Austin Music Awards
BACK TO TOP

2007-2008Best Austin Musicians

Best Acoustic Guitar
Stephen Bruton

photo by John Carrico

2. Eric Johnson
3. Monte Montgomery
4. Bob Schneider
5. John Pointer
6. Guy Forsyth
7. Sara Hickman
8. Willie Nelson
9. Ana Egge
10. Marvin Dykhuis

Best Bass Guitar
Bruce Hughes, Bob Schneider, the Resentments

photo by John Carrico

2. Roscoe Beck, Eric Johnson
3. Mark Andes, Ian McLagan
4. Josh Lambert, the Octopus Project
5. Seth Whitney, the Band of Heathens
6. Big Ben Richardson, Grady
7. Sarah Brown. Heybale!
8. Omar Vallejo, Vallejo
9. Gian Ortiz, Amplified Heat
10. Chris Maresh, Eric Johnson

Best Drums/Percussion
John Chipman, the Band of Heathens, the Resentments

photo by John Carrico

2. Tommy Taylor, Eric Johnson
3. Conrad Choucroun, Bob Schneider
4. Don Harvey, Ian McLagan
5. Brannon Temple, Blaze
6. Toto Miranda, the Octopus Project
7. Thomas Turner, Ghostland Observatory
8. Nina Singh, Grady
9. Chris Ortiz, Amplified Heat
10. Ken Tondre, Kevin Fowler

Best Electric Guitar
Gary Clark Jr.

photo by Todd V. Wolfson

2. Jeff Plankenhorn, Bob Schneider
3. Eric Johnson
4. Redd Volkaert, Heybale!
5. Guy Forsyth
6. Stephen Bruton
7. Jimmie Vaughan
8. Carolyn Wonderland
9. Scrappy Judd Newcomb
10. Gordie Johnson, Grady

Best Female Vocals
Ruthie Foster

photo by John Carrico

2. Carolyn Wonderland
3. Wendy Colonna
4. Patrice Pike
5. Patty Griffin
6. Sara Hickman
7. Teal Collins, the Mother Truckers
8. Kelly Willis
9. Sarah Jarosz
10. Lou Ann Barton

Best Horns
Austin Symphony Orchestra

2. Ephraim Owens
3. Grupo Fantasma
4. Grooveline Horns
5. Stanley Smith
6. Nick Warrenchuck
7. David Chenu
8. Mingo Fishtrap
9. M Squad, Jabarvy
10. Steve Zirkel

Best Keyboards
Pinetop Perkins

photo by Todd V. Wolfson

2. Ian McLagan
3. Yvonne Lambert
4. Thomas Turner
5. Earl Poole Ball
6. Joel Mullins
7. Shuttle Debris
8. Floyd Domino
9. Bobbie Nelson
10. Mike Flanigian

Best Male Vocals
Britt Daniel, Spoon

photo by Aubrey Edwards

2. Bob Schneider
3. Aaron Behrens, Ghostland Observatory
4. Malford Milligan, Storyville
5. Guy Forsythe
6. Ed Jurdi, Band of Heathens
7. Omar Kent Dykes
8. Dale Watson
9. Will Sheff, Okkervil River
10. Kevin Fowler

Best Miscellaneous Instrument
Yvonne Lambert, theremin

photo by John Carrico

2. Eric Johnson, sitar
3. Arty Passes, steel
4. Andrew McKee, recorder
5. John Pointer, boombox
6. Guy Forsyth, harmonica and saw
7. Scott Kinnebrew, laptop
8. Unforgettable Unknowable, ukelele
9. Mike Maddux, accordion
10. Gary Primich, harmonica

Best Songwriter
Britt Daniel, Spoon

photo by Aubrey Edwards

2. Bob Schneider
3. Wendy Colonna
4. Guy Forsyth
5. Patty Griffin
6. Aaron Behrens, Ghostland Observatory
7. Will Sheff, Okkervil River
8. Sam Baker
9. Ian McLagan
10. Sara Hickman

Best Strings
Austin Symphony Orchestra

2. Will Taylor, violin
3. Warren Hood, fiddle
4. Sara Jarosz, mandolin and banjo
5. Marc Gunn, autoharp
6. Andrew Noble, viola
7. Omar Lopez, violin
8. Chris Whitten, fiddle
9. Erik Hokkanen, fiddle
10. Elana James, fiddle

Best Performing Bands
Related Categories
NEWSLETTERS
AC Daily, Events and Promotions, Luvdoc Answers

Breaking news, recommended events, and more

Official Chronicle events, promotions, and giveaways

Updates for SXSW 2018

All questions answered (satisfaction not guaranteed)

Information is power. Support the free press, so we can support Austin.   Support the Chronicle