Music: Club Listings
  • MUSIC

  • SEARCH FOR

Recommended
Club Listings

Kawehi, Heidi Lynne, Gluck (6:30)

3ten Austin City Limits Live 310 E. Willie Nelson Blvd. Ste. 1-A

Kim Lenz, Roger Wallace (9:00); Amadeo's Music Fest w/ Harvest Thieves, Billy Broome, Jungle Rockers (1:00)

The Austin Beer Garden Brewing Co. 1305 W. Oltorf

Drew Holcomb & the Neighbors, Stephen Kellogg (9:00)

Antone's Nightclub 305 E. Fifth

Riversyde (9:00)

AquaBrew Brewery & Beer Garden 150 S. LBJ Dr.

The Wild Reeds, Blank Range, Wesley Jensen (9:00)

Barracuda 611 E. Seventh

Drakulas (9:00)

Barrel o' Fun 1911 Aldrich Ste. 120-B

Street Kingz (4:00 & 7:00)

Bat Bar 218 E. Sixth

Bahamicide, Smokey Mirror, Same Brain, Von Richter (8:00)

Beerland 711 Red River

Signy, Hooka Hey, Fuss Ricket, Scenery (9:00)

The Blackheart 86 Rainey

Alvin Crow, Ben Rodgers (6:00)

Broken Spoke 3201 S. Lamar

LC Rocks (9:00)

Buck's Backyard 1750 S. FM 1626

Big Squeeze Accordion Finals

Bullock Texas State History Museum 1800 Congress

The Soul Supporters (11:59); Big Mike Geier & the Useless Playboys (10:09)

C-Boy's Heart & Soul 2008 S. Congress

Mary Fahl (8:00)

Cactus Cafe 2247 Guadalupe

Old Settler’s Music Festival w/ Los Lobos, Sarah Jarosz, Del McCoury Band, The Lone Bellow, Elephant Revival, California Honeydrops, Peter Rowan bluegrass jam w/ Wood & Wire, Väsen, Griffin Carter (Hill Country stage); Shinyribs, Old 97’s, Nikki Lane, Peter Rowan & friends, The Travelin’ McCourys, Wood & Wire, youth competition winner, the Honeycutters, youth talent competition (Bluebonnet stage) (10:30am)

Camp Ben McCulloch 18301 FM 1826

Chulita Vinyl Club, Half Blind Band, JamOn Band (5:00)

Carousel Lounge 1110 E. 52nd

Texas Community Music Festival w/ Cilantro Boom Box, Skip Monday, Lone Star Swing Syndicate, Abby Baker, Not Past 11, Paige & Ahnna, Hill Country Community Band of Wimberley, Hill Country Polka Band, Austin Jazz Workshop, Trilogy Clarinets, Hill Country Community Band of Marble Falls, Violet Crown Flute Choir, Austin Civic Wind Ensemble (11:00am)

Central Market North 4001 N. Lamar

Hollywood Revenue (6:30)

Central Market South 4477 S. Lamar

Red Shahan (8:00)

Cheatham Street Warehouse 119 Cheatham St.

US Weekly (LP release), Crooked Bangs, Sailor Poon, Daniel Francis Doyle, Filthy, Sass (9:00)

Cheer Up Charlies 900 Red River

Dangerous Toys, Crimson Devils, Ladykiller, Dharma Kings (7:00)

Come & Take It Live 2015 E. Riverside

Roxy Roca (11:59); Barfield, Tyrant of Texas Funk (10:30); Brave Combo (8:00)

Continental Club 1315 S. Congress

The Lost Counts (10:30); Hilary York (8:30)

Continental Club Gallery 1313-A S. Congress

Opie Hendrix (9:00)

Cypress Creek Cafe 320 Wimberley Square

Slaterica, Death of a Dream, Epic, Screw Missile (8:00)

Dirty Dog Bar 505 E. Sixth

Danny Britt & Red Dawg

Donn's Depot 1600 W. Fifth

Paula Russell Band (9:00)

Driskill Bar 604 Brazos

Bill Kirchen (7:00)

El Mercado 1302 S. First

The Brew (9:30)

Elephant Room 315 Congress

NF, Kyd the Band (7:00)

Emo's 2015 E. Riverside

Austin's Very Own: Soul Train Edition w/ Papa Mongoose, Huggy & the Feel Goodz, BoomBaptist (10:00)

Empire Control Room 606 E. Seventh

Blaggards (10:00)

Fadó Irish Pub & Restaurant 214 W. Fourth

Lion Way Sound, McPullish (9:00)

Flamingo Cantina 515 E. Sixth

The Conquistadors (11:00), Sam Pace (7:30), the Nitrons (4:00)

Friends 208 E. Sixth

That Girl Dre (10:30)

Geraldine's 605 Davis

Tottsie & the Flames, Robert Johnson (8:30)

Giddy Ups 12010 Manchaca Rd.

Big Anton & the Alley Cats (8:00)

Historic Globe Theatre 132 W. Vaughan

Delbert McClinton (9:00); Sarah Pierce Band (1:00)

Gruene Hall 1281 Gruene Rd.

