BACK TO TOP

2000-2001Best Performing Bands

Best Alternative/Punk
Riddlin' Kids

Pushmonkey
The Scabs
Kissinger
Vallejo
Goudie
Spoon
Sister Seven
Sexy Finger Champs
Stretford

Best Blues
Guy Forsyth

Blue Monday Band
W.C. Clark
Toni Price
Chris Duarte
Jimmie Vaughan
Lou Ann Barton
Double Trouble
Alien Love Child
Lisa Tingle

Best Country
Dale Watson

Blind Luck
Reckless Kelly
Pat Green
Pete Benz
Don Walser
Kelly Willis
The Derailers
Willie Nelson
