booze presents White Denim (1pm), White Williams (1:45), Ghosthustler (2:30), Bodies of Water (3:!5), Holy Fuck (4), Cool Kids (4:45)

Beerland: Rock-A-Round Entertainment presents Poor People (1pm), Dirty Novels (1:45), the Omens (2:30), Paul Collins Beat (3:15), Ugly Beats (4), the Boss Martians (4:45), the Black Hollies (5:30), Black Diamond Heavies (6:15)

Red 7 inside stage: Sex Vid (1pm), God Is an Astronaut (1:45), Zombie Eaters (The Sword's Faith No More cover band, 2:45), Easy Action (3:30), Jeffrey Lewis & the Jitters (4:15), the Slits (5); patio stage: the Weight (1pm), Color REvolt (2), Canopy (3), Devon Williams (4), Shout Out Out Out (5)

Emo's outside: Force Field PR/Terrorbird Media present These United States (noon), Evangelicals (12:45), These New Puritans (1:30), Yacht (2:15), the Raveonettes (3), the Mae Shi (3:45), Why? (4:25), the Blow (5:05), El Guincho (5:35); inside: Laura Barrett (12:15pm), Radar Bros. (1), Headlights (1:45), Bowerbirds (2:30), Hey Willpower (3:15), the Death Set (4), Panter (4:45), Let's Go to War (5:30)

Red Eyed Fly: Little Radio/Noisepop 2008 present Brazos (11:40am), Explorer's Club (12:10), Tom Freund (12:50), Brothers & Sisters (1:30), Foreign Born (2:10), Two Gallants (2:50), Restaurant (3:30), White Denim (4:10), Die! Die! Die! (4:50), Octopus Project (5:30)

Lovejoys: Business Deal Records/KOOP present Fishboy, Count Dracula's Weed Smuggling Jam Engine, Pataphysics, Charles Potts Magic Windmill Band, Shapes Have Fangs (noon)

THURSDAY 13

French Legation Museum: Other Music presents Bodies of Water (1pm), J Mascis (2), These New Puritans (3), Mika Miko (4), Jay Reatard (5), Times New Viking (6)

Threadgills World HQ: 6th Annual Ice Cream Social with Roky Erickson, Thurston Moore, The Black Angels, And You Will Know Us By The Trail of Dead, The Golden Dogs (1pm, $20 in advance)

Volume Night Club: Paste/Stereogum present My Brightest Diamond (noon), Nada Surf (1pm), Destroyer (2), Color Revolt (3), Delta Spirit (4), Peter Moren (5) RSVP

Bourbon Rocks: Transmission Entertainment presents Gran Ronde (noon), the Lemurs (1), Film School (2), Blacklist (3), Brazos (4)

Jovita's inside: Twangfest with Amy Lavere (noon), Black Diamond Heavies (1), David Bazan (2), Ha Ha Tonka (3), Scott H. Biram (4), Legendary Shack*Shakers (5); outside: Otis Gibbs (noon), This Is American Music Revue featuring Grand Champeen, Two Cow Garage, Glossary, the Drams (12:30), Gentleman Auction House (2:30), Pattern Is Movement (3:30), So Many Dynamos (4:30), Deer Tick (5:30) RSVP

Free Yr Radio Broadcast Corner (7th & Red River): the Raveonettes (11am), Jesca Hoop (noon), Sons & Daughters (1:15), DeVotchKa (2:30), Jim Noir (3:30), Cloud Cult (4:30), the Rascals (5:45)

Obsolete Industries: Aliens (7pm), Half Japanese (8)

Emo's Lounge: Brooklyn Vegan presents the Mae Shi (noon), Muggabears (12:45), Grand Ole Party (1:30), Eugene Mirman (2:15), Team Robespierre (2:30), Parts & Labor (3:15), Genghis Tron (4), Clid Beaks (4:45), Fleet Foxes (5:30); Emo's Annex: Ting Tings (11:30am), Dawn Landes (12:15), Peter Moren (1), No Kids (1:45), Why? (2:30), Men (3), Lykke Li (3:30), Phosphorescent (4:30), Holy Fuck (5:20)

FRIDAY 14

Free Yr Radio Broadcast Corner (7th & Red River): White Williams (11am), Dizzee Rascal (11:45), the Duke Spirit (1pm), She & Him (2:15), Billy Bragg (3), Darondo w/ Nino Moschella (4:15), Carbon/Silicon (5:30)

Volume Night Club: Paste/Stereogum present Lightspeed Champion (noon), the Weakerthans (1), Kaki King (2), Someone Still Loves You Boris Yeltsin (3), Liam Finn (4), the Whigs (5) RSVP

French Legation Museum: Other Music presents Phosphorescent (1pm), Grand Archives (2), Portastatic (3), Yo La Tengo (4), Atlas Sound (5), Shearwater (6)

Brush Square Park: Aussie BBQ with Kate Bradley (12:15pm), Yves Klein Blue (12:50), the Chevelles (1:25), the Vines (2), the Stems (2:40), Mink (3:15), Paul Kelly (3:50), Ash Grunwald (4:25), Whitley (5), the Panics (5:35), Something with Numbers (6:10), Old Man River (6:50)

United States Art Authority: Kemado Records presents Children (2), Saviours (3), Black Moth Super Rainbow (4), Howlin' Rain (5), the Sword (6)

Home Slice Pizza (1415 S. Congress): Pattern Is Movement (noon), Plants & Animals (12:45), Hollerado (1:30), A.A. Bondy (2:15), Tacks, the Boy Disaster (3), Via Audio (3:45), the Ruby Suns (4:30), Tally Hall (5:15), Dead Confederate (6)

Typewriter Museum main stage (1306 E. 6th.): FXFY'all #3 with David Dondero (12:30pm), Pasties (1:30), Shed Alfred (2:30), the Whammies (4), Petty Booka (5), Corinne Rose (6), Miss Lana Rebel (6:40), Spider Bags (7:20), the Golden Boys (8); side stage: Nordic Nomadic (1pm), Possessed by Paul James (2), That Damned Band (3), Ralph White and Amy Annelle (3:30), Reid Wilson (4:30), Jason Webley (5:30)

Beauty Bar: The Happy Fun Ball with Joseph Arthur (noon), the Big Sleep (12:30pm), Portugal, the Man (1:15), the Future Cast (2:15), Longwave (3), Nada Surf (4)

Longbranch Inn: Vice Saves Texas with Psychedelic Horseshit (7:30), Los Liamarada (6:45), Annihilation Time (6), Wooden Shjips (5:15), Tweak Bird (4:30), Fuck Buttons (3:45), Torche (3), Moonrats (2:15), The Nymphets (1:30), the Cops (12:45pm); Victory Grill: Matt & Kim (7), Mika Miko (6:15), the Death Set (5:30), the Mae Shi (4:45), the Strange Boys (4), Sebastian Grainger (3:15), Abe Vigoda (2:30), the Muslims (1:45), Coconut Coolouts (1pm); Kenny Dorham's Backyard: 1349 (7:15), Enslaved (6:30), Dark Meat (5:45), the Raveonettes (5), Jay Reatard (4:15), the Night Marchers (3:30), Fucked Up (2:45), Monotonix (2), Howlin' Rain (1:15pm)

SATURDAY 15

Gallery Lombardi: Friend Island with Megafaun, Bear in Heaven, Stars Like Fleas, Pattern is Movement, Slaraffenland, Sybris, Pidgeon, the Gang (noon)

Beauty Bar: Rachael Ray presents the Raveonettes (1pm), the Cringe (2), Scissors for Lefty (3), the Stills (4), Holy Fuck (5)

Chain Drive outside: Strategies of Beauty v. 2.0 with Florene (3pm), Dust Confgress (4:30), Emil Abraham (6), Mom (7:30); inside: A Pink Cloud (1:45pm), Headdress (2:30), Aidan Baker (3:15), Wildildlife (4), Shiny Around the Edges (4:45), Jestscreamer (5:30), Daniel Francis Doyle (6:15), Zanzibar Snails (7), the Heavenly States (7:45), Benko (8:30)

Palm Door (401 Sabine): SXSeattle presents Throw Me the Statue (noon), Sirens & Sailors (12:45), the Cops (1:30), Holy Ghost Revival (2:15), Feral Children (3), the Shackletons (3:45), Fleet Foxes (4:30)

Scoot Inn outside stage: Freshkills (2:30pm), Easy Action (3:30), Unsane (4:30); inside stage: Lonesome Losers (noon), Born Liars (1), Jesus Christ Superfly (2), Patt Todd & the Rank Outsiders (3), Kid Congo Powers (4), Slim Cessna's Auto Club (5)

Stubb's: Chromeo, Simian Mobile Disco, Digitalism, Black Moth Super Rainbow, Calvin Harris (noon) RSVP

UT Communications Courtyard (2500 Whitis): KVRX presents Seriously, Don't Mess with Texas with Dodos (8:30), Thee Oh Sees (8), The Apes (7:30), Panther (7), O'Death (6:30), Follow That Bird (6), Headlights (5:30), Ponytail (5), Cassettes Won't Listen (4:30), Brazos (4), Red Rocket (3:30), Tacks, the Boy Disaster (3), Yellow Fever (2:30), Daniel Francis Doyle (2), Fiasco (1:30), Sunset (1), Bearsuit (12:30pm), Foot Patrol (noon)

Mohawk outside: Hot Freaks III with Bad veins (noon), the Whigs (1), Film School (2), A Place to Bury Strangers (3), Peelander-Z (4), Islands (5); inside: Frankel (12:30pm), Le Switch (1:30), the Acorn (2:30), David Bazan (3:30), White Hinterland (4:30); Club de Ville: Lyrics Born (12:30pm), the Jealous Girlfriends (1:30), Bodies of Water (2:30), List Christee (3), White Rabbits (3:30), Lykke Li (4:30)

Free Yr Radio Broadcast Corner (7th & Red River): Lightspeed Champion (11am), Wye Oak (11:45), the Heavy (1), Tokyo Police Club (2:15), Nicole Atkins & the Sea (3:30), John Doe (4:15), Blitzen Trapper (5:30)

Jo's Coffee: South by San Jose with Allen Oldies (1pm), Bukka Allen (2), Wild Light (3), Black Joe Lewis (4), Kelley Stoltz (5), Amy Cook (6), Uh Huh Her (7)

Copyright © 2022 Austin Chronicle Corporation. All rights reserved.