Eastside Kings (6:30); Tiburon (2:30)

Güero's Taco Bar 1412 S. Congress

Jenny Parrott, Katie Battistoni (8:00)

Hard Luck Lounge 3526 E. Seventh

Pocket Fishrmen fish fry w/ Yuckmouth, Toxic Water, Squirrel Skull, Scorpio Rising, Ron Titter Band, Riil Chemistry, Dickins, Pocket Fishrmen, Obnosticon, Mike Dubose & the Dissidents, Melissa Bryan, Lawnraker, Heather Bishop, Funeral Kab, Funeralizer, Sexy Finger Champs, Differentials, Pong (4:00)

Hole in the Wall 2538 Guadalupe

Trouble Boys, Gino & the Goons, The Cops, Cheap Fur (9:00)

Hotel Vegas 1502 E. Sixth

Rosedale (3:30)

In.gredients 2610 Manor Rd.

The Drunken Hearts (9:30)

Lamberts 401 W. Second

Alan Haynes (9:00); Nate Boff (6:00)

Little Longhorn Saloon 5434 Burnet Rd.

Supersuckers, The Beaumonts, Black-Eyed Vermillion (10:00); Zero Skills, Shed Alfred & the Outstanding Warrants, Moose's Last Stand, the Junkyard Mongrels (4:00)

The Lost Well 2421 Webberville Rd.

DJ Kenn

Maggie Mae's 323 E. Sixth

Light Wheel, Brickwaller, Solid State Dream Suit (9:00)

Mohawk 912 Red River

Bad Brad & The Fat Cats (8:00)

Moontower Saloon 10212 Manchaca Rd.

Microsesessions w/ Belcurve, Little Brave, Boone Graham, Brandon Luedtke (8:00)

Music Lab 500 E. St. Elmo

Mark Viator & Susan Maxey (7:00)

NeWorlDeli 4101 Guadalupe

Spring Social (1:00)

Oasis Brewing 6550 Comanche Trl. #301

Funky Brass Factory (7:00)

The Oasis 6550 Comanche Trl.

Nomad City, Fair City Fire, King Warbler (9:30); Alyse Black (CD release) (7:30); Sammie Zonana (6:00)

One-2-One Bar 1509 S. Lamar

Space4Lease (6:30)

Oskar Blues Brewery Austin 10420 Metric

Max Zimmet & Eddie Collins (7:30)

The Owl Wine Bar 106 N. Main

Piney Grove Ramblers (7:30)

Patsy's Cafe 5001 E. Ben White

Garrett Ford & the Limestone Cowboys (10:30); Leigh Rowan (8:00)

Poodie's Hilltop Roadhouse 22308 Hwy. 71 W.

Afrofreque (8:00)

Radio Coffee & Beer 4204 Manchaca Rd.

Dan Johnson & the Salt Cedar Rebels (11:00)

Ray Benson's Rattle Inn 610 Nueces

Jason James (9:00)

Riley's Tavern 8894 FM 1102

Glen Collins (6:30)

Ross' Old Austin Cafe 11800 N. Lamar #6

Chad Allen, Black Dirt Rebellion (9:00)

Rumi's Tavern 18626 FM 1431

The Blues Posse (9:00)

Rustic Tap 613 W. Sixth

Zoumountchi (12mid); Bramaya (10:15); Afro Jazz (9:00)

The Sahara Lounge 1413 Webberville Rd.

The Gibbonses (11:59); Jeremy Steding (10:00); Johnny Nicholas (8:00); Robynn Shayne (6:00); Wink Keziah (3:00)

Saxon Pub 1320 S. Lamar

David Webb, Oscar Ornelas (8:00)

The Scoot Inn 1308 E. Fourth

Mullet Boyz (9:30)

Shooters Billiards Cedar Park 601 E. Whitestone

Pile, Gnarwhal, Black Boxes (8:00)

Sidewinder 715 Red River

Suede (9:45)

Speakeasy 412 Congress

Sounds for Earth Day w/ Henry & the Invisibles, Hikes, the Bishops, Decibel Agency, Canon Flames (5:00)

Spider House Ballroom 2906 Fruth

Sounds for Earth Day w/ Henry & the Invisibles, Hikes. the Bishops, Decibel Agency, Canon Flames, Spins by WaveeG (5:00)

Spider House Chapel 2908 Fruth

Bad Invaders (11:30), Obsolete Machines (10:00)

Stay Gold 1910 E. Cesar Chavez

Lonestar Crawfish Festival ft. Josh Abbot Band (6:30)

Stubb's 801 Red River

Earth Day w/ Matt Hubbard Trio (8:30)

Tavern on Main 116 N. Main

James McCartney (8:00)

Tellers 607 Trinity

James Byron Parker (2:00)

The Thirsty Nickel 325 E. Sixth

Charley Crockett, Tahoma (9:00)

Threadgill's World HQ 301 W. Riverside

Sunset Valley ArtFest w/ Tejas Brothers, Guy Forsyth Blues Band, Lost & Nameless, Bowie High School Steel Drum Band (main stage); Biscuit Brothers, Mr. Will w/ Warren Hood (kids stage) (9:00am)

Toney Burger Activity Center 3200 Jones

John Dimas, Chklte, Robert Roman (8:00)

Vulcan Gas Company 418 E. Sixth

Chili Cold Blood (CD release), the Drakes, Dave Insley's Careless Smokers (8:00)

The White Horse 500 Comal

This content has not been formatted for this window size.
Please increase the size of your browser window, or revisit this page on a mobile device.
NEWSLETTERS
AC Daily, Events and Promotions, Luvdoc Answers

Breaking news, recommended events, and more

Official Chronicle events, promotions, and giveaways

Updates for SXSW 2017

All questions answered (satisfaction not guaranteed)