Austin Music Awards
BACK TO TOP
SAVE THE DATE FOR THE 2017-18 AUSTIN MUSIC AWARDS SHOW! WEDNESDAY, FEBRUARY 28TH AT ACL LIVE

2001-2002

Band of the Year
Alien Love Child

2. Kissinger
3. Vallejo
4. Damesviolet
5. Pushmonkey
6. Kevin Fowler Band
7. Cruiserweight
8. Lonelyland
9. Spoon
10. Toni Price
11. The Scabs
12. Alejandro Escovedo
13. Monte Montgomery
14. Derailers
15. Pong
16. Patrice Pike & Black Box Rebellion
17. Shelley King Band
18. Jimmy LaFave
19. Schrödinger's Cat
20. Mingo Fishtrap

Best New Band
Caroline Herring

2. Kevin Fowler Band
3. South Austin Jug Band
4. Box Socials
5. Del Castillo
6. Los Lonely Boys
7. Weary Boys
8. Endochine
9. Patrice Pike & Black Box Rebellion
10. Grupo Fantasma
11. Dynamite Boy
12. Broken Stars
13. Shadowbox
14. Shade
15. Illcamino
16. Soul Masquerade
17. Dreamtrybe
18. Daffodil
19. Halloway
20. Sundowner

Musician of the Year
Bob Schneider

2. Eric Johnson
3. Monte Montgomery
4. Jimmie Vaughan
5. Jimmy LaFave
6. Kevin Fowler
7. Champ Hood
8. Alejandro Escovedo
9. Guy Forsyth
10. Patrice Pike
11. Chopper
12. A.J. Vallejo
13. Ian Moore
14. Sara Hickman
15. Davíd Garza
16. Toni Price
17. Willie Nelson
18. Jon Dee Graham
19. Pat Green
20. Terri Hendrix

Album of the Year
Toni Price, Midnight Pumpkin

2. El Bitché, Pushmonkey
3. Texoma, Jimmy LaFave
4. Do You Get the Blues?, Jimmie Vaughan
5. Here to Jackson, Harris & Ryden
6. Damesviolet, Damesviolet
7. Wishing Well, Monte Montgomery
8. Girls Can Tell, Spoon
9. Beer, Bait, & Ammo, Kevin Fowler
10. Brothers of the Castle, Del Castillo
11. A Man Under the Influence, Alejandro Escovedo
12. Damn, It's Early, Various Artists
13. Flight, Quatropaw
14. Been a Long Time, Double Trouble
15. Twilight, Caroline Herring

Best Single
"Rain," Alien Love Child

2. "Bike Vs. Truck," Kissinger
3. "Call of My Heart," Toni Price
4. "Tired," Ginger Mackenzie
5. "Paris," Damesviolet
6. "Never Is a Moment," Jimmy LaFave
7. "Mine to Waste," Pushmonkey
8. "In the Garden," Double Trouble
9. "Beer, Bait, & Ammo," Kevin Fowler
10. "Castanets," Alejandro Escovedo
11. "Flat 13," Patrice Pike & Black Box Rebellion
12. "Wishing Well," Monte Montgomery
13. "If These Walls Could Talk," Kevin Fowler
14. "Any Day Now," Riddlin' Kids
15. "Texas Bound Again," Harris & Ryden
16. "Myself," Pushmonkey
17. "Beauty in Store," Beaver Nelson "Hard Times in Babylon," Eliza Gilkyson
18. "Mi Carino," Del Castillo
19. "Cautionary Tale," Cruiserweight

Song of the Year
Shelley King for "Call of My Heart," Toni Price

2. Chopper for "Bike Vs. Truck," Kissinger
3. Chris Maresh for "Rain," Alien Love Child
4. Beaux Loy, Zak Loy for "Paris," Damesviolet
5. Jimmy LaFave for "Never is a Moment," Jimmy LaFave
6. Alejandro Escovedo for "Castanets," Alejandro Escovedo
7. Kevin Fowler for "Beer, Bait, & Ammo," Kevin Fowler Band
8. Howie Behrens, Pat Fogarty, Darwin Keys, Tony Park, Will Hoffman for "Mine to Waste," Pushmonkey
9. Eliza Gilkyson for "Hard Times in Babylon," Eliza Gilkyson
10. Marc Gunn, Andrew McKee for "Tolkien," Brobdingnagian Bards
11. Umy, Yogi, Stella Maxwell, Dave Hawkins, for "Cautionary Tale," Cruiserweight
12. Monte Montgomery for "Wishing Well," Monte Montgomery
13. Bob Schneider for "2002," Bob Schneider
14. Beaver Nelson for "Beauty in Store," Beaver Nelson
15. Ginger Mackenzie for "Tired," Ginger Mackenzie

Best Alternative/Punk
Kissinger

2. Pushmonkey
3. Dynamite Boy
4. Cruiserweight
5. Pong
6. Vallejo
7. Damesviolet
8. Kelvin
9. Isola
10. Rubberhed

Best Blues
Alien Love Child

2. Guy Forsyth
3. Jimmie Vaughan
4. Toni Price
5. W.C. Clark
6. Carolyn Wonderland
7. Double Trouble
8. Blue Monday Band
9. Marcia Ball
10. Chris Duarte

Best Country
Dale Watson

2. Kevin Fowler Band
3. Harris & Ryden
4. Pat Green
5. The Derailers
6. The Weary Boys
7. Asleep at the Wheel
8. Willie Nelson
9. Don Walser
10. Shelley King Band

Best Cover Band
The Eggmen

2. The Atlantics
3. The Recliners
4. Diamond Smugglers
5. Dysfunkshun Junkshun
6. Soul Masquerade
7. Bang
8. Vivid
9. Taboo
10. The Stummies

Best Folk
Harris & Ryden

2. Terri Hendrix
3. Shelley King Band
4. Ginger Mackenzie
5. Jimmy LaFave
6. Brobdingnagian Bards
7. Caroline Herring
8. Sara Hickman
9. Slaid Cleaves
10. Eliza Gilkyson

Best Funk
Mingo Fishtrap

2. The Scabs
3. Taboo
4. Dahebegebees
5. Dysfunkshun Junkshun
6. The Atlantics
7. Funky London
8. Jerkuleez
9. Gnappy
10. Hot Buttered Rhythm

Best Hip Hop
MC Overlord

2. Megatron Bomb Squad
3. Nook
4. Hip Hop Humpday
5. Schrödinger's Cat
6. Smackola
7. M.C. Truth
8. The Scabs
9. Dynamite Boy
10. Rubberhed

Best Jazz
Blaze

2. Odd Man Out
3. Suzi Stern Quintet
4. Blue Noise Band
5. Golden Arm Trio
6. Victrola
7. Sarah Sharp
8. Gnappy
9. Alien Love Child
10. Ephraim Owens

Best Lounge/Swing
The Recliners

2. Mr. Fabulous
3. Asleep at the Wheel
4. 8 1/2 Souvenirs
5. Lucky Strikes
6. Seth Walker
7. Victrola
8. Hot Club of Cowtown
9. El Orbits
10. The Scabs

Best Metal/Industrial
Pushmonkey

2. Gahdzilla Motor Co.
3. Powderburn
4. Human
5. Titsworth
6. Stonekracker
7. Saucer
8. Waxdart
9. 28 MPH
10. Rubberhed

Best None of the Above
Schrödinger's Cat

2. Shorty Long
3. Brobdingnagian Bards
4. Warrior Gospel Quartet
5. South Austin Jug Band
6. Cowgirl Sue
7. Strings Attached
8. Brown Whörnet
9. Li'l Cap'n Travis
10. Austin Lounge Lizards

Best Pop
Ginger Mackenzie

2. Kissinger
3. Cruiserweight
4. Bob Schneider
5. Household Names
6. Damesviolet
7. Daffodil
8. Vallejo
9. Quatropaw
10. Sara Hickman

Best Rock
Kissinger

2. Vallejo
3. Pushmonkey
4. Alien Love Child
5. Powderburn
6. Damesviolet
7. Bob Schneider
8. Endochine
9. The Box Socials
10. Shade

Best Roots Rock
Reckless Kelly

2. Harris & Ryden
3. Shelley King Band
4. Jimmy LaFave
5. The Gourds
6. Monte Montgomery
7. George DeVore
8. The Resentments
9. Damnations
10. LeRoi Bros.

Best Tejano/Conjunto
Grupo Fantasma

2. Texana Dames
3. Aztex
4. Los Pinkys
5. Flaco Jimenez
6. Los Texas Wranglers
7. Ruben Ramos
8. Little Joe y la Familia
9. Conjunto Aztlan
10. Johnny Degollado

Best Traditional Mexican/Latino
Del Castillo

2. La Tribu
3. Grupo Fantasma
4. Tish Hinojosa
5. Cerronato
6. Los Texas Wranglers
7. Mariachi Estrella
8. Lourdes Perez
9. Son y No Son
10. Trio Los Vigilantes

Best World Music
Del Castillo

2. La Tribu
3. Cadaques Sambaxe
4. Brobdingnagian Bards
5. Teye & Viva El Flamenco
6. Oliver Rajamani
7. Govinda
8. The Gypsies
9. Tosca

Best Acoustic Guitar
Monte Montgomery

2. Eric Johnson
3. Mark Del Castillo, Del Castillo
4. Rick Del Castillo, Del Castillo
5. T'eye
6. Scrappy Jud Newcomb
7. A.J. Vallejo
8. Sara Hickman
9. Ian Moore
10. Casper Rawls
11. Bob Schneider
12. Patrice Pike
13. Rich Brotherton
14. Ginger Mackenzie
15. Stephen Bruton

Best Bass Guitar
Chris Maresh, Alien Love Child

2. Lucky, Kissinger
3. Omar Vallejo, Vallejo
4. Bruce Hughes, the Scabs
5. Albert Bestiero, Del Castillo
6. Pat Fogarty, Pushmonkey
7. Tommy Shannon
8. Yoggi Musgrove
9. Ann Marie Harrop, Shelley King Band
10. Lonnie Trevino

Best DJ
Trey Lopez, le Privilege

2. DJ Organic
3. That Mysterious Honey
4. DJ Nicknack
5. Govinda
6. DJ Damon
7. Rev. Kathy Russell
8. DJ Baby G
9. DJ Mel
10. Scorpio Rising

Best Drums/Percussion
Bill Maddox

2. O3, Kissinger
3. Alex Vallejo, Vallejo
4. Darwin Keys, Pushmonkey
5. Yogi Maxwell, Cruiserweight
6. Brannen Temple, Blaze
7. J.J. Johnson
8. Perry Drake, Shelley King Band
9. Frosty
10. David Fore, the Eggmen
11. Chris Layton
12. Paul Pearcy
13. Mambo John Treanor
14. Belen Oliva
15. Nina Singh, Goudie, Kitty Gordon

Best Electric Guitar
Eric Johnson

2. Jimmie Vaughan
3. Steve Garvey, Kissinger
4. Keith Clark
5. Scrappy Jud Newcomb
6. Urny Maxwell, Cruiserweight
7. Roger Blevins Jr., Mingo Fishtrap
8. Monte Montgomery
9. Will Hoffman, Pushmonkey
10. Ian Moore
11. Doyle Bramhall II
12. Wayne Sutton
13. Mitch Watkins
14. Kyle Judd
15. Billy Harvey
16. Redd Volkaert
17. Howie Behrens, Pushmonkey
18. Mike Barnes
19. Zak Loy, Damesviolet
20. Mark Del Castillo, Del Castillo

Best Female Vocals
Toni Price

2. Lisa Tingle
3. Patrice Pike
4. Stella Maxwell, Cruiserweight
5. Ginger Mackenzie
6. Kelly Willis Shelley King
7. Terri Hendrix
8. Patty Griffin
9. Caroline Herring
10. Sara Hickman
11. Eliza Gilkyson
12. Carolyn Wonderland
13. Trish Murphy
14. Beth Richard, Quatropaw
15. Suzi Stern
16. Marcia Ball
17. Lucinda Williams
18. Beth Black
19. Lou Ann Barton

Best Horns
Grooveline Horns

2. Mingo Fishtrap Horns
3. Ephraim Owens, Blaze
4. Omar Vallejo, Vallejo
5. Tony Park, Pushmonkey
6. The Triggermen
7. Fabian Hernandez
8. Joseph Serrato, Grupo Fantasma
9. La Tribu Horns
10. Tony Campise

Best Keyboards
Bukka Allen

2. David Boyle, the Scabs
3. Aeron Riordon, Mingo Fishtrap
4. James Spear
5. Byron Westbrook
6. Ginger Doss, Dreamtrybe
7. Daymon Jones
8. Earl Poole Ball
9. Marcia Ball
10. Cole El-Saleh

Best Male Vocals
Bob Schneider

2. Chopper, Kissinger
3. A.J. Vallejo, Vallejo
4. Roger Blevins Jr., Mingo Fishtrap
5. Eric Johnson
6. Jimmy LaFave
7. Malford Milligan
8. Tony Park, Pushmonkey
9. Monte Montgomery
10. Kevin Fowler
11. Ian Moore
12. Alejandro Escovedo
13. Beaux Loy, Damesviolet
14. Guy Forsyth
15. Jackson Blacklock, Schrödinger's Cat
16. Jimmie Vaughan
17. Alex Ruiz, Del Castillo
18. Hector Vasquez
19. Marc Gunn, Brobdingnagian Bards
20. Sean Neal, Dynamite Boy

Best Miscellaneous Instrument
Diego Simmons, percussion

2. Guy Forsyth, musical saw
3. Mambo John Treanor, washboard
4. Andrew McKee, recorder
5. Danny Young, rub board
6. J.P. Allen, harmonica
7. Lynda Millard, flute
8. Lloyd Maines, steel
9. Pops Bayless, ukulele
10. Ian Moore, sitar

Best Singer-Songwriter
Bob Schneider

2. Eric Johnson
3. Jimmy LaFave
4. Shelley King
5. Patrice Pike
6. Monte Montgomery
7. Terri Hendrix
8. Kevin Fowler
9. Sara Hickman
10. Slaid Cleaves
11. Bruce Robison
12. Beaver Nelson
13. Ginger Mackenzie
14. Jon Dee Graham
15. A.J Vallejo
16. Lisa Tingle
17. Alejandro Escovedo
18. Eliza Gilkyson
19. Jeff Klein
20. Caroline Herring

Best Songwriter
Bob Schneider

2. Eric Johnson
3. Jimmy LaFave
4. Shelley King
5. Bruce Robison
6. Terri Hendrix
7. Chopper
8. Kevin Fowler
9. Monte Montgomery
10. Vallejo
11. Ginger Mackenzie
12. Alex Ruiz
13. Sara Hickman
14. Slaid Cleaves
15. Patrice Pike

Best Strings
Tosca

2. Champ Hood, fiddle
3. Marc Gunn, autoharp
4. Will Taylor, viola
5. Warren Hood, fiddle
6. Brian Standefer
7. Amy Farris, violin
8. Cody Braun
9. Erik Hokkanen
10. Roberto Riggio

Best Acoustic Venue
Cactus Cafe

2. Saxon Pub
3. Flipnotics
4. Lucky Lounge
5. Momo's
6. Ruta Maya
7. Antone's
8. Stubb's
9. Empanada Parlour
10. Shady Grove

Best All Ages Venue
Emo's CLOSED

2. Antone's
3. The Metro
4. Stubb's
5. La Zona Rosa
6. Flipnotics
7. The Backroom
8. Cactus Cafe
9. The Backyard
10. Broken Spoke
11. Central Market
12. Black Cat
13. Flamingo Cantina
14. The Vibe
15. Austin Music Hall
16. Jovita's
17. The Mercury
18. Hill's Cafe
19. Gruene Hall
20. Artz Rib House

Best Band Website
Kissinger, Kissingertheband.com

2. Eric Johnson, Ericjohnson.com
3. Damesviolet, Damesviolet.com
4. Pushmonkey, Pushmonkey.com
5. Vallejo, Vallejomusic.com
6. Del Castillo, Delcastillomusic.com
7. Brobdingnagian Bards, Thebards.net
8. Schrödinger's Cat, S-cat.com
9. The Eggmen, Eggmen.com
10. Harris & Ryden, Harrisandryden.com

Best Concert By a Touring Artist
U2, The Erwin Center

2. David Byrne, Backyard
3. Los Lobos, Stubb's
4. Hank Williams III, Continental Club
5. Mogwai, La Zona Rosa
6. Tenacious D, Austin Music Hall
7. Incubus, Austin Music Hall
8. Doyle Bramhall II, Antone's
9. Modest Mouse, Stubb's
10. Ozomatli, Stubb's

Best Concert Poster
Hank Williams III by Rob Gaspar, Continental Club

2. Bob Schneider by Bob Schneider, Antone's
3. Girl X Girlfest by Terri Lord, Gaby & Mo's
4. Pushmonkey by Howie Behrens, the Metro
5. Damesviolet by Richard Luckett, Antone's
6. Widespread Panic by Billy Perkins, Erwin Center
7. Ted Roddy's Gracelin' Revue, Continental Club
8. Vallejo by Richard Luckett, Antone's
9. Soap Creek Reunion by Kerry Awn, La Zona Rosa
10. Patrice Pike, Saxon Pub

Best Cover Art
Howie Behrens, Darwin Keys, El Bitché Pushmonkey

2. Mark Del Castillo, Brothers of the Castle Del Castillo
3. Stephen Austin, Mary Burges, John Erler, Eva Schmidt, KVRX Local Live, Vol. 5 Various Artists Bob Fonseca, Damn It's Early Various Artists
4. Tracey Goudie, Effects of Madness, Goudie
5. Dana Smith, A Man Under the Influence Alejandro Escovedo
6. Lily Blessing, Toddler Sara Hickman
7. Dick Reeves, Toni Price, Midnight Pumpkin Toni Price
8. Cheryl Latimer & Beth Richard, Flight Quatropaw
9. Girls Can Tell Spoon

Best Instrument/Equipment Store
Mars Music

2. Strait Music
3. South Austin Music
4. Guitar Center
5. Ray, Shane, and Steve Henning's Heart of Texas Music
6. Musicmakers
7. Tommy's Drum Shop
8. Austin Vintage Guitar
9. Guitar Resurrection
10. Things Celtic

Best Live Music Venue
Antone's CLOSED

2. Stubb's
3. Emo's
4. Continental Club
5. The Metro
6. The Backyard
7. Saxon Pub
8. The Mercury
9. Room 710
10. Momo's
11. La Zona Rosa
12. The Vibe
13. The Backroom
14. Beerland
15. Empanada Parlour
16. Cedar Street
17. Elephant Room
18. Lucy's Retired Surfer Bar
19. Flamingo Cantina
20. Austin Music Hall

Best Local Music TV Show
Austin City Limits, KLRU

2. Dr. Large Presents, ACAC
3. CapZeyeZ, ACAC
4. Rawtime, ACAC
5. Backstage Pass, News 8 Austin Fox 7 News in the Morning, KTBC
6. Midnight at Master Control, AMN
7. The Fly, AMN
8. What's the Cover?, AMN
9. The Cowboy From Vienna, ACAC

Best Music Writer
Andy Langer

2. Michael Corcoran
3. Christopher Gray
4. Margaret Moser
5. Raoul Hernandez
6. Jay Trachtenberg
7. Ken Lieck
8. Jim Caligiuri
9. Michael Chamy
10. Greg Beets
11. Kate X Messer
12. John T. Davis
13. Michael Point
14. Richard Skanse
15. Marc Savlov

Andy Langer, The Austin Chronicle, 4000 N. I-35, 512/454-5766, www.austinchronicle.com

Best New Club
Beerland

2. The Vibe
3. Ocean's 11
4. Elysium
5. Hanover's
6. Austin Cabaret Theatre
7. Element
8. Sky Lounge
9. Texture
10. The Mercury

Best Radio Personality
Dale Dudley, KLBJ FM

2. Jody Denberg, KGSR
3. John Aielli, KUT FM
4. Johnny Walker, KLBJ FM
5. Kevin Connor, KGSR
6. Bob Fonseca, KLBJ FM
7. Charlie Hodge, KLBJ FM
8. Toby Ryan, 101X
9. Trina, 101X
10. Sammy Allred, KVET FM
11. Peg Simmons, KLBJ FM
12. Loris Lowe, KLBJ FM
13. Bob Cole, KVET FM
14. Larry Monroe, KUT FM
15. Miss Kitty, Mega 93
16. Jenn Garrison,KGSR
17. Paul Ray, KUT FM
18. Brian Beck, KGSR FM
19. Elena Q, KQQQ FM
20. J.B., The Mix

Best Radio Program
Dudley & Bob Show, Dale Dudley, Bob Fonseca, Charlie Hodge; KLBJ

2. Eklektikos with John Aielli; KUT
3. Sam & Bob KVET Morning Call-In Show, Sammy Allred, Bob Cole; KVET
4. J.B. & Sandy Morning Show, J.B. Hager, Sandy Rivers; The Mix
5. Trina & Drew on the Morning X, Drew Benett, Trina Quinn; 101X
6. KGSR in the Morning, Kevin Connor; KGSR
7. Ear Candy, Jennifer Kryska, Jennifer Lueckemeyer; KOOP
8. Next Big Thing, Andy Langer; 101X
9. Twine Time, Paul Ray; KUT
10. Lone Star State of Mind, Kevin Connor; KGSR
11. Local Licks, Loris Lowe; KLBJ
12. Folkways, Ed Miller, David Obermann; KUT
13. 501 Blues, Jody Denberg; KGSR
14. Celtic Storm, Donnelle McKaskle; KOOP
15. El Mananero, Elena Q, Kike; KQQQ
16. Elk Mating Ritual Hour; John Erler; KVRX
17. My Show, Eva Schmidt; KVRX
18. Texas Music, Larry Monroe; KUT
19. Graveside Service, D.J. Harris, David Spradling; KVRX
20. Blue Monday, Larry Monroe; KUT

Best Radio Station
107.1 KGSR FM

2. 93.7 KLBJ FM
3. 90.5 KUT FM
4. 101.5 KROX FM (101X)
5. 91.7 KVRX FM
6. 91.7 KOOP FM
7. 98.1 KVET FM
8. 93.3 KXMG FM (Mega 93)
9. 104.3 KQBT FM (Beat 104)
10. 88.7 KAZI FM
11. 94.7 KAMX FM (The Mix)
12. 101 KASE FM
13. 107.7 KTND FM (The End)/KAHK (The Hawk)
14. 105.9 KFMK FM (Jammin' Oldies)
15. 102.3 KPEZ FM (Z102)

Best of the Year
NEWSLETTERS
AC Daily, Events and Promotions, Luvdoc Answers

Breaking news, recommended events, and more

Official Chronicle events, promotions, and giveaways

Updates for SXSW 2017

All questions answered (satisfaction not guaranteed)