Music: Club Listings
  • MUSIC

  • SEARCH FOR

Recommended
Club Listings

Loudwire x CLRVYNT presents Party Smasher Inc w/ God Mother, Primitive Weapons, Giraffe Tongue Orchestra (featuring members of Mastodon, Dillinger Escape Plan, Alice in Chains, Mars Volta & Dethklo) (7:00); Taste of Country presents Walker Hayes, Filmore (4:00); Taste of Country presents Filmore, Walker Hayes (3:00); Do It Try It w/ Mike 2600, DJ Yoda, DJ Ease, Kutcorners, DJ Mel, Orthy (DJ set), Nick Nack, DJ Distrukt (2:00); Friday Hootenanny! w/ Wild Things, the Buttertones, the Blind Shake, Junkie, Dry Heeves, Mean Jolene, Lala Lala, Teenage Cavegirl, Thee MVPs, the Burning Peppermints, Soaked, the Rubs, Leather Girls, Veiny Hands, Cass Cwik, Janelane, Baby Bangs, Drinking Flowers, Fruit Tones (1:30); Majestic Casual x Counter Records presents Chrome Sparks, RAC, Two Feet, Robotaki (1:00); GTZ Records presents Dome Dwellers, Terror Pigeon, Caddywhompus, Shmu, Palm, Botany, Mozart's Sister, Thor & friends, Dream Wife, Corduroi, Stiletto Feels, Calliope Musicals, Website, Cabrini Green, the Coax, UVH (noon); New West Records showcase w/ Andrew Combs, the Deslondes, Lilly Hiatt, Ron Gallo, the Whistles & Bells (2:30); Sun Morning Sessions w/ Bruce Robison, Kasey Chambers, James Junius (7:00am)

Townsquare HQ at the Sunset Room, 310 E. Third

Bottle Share & Spune present Day Trip w/ the Districts, Little Hurricane, Big Thief, Mothers, Lawrence, Hockey Dad, Forth Wanderers, Half Waif, Jack Conley & the Haunts (1:30)

The Austin Beer Garden Brewing Co. 1305 W. Oltorf

Eat, Drink, & Be Irish w/ Widgeon Holland, Cap City Band, & bagpipers

Baker St. Pub & Grill 3003 S. Lamar

StubHub Live Sound Stage w/ Cherry Glazerr, Duckwrth, Sigrid, Mullally, Foxtrax (1:00)

Banger's Sausage House & Beer Garden 79 Rainey

Collide w/ Muna, Electric Guest, Hayley Kiyoko, Hippo Campus, Colony House, Kid Wave, Dear Boy, Slotface (2:00)

Bar 96 96 Rainey

The Austin Chronicle's Hair of the 3-Legged Dog day party w/ Merchandise, Molly Burch, Al Lover, Tele Novella, Creepoid, Al Lover, Black Lips, White Mystery, Think No Think, Alesia Lani & the Keyz Street Band (noon)

Barracuda 611 E. Seventh

Josh Ross (4:00)

Bat Bar 218 E. Sixth

12XU & Can't Stop the Bleeding w/ Borzoi, Rebecca Gates, the Gospel Truth, Outer Spaces, Street Eaters, Thigh Master, Xetas (8:00); Dirtnap Records Beerland Takeover w/ Rik & the Pigs, the Reds, Bad Sports, Radioactivity, Mind Spiders, Drakulas, Jim & the French Vanilla, Missing Pages, Horizontal Hold (12:45)

Beerland 711 Red River

NoiseTrade & Pledge Music present Fryedays w/ Chicano Batman, Nicole Atkins, the Wild Reeds, Hurray for the Riff Raff, River Whyless, the Whiskey Gentry (outdoor); Christopher Paul Stelling Sara Watkins, Slow Dancer, Andrew Combs, Brent Cobb, Middle Kids (indoor) (11:30am)

The Blackheart 86 Rainey

Billy Mata (9:00); Ben Rodgers (6:00)

Broken Spoke 3201 S. Lamar

JJ Soto Band (8:00)

Buck's Backyard 1750 S. FM 1626

101X Live Broadcast w/ TBA, Rag'NBone Man, Lo Moon, New Politics, Future Islands (1:30)

Buffalo Billiards 201 E. Sixth

The Iguanas (12mid); Archie Bell, Renaldo Domino (10:00); Jitterbug Vipers (6:30)

C-Boy's Heart & Soul 2008 S. Congress

St. Patrick's Day showcase w/ Awesome Death, Jon Langford & the Far Forlorn, Mooks, Footnotes, Billy Eli Band, Utley 3, Sugar Queens, Rick Poss & Robin Wiley, Variety Jones, Piehole, David Penick, DJ LP (noon)

Carousel Lounge 1110 E. 52nd

Floodfest w/ Black Lips, San Fermin, the Districts, Middle Kids, Jain, Mondo Cozmo, Nogo Erez, Kosha Dillz (11:00am)

Cedar Street 208 W. Fourth

CIA LSD 3 w/ Trance Farmers, Drinking Flowers, Rotten Mangos, Lift to Experience, Cosmonauts, Winter, Roya, Black Sea (1:30)

Cenote 1010 E. Cesar Chavez

Karen Tennison (6:30)

Central Market North 4001 N. Lamar

Billy Wilson (6:30)

Central Market South 4477 S. Lamar

Sound on Sound Fest & Brooklyn Vegan present Lost Weekend w/ Minus the Bear, ...And You Will Know Us by the Trail of Dead, PWR BTTM, Joan of Arc, R. Stevie Moore & Jason Falkner, Savoy Motel, Alex Cameron (outside); Sl0tface, Allison Crutchfield & the Fizz, Hand Habits, Looming, Oshun, Tuvaband, Rolling Blackouts Coastal Fever, Marika Hackman (inside) (noon)

Cheer Up Charlies 900 Red River

Girls Rock Austin's Annual SX Day Party w/ Queue Queue, Brand New Key, Izzy Cox, Wooley Vicars, Yes Ma'am Brass Band, Tiarra Girls, Bird Casino, DD Dagger, Danger*Cakes, Sol Drop, Beth Lee, Oh Antonio & His Imaginary Friends, TOMBOi, Amy Klein (noon)

Cherrywood Coffeehouse 1400 E. 38 1/2

Twin Peaks at the Showtime House w/ Cameron Avery, Tim Darcy, Let's Eat Grandma, Gabriella Cohen, Molly Macve (2:15); The Showtime House w/ Neko Case, M. Ward, Annie Hart (of Au Revoir Simone), Cameron Avery, Tim Darcy (of Ought), Let's Eat Grandma, Gabriella Cohen, Holly Macve (2:00)

Clive Bar 609 Davis

COLLiDE @ Container w/ the Drums, Girlpool, Gold Star, Heat, Cameron Avery, Delicate Steve (1:00)

Container Bar 90 Rainey

Atomic Music Group Day Party w/ Angela Perley & the Howlin' Moons, the Whistles & the Bells, the Bluebonnets, Me Like Bees, the Grahams, Shannon McNally (2:00)

Continental Club 1315 S. Congress

The Lost Counts (10:30); Robert Kraft Trio (8:30)

Continental Club Gallery 1313-A S. Congress

Holly Nuela (7:30)

Darwin's Pub 223 E. Sixth

Hector Ward & the Big Time, Superfonicos, Folk Family Revival, Kalu James & the Electric Joint, Graham Wilkinson & the Tijuana TrainWreck Horns, Barbara Nesbitt, Henry + the Invisibles, Jeff Lofton Electric Thang, St. Patty's Day Irish Band (noon)

The Dogwood 715 W. Sixth

SX Shabbat & Rapperfriends Showcase w/ John el Wave, Tyler Xp Andrews, Porter Ray, Burnell Washburn, Juston Clancy, Andrew Ocelot Lindsley, Eric Biddines, Deniro Farrar, Cam Murdoch, Ursa Major, Jack Harlow, TBA, Anvill, the Band Called Fuse, Bridget Lyons (8:30)

Dozen Street 1808 E. 12th

Next 2 the Tracks (9:00); Juan Soria (6:00)

Driskill Bar 604 Brazos

Spilled Whiskey (9:30)

Edge of Town Saloon & Grill 15601 Vision Dr.

Afternoon Sessions w/ Steel Woods, Shinyribs, Max Gomez, Peterson Brothers, Otis Gibbs, Parker Millsap (noon)

El Mercado 1302 S. First

Music for Listeners w/ Buttercup, Las Kellies, Splashh, the Parrots, the Britanys, Birthh, the Sandinistas, Carol Cleveland Sings (noon)

El Sapo Botanas y Burgers 1900 Manor Rd.

Mazda Studio Spin day party w/ Kelela, Saba, Vagabon, Diet Cig (1:00)

Empire Control Room 606 E. Seventh

Lara Price Band (10:00)

Evangeline Cafe 8106 Brodie

Simpatico Booking + KVRX present a Fine Southern Showcase w/ special guests, Fake Flowers, Summer Salt, Tamarron, Hovvdy, Peaer, Pope, Operator Music Band, Planet Manhood, Palm, Ian Sweet, Sean Henry/Furnsss, Kississippi, Tele Novella, Fern Mayo, Dryspell, Juan de Fuca, the Sea Life, Video Age, Den Mate, Smile (noon)

Fine Southern Gentlemen 507 Calles #109

Elk Records presents Kiko Villamizar, Superfonicos, Troker (1:00)

Flamingo Cantina 515 E. Sixth

KUTX Live at the Four Seasons w/ the Black Angels, the Deedle Deedle Dees, Ray Wiley Hubbard, Lucky Diaz & the Family Jam Band, Oliver John-Rodgers, River Whyless (7:00am)

Four Seasons Hotel 98 San Jacinto

Pitchfork Day Party w/ Kodie Shane, Beach Slang, Survive, Cherry Glazerr, Lizzo, Zaytoven, Anna Meredith, NE-HI, Frankie Rose, Girlpool, Snail Mail (noon)

French Legation Museum 802 San Marcos St.

Boston & Beyond: Berklee's SXSW day party w/ Contact, Auva, Weakened Friends, Bat House, Trishes, Boketto the Wolf, Rebecca Loebe (noon)

Friends 208 E. Sixth

G&S Free Lounge w/ Boonswagglers, Renee Wahl, Nate Boff, Amanda Pearcy, Miss Guilty (Beth Lee), Hilary Adamson, Mo McMorrow, Carrie Elkin, Brad Stivers, Patterson Barrett, Brian Langlinais, Libby Koch, Beth Lee & the Breakups, Melissa Ruth, Nellie Clay, Erin James, Alice Evans, Stephen Huges, Betty Soo, Mary Battiata, Chuck Hawethorne, Bianca DeLeon, Michael Fracasso, Mark JUngers (1:00)

G&S Lounge 2420 S. First

The Band of Heathens (10:30)

Geraldine's 605 Davis

Bethany Becker, Jim McGee & Electric Rougarou, Chuck Hawthorne & Libby Koch, Michael Dart & the Skyline Wranglers, Janie Balderas, Kem Watts, Boomswagglers, Wink Keziah, Calico, Mary Battiata, AJ Hobbs, Bianca DeLeon, Ted Russell Kamp (noon)

Giddy Ups 12010 Manchaca Rd.

New Granada Party w/ Toma, Siamese, Big Jesus, Mountain Time, Veiny Hands, Plush, Sunset, Outer Spaces, Five Eight (3:00)

The Ginger Man 301 Lavaca

Rock Candy Presents Took in Texas 2 w/ Protex, ApacheE, Mama, Guantanamo Baywatch, RMBLR, Rik & the Pigs, Poison Rites, Trouble Boys, Cheap Fur, Gary With a Circle Around the A, the Whiffs, Platinum Boys (5:00)

The Grand 4631 Airport

Roger Creager, John Baumann (8:00); Greg Harris & the World Famous Bandini Brothers (noon)

Gruene Hall 1281 Gruene Rd.

The Bob Fuentes Show (6:30); Amigos Internacionales hosted by Dart Music International w/ surprise guest, Joe King Carrasco, menwhopause, the Band of Heathens, Ulrich Ellison & Tribe, Obscured by Echoes, Count Vaseline, PuraPharm, Duotang, Sarah Shook & the Disarmers, the Valery Trails (noon)

Güero's Taco Bar 1412 S. Congress

Big Picture Media presents 10th Annual Austin Takeover w/ Kolars, Emily Bell, Pronoun, Luke Wade, Birthday Club, Sweet Crude, the Cuckoos, Kylie Hughes (noon)

Handlebar 121 E. Fifth

St. Patrick's Day w/ Blxpltn, Auntie, Magnet School, Honeyrude, Lola Tried, Ex-Legionnaires, Magia Negra, Chris Gaines (3:00)

Hard Luck Lounge 3526 E. Seventh

Austin Oasis w/ Alex Lahey, Charly Bliss, Emily Reo, Flasher, Forth Wanderers, Gurr, Half Waif, Hideout, Ian Sweet, Jay Som, LVL UP, Lydia Ainsworth, Melkbelly, Muncie Girls, Nick Hakim, Rick, Priests, PWR BTTM, Peaer, Snail Mail, Stef Chura, Slow Dancer, the Spook School, T-Rextasy, Yucky Duster, White Reaper

Hole in the Wall 2538 Guadalupe

South by San Jose w/ Hurray for the Riff Raff, Spiral Stairs, Downtown Boys, Li'l Cap'n Travis, Tribu Baharu, the Deslondes, Valley Queen, the Tender Things (noon)

Hotel San José 1316 S. Congress

Spring Break Boogie w/ Mega Bog, Black Sea, Pale Dian, Triangulo de Amor Bizarro, Duchess Says, Kane Strang, Ex-Girlfriends (inside); Gland, the Bolos, Distractor, Tommy Midnight, Teenage Cavegirl, the Dizzease, Ezra (Volstead Lounge); Yonatan Gat, Creepoid, Kay Odyssey, Semihelix (Patio 1); Moving Panoramas, Ecstatic Vision, Plastic Pinks (Patio 2); Soda Boys, the Whiffs, Los Wilds, the Sour Notes, Poison Rites, White Dog, '86 Vigilance (annex) (1:00)

Hotel Vegas 1502 E. Sixth

In.sessions hip-hop showcase w/ James Lindsey, Allen Poe, Nicolas Azlon, Clifton Dukes, Elizabeth Devlin, Brett Harris (2:00)

In.gredients 2610 Manor Rd.

David Massey

Iron Cactus Mexican Grill & Margarita Bar 10001 Stonelake

Pull String Events & Lucy the Poodle Present J. Blacks w/ Hooka Hey, Trying Science, Darkbird, Wonderbitch, MAMAHAWK, Geranium Drive, the Selfless Lovers (1:00)

J Black's 710-B W. Sixth

East x East Nashville day party w/ Caddywhompus, the Medium, Lasso Spells, Telefones, Blackfoot Gypsies, ELEL, Slow Caves, Champagne Superchillin', Blank Range, Okey Dokey (noon)

The Jackalope 404 E. Sixth

Kebab Fest w/ the Flash Hits, Atlantis Aquarius, Sour Bridges, Belcurve, Trés Oui, Roaring Sun, Interrobang (3:30)

Kebabalicious 1311 E. Seventh

The College of Hip Hop Knowledge 1 YR Anniversary Show w/ Abstract Rude, Sith Assassins, Ritchy Flo, Muenster w/ Wax Logic, SoopaFrendz, Nuff Said, Indellible Inc, MON$TA of Cashclick, Playas Inc, RxN, New Life, the Beatjackers, Mr P Chill, Poor Majesty, DJ Mosely Water (7:00)

Kick Butt Coffee 5775 Airport

Output Belfast w/ Silences, Robocobra Quartet, Jealous of the Birds, New Portals, Ciaran Lavery, Ryan Vail (2:00)

Latitude 30 512 San Jacinto

Shwaffle House w/ Thor & Friends, Thee MVPs, Garrett T. Capps, Sweepstakes, Craig Brown Band, Lee Bains III & the Glory Fires, PUJOL, Faux Ferocious, Me & My Brother (noon)

Leona Gallery 1700 E. 12th

7" Split Record Release show w/ the Many Colored Death, John Wesley Coleman III, Toranavox, Flyin' Lion, We Are The Asteroid, Militant Babies, Motion Planet, the Midnight Drive, the Revenge Wedding (7:00)

The Liberty 1618½ E. Sixth

Lil Tokyo & Friendz w/ Lund, Kay P, Max Wells, Kamiyada+, Dank $inatra / Lil Tokyo, lund, Foreign Forest, Yung Xela (3:00)

Lit Lounge 215 E. Sixth St.

Palm Daze, Young Tounge, River Whyless (7:00)

The Little Darlin' 6507 Circle S Rd.

Stovetop Rangers (9:00); A.J. Hobbs (6:00)

Little Longhorn Saloon 5434 Burnet Rd.

Party in my Pants day showcase w/ Little Hurricane, Hamish Anderson, Royal Teeth, White Reaper, the Unlikely Candidates, Future Generations (noon)

Little Woodrow's 520 W. Sixth

James Speer (9:00)

Water Trough at Lone Star Court 10901 Domain

Austin Terror Fest w/ PLF, Sex Prisoner, Genocide Pact, Call of the Void, TBA, Weak Flesh, Koza, Cleric, Recluse, Illustrations (2:00)

The Lost Well 2421 Webberville Rd.

Float the Goat w/ Staying for the Weekend, Delmer Dennis, Petite League, the Buttertones, Avi Buffalo, Living Hour, the Unlikely Candidates, Super Glu (roof patio stage); Malandros, Jurassic Shark, Baby Bangs, Cody Lynn Boyd, Hideout, Hondo, Warn the Duke, Mom Jeans. (5:00)

Love Goat 2716 Guadalupe

Lucy's South by South Austin Fried Chicken Revival w/ James McMurtry, Barfield, Otis Gibbs, Hilary York, Walter Salas-Humara, Jon Dee & William Harries Graham, Slaid Cleaves (noon)

Lucy's Fried Chicken 2218 College Ave.

DJ Kenn

Maggie Mae's 323 E. Sixth

KG Music Press & Carolina Chickadee present the National Reserve, Jesse Jay Harris, Mike Stinson, Travis Linville, Jaime Wyatt, the Mastersons, Brandy Zdan, Bonnie Whitmore, Lilly Hiatt, Jericho Woods (noon)

Maria's Taco Xpress 2529 S. Lamar

Flaveworld Pool Parlay w/ 817 INC, Bronze Nazareth, Cannabidroids, the Sexbots, Soltree, Indica, JY, Harvey Listen, the Real Ulysses, GLife, Family Grind (2:00)

Metropolis Apartments 2200 S. Pleasant Valley

Lane's World feat. Chastity Belt, Alexandra Savior, Alex Cameron, Downtown Boys, Spiral Stairs (outside); Cameron Avery, Hoops, the Big Moon, Let's Eat Grandma, Nick Hakim (inside) (noon)

Mohawk 912 Red River

Robynn Shane (8:00)

Moontower Saloon 10212 Manchaca Rd.

Third Coast Showcase (1:30)

NeWorlDeli 4101 Guadalupe

Black Heart Saints (7:00)

The Nook 309 E. Sixth

Peligrosa House w/ Peligrosa DJs, special guests TBA (8:00); Black Fret Austin Music Showcase w/ Kinky Machine, Leopold & His Fiction, Swimming With Bears, Hunter Sharpe, Jackie Venson, Tomar & the FC's, Jane Ellen Bryant (11:30am)

The North Door 502 Brushy

Dickie Lee Erwin (6:00)

Oasis Brewing 6550 Comanche Trl. #301

Trick Shot, Memphis Train (Starlight Terrace) (7:00)

The Oasis 6550 Comanche Trl.

One Shot Johnny (8:30)

The Office Lounge 1207 Leander Rd.

Jelly (11:30); One-2-One's anniversary party feat. Patrice Pike, Sister 7 & Milligan Vaughan Project (7:00)

One-2-One Bar 1509 S. Lamar

Ed Miller Trio, Silver Thistle Pipe & Drums Corps, Guy Forsyth, Michael Fracasso, Poor Man's Fortune

Opal Divine's Marina 12709 MoPac N.

Yo! OB Raps w/ Third Root, Anastasia, Fat Tony, Zeles (6:00)

Oskar Blues Brewery Austin 10420 Metric

Generation Rock Festival feat. Silent Redemption, In the Red, Glass Hands, Fall of Silence w/ Jesse Snider, Load, Underage, Jake Odin & the Marching Band, Zativah Kid, Revolt Coda & more (noon)

Parish 214 E. Sixth

St. Patty's Day parlor party w/ Riil Chemistry, Dayeater, Psychoderks, the Recreants (3:00)

The Parlor 100-B E. North Loop

The Therapy Sisters (7:30)

Patsy's Cafe 5001 E. Ben White

Burger's Pearl Street Pool Party w/ the Memories, the Relationship (w/ Brian Bell of Weezer), Trementina, Duchess Says, Roya, Sarah Bethe Nelson, Sam Coffey & the Iron Lungs , Cosmonauts, Distractor, Tommy Midnight (7:30)

Pearl Street Co-op 2000 Pearl

American Grime showcase w/ Dev79, Bookz, Omnibud, Michael Savant, Oblig, Arghtee, Jumanji, Hoodzpah (2:00)

Plush 617 Red River

The Reverent Few (10:30); Club Staccato (8:30)

Poodie's Hilltop Roadhouse 22308 Hwy. 71 W.

Music for Microcredit w/ Augustus Malacroix, Emily Afton, Julia Price, Raul Midon, Katie Ferrara & Shani Rose, Bell, Peppina, Young Mister

Public Domain at Whole Foods 11920 Domain Dr.

The Deer, the Brother Brothers, TBA (8:00)

Radio Coffee & Beer 4204 Manchaca Rd.

Marah & the Mainsail, Good Morning Bedlam, Poor Man's Change (9:00)

Ray Benson's Rattle Inn 610 Nueces

Girls Raised in Texas (9:00)

Riley's Tavern 8894 FM 1102

Texas Brothers, Chris Saucedo Band (8:00)

River Road Icehouse 1791 Hueco Springs Loop

Jarrod Johnson (8:30)

Roadhouse 1103 Wonder

Jerry Horn & the Driftin’ Pickers (6:30)

Ross' Old Austin Cafe 11800 N. Lamar #6

Texas KGB (9:00)

Rumi's Tavern 18626 FM 1431

Dos Santos: Anti-Beat Orquesta, El Tule, Roleros Cosmicos, Duece Eclipse, Luz Elena Mendoza, Bicho Blanco, Kikimora (11:45); Ritual to the Sun King III w/ the Sun Machine, Children of the Sun, Yonatan Gat, Smoke & Feathers, Big Bill, Dream Phases, Matt Hollywood (Brian Jonestown Massacre) (7:00)

The Sahara Lounge 1413 Webberville Rd.

The Gritones, Billy Broome, song swap (7:00)

Sam's Town Point 2115 Allred

Denny Freeman (6:00); Michael Martin Murphey (2:00)

Saxon Pub 1320 S. Lamar

Scoot x St. Paddy's w/ Food Court, Low Cut Connie, the Reputations, Los Wilds, Harry Paradise, Manatee Commune, Night Drive, Black Eyed Vermillion, Major & the Monbacks, Sweet Crude, Hard Proof, Pronoun, High Waisted (noon)

The Scoot Inn 1308 E. Fourth

KLBJ's Live Broadcast w/ P.T. Banks, Nakia & the Blues Grifters, Lisa Morales, the Digital Wild (3:00)

Shady Grove 1624 Barton Springs Rd.

The Midcoast Takeover w/ the Phantastics, the Invisible World, Westerners, the Project H, Jessica Paige, Momma's Boy , Big Foot Chester, iLLPHONiCS, Reid the Martian (main stage); Lucas Parker & Kadesh Flow, Foxlin, the Cabin Project, Small Houses, Jessica Paige, Gaelynn Lea, Erin Eades, Chris Crabtree (acoustic stage) (noon)

Shangri-La 1016 E. Sixth

The Balls (9:00)

Shenanigans 13233 Pond Springs Rd.

Eat, Drink, & Be Irish w/ Texassippi Two, Plush Band, DJ & bagpipers

Sherlock's Baker St. Pub & Grill 9012 Research Ste. 1-C

The Future of Music w/ SMILE, Count Tutu, the Landing, Slomo Drags, Ramesh, Horse Thief, the Sour Notes, Jonathan Terrell, Bonnie Whitmore, Christy Hays, Shane Cooley, Feverbones, Rainbrother, Marijuana Sweet Tooth (inside); Bikini Trill, FYER, Sphynx, Love N Lerrone, Merci Raines, Fitnez & Hellth, Cloudchord, Capyac, the.WAV, Zeale + NGHT HCKLRS, Professor Toon, Retr0grade, Sam Lao, Omenihu (outside) (noon)

Shiner's Saloon 422 Congress Ste. D

Jokerville (9:30)

Shooters Billiards North 11416 RR 620 N.

The Midgetmen's Jumpstart 10 w/ Hockey Dad, Gymshorts, Daddy Issues, Never Young, Amy Klein, Thigh Master, WOMPS (inside); Baked, the Midgetmen, Colleen Green, Meat Wave, Lee Bains III & the Glory Fires, Strange Ranger, Summer Cannibals (outside) (noon)

Side Bar 602 E. Seventh

Morgxn, Matt Maeson, Skott, Chinah, Ten Tonnes (inside); Sundara Karma, Powers, TBA, Flint Eastwood, Mail the Horse (outside) (12:30)

Sidewinder 715 Red River

Soul Man Sam Evans (9:00); Margaret Wright (6:00)

The Skylark Lounge 2039 Airport

Marshall Hood (7:00)

Slake Cafe 120 E. Seventh

UO Live in Austin w/ Chloe X Halle, Sui Zhen, Vagabon, Dream Wife, Jay Sorn, Molly Burch, Living Hour (noon)

Space 24 Twenty 2420 Guadalupe

Fun House! A Bloat Records & Onward Indian Touring Joyride w/ Har Mar Superstar, Guantanamo Baywatch, the Parrots, Black Mystery, Thelma & the Sleaze, Distractor, Dead Coast, the Pork Torta, the Rebel Set, Los Wilds, Foxx Bodies, Pink Mexico, Unstoppable Death Machines, Trementina, Sloppy Jane, Thick, Shooda Shook It, Breanna Barbara, Tight Fright, Dream Wife, Babewatch, Gymshorts, the Burning Peppermints (2:00); Peelander-Fest 2017 w/ Peelander-Z, Drakulas, Daddy Long Legs, Toranavox, Hanba, David & Company, Suckling, Kitsuen, Travel Guide, P-Purple Cooking Show, Ninja High-School, Infinity Shred, Sho H, Idaho Green, Regrettes (noon)

Spider House Ballroom 2906 Fruth

The Michael Cross Peace, Love & Blues Band (8:00)

Stinson’s Bistro Rosedale 4416 Burnet Rd.

The Quebec Creates Poutine & Cocktail Party w/ Mozart's Sister, RYAN Playground (6:30)

Swan Dive 615 Red River

Rock Metal March w/ Good Day Paradise, Avanti, Welcome the Coroner, Taken by Tides, And the Hero Prevails, Variance, Minds & Machines, the Dead Kids, the Hanged Man's Curse, Rebirth, Astrixion, Torn Between Tides, Demi the Daredevil, Satyriasis (1:00)

Texas Mist 1115 Bastrop Hwy.

Bob Schneider, Jackie Venson (8:00); Dillo Mixer day party (11:00am)

Threadgill's World HQ 301 W. Riverside

Best Lil Big Fest w/ Sun & the Wolf, Sharks in the Deep End, Valley Queen, Stranger Americans, Booher, Chinah, the Go Rounds, Someone Who Isn't Me, Sykes, Mt Wolf, Slow Caves, Sunjacket, Dawg Yawp (noon)

Tiniest Bar in Texas 817 W. Fifth

Rodeo Austin w/ Randy Rogers Band, Jason Roberts Band, Havins Band, Sarah Pierce, South Austin Moonlighters (7:00)

Travis County Expo Center 7311 Decker

Chloe x Halle, Sui Zhen, Vagabon, Dream Wife, Jay Som, Molly Burch, Living Hour (noon)

Urban Outfitters 2406 Guadalupe

Music Tastes Good day party w/ Broncho, Frankie Rose, the Sandinistas, Minihorse, Rudy de Anda, Vagabon, DJ Lance Rock (noon)

Valhalla 710 Red River

Treble Soul (7:30); The Plug w/ Mayhem,Kandy, Prismo, Nightowls, Prxzm, Eliminate, Tascione, Crichy Crich, Nathaniel Knows, Blvk Sheep, Contrvbvnd, Seb&Valko, Forerunners (7:00)

Voodoo Room 418 E. Fifth

Vibes 2017 w/ lineup TBA (2:00)

Vulcan Gas Company 418 E. Sixth

KGSR Live w/ Hanson, Maggie Rogers, Bob Schneider, Japanese House, Lewis Watson, Muddy Magnolias, Troi Irons (6:30am)

W Hotel 200 Lavaca

Waterloo Records presents Spoon, Middle Kids, Tkay Maidza, Mastodon (signing only), Diet Cig, Grandaddy, Future Islands (signing only), Allison Crutchfield, PWR BTTM (noon)

Waterloo Records 600-A N. Lamar

The Wild Honey Pie presents the Beehive w/ Born Cages, the Undercover Dream Lovers, Nicole Atkins, Frances Cone, Horse Thief, Overcoats, Rainbow Kitten Surprise, Calliope Musicals, Mobley, Future Generations, Big Thief, the Eastern Sea, L.A. Salami, Yoke Lore, Teen Daze, Hoops, QTY, Madeline Kenney (noon)

Weather Up 1808 E. Cesar Chavez

Bonnie Montgomery, Leo Rondeau, Them Duqaines, the Lonesome Heroes, Christy Hays, Michaela Anne (5:30)

The White Horse 500 Comal

The Quantum Collective Southwest Invasion w/ Modern English, In the Valley Below, the Regrettes, Smoke Season, Kate Nash, Moon, Warbly Jets, the Relationship (feat. Brian Bell of Weezer), the Weeks, Muddy Magnolias, Reality Something (plaza main stage); Jamie Kent, Adam Torres, Lauren Ruth Ward, Blank Range, Danny Fishman (homegrown stage) (noon)

Whole Foods Market 525 N. Lamar

2017 Bloodshot Records SXSW Unofficial Day Party w/ the Waco Brothers, Banditos, Cory Branan, Sarah Shook & the Disarmers, Ha Ha Tonka, the Yawpers, Zach Schmidt (noon)

Yard Dog 1510 S. Congress

This content has not been formatted for this window size.
Please increase the size of your browser window, or revisit this page on a mobile device.
NEWSLETTERS
AC Daily, Events and Promotions, Luvdoc Answers

Breaking news, recommended events, and more

Official Chronicle events, promotions, and giveaways

Updates for SXSW 2017

All questions answered (satisfaction not guaranteed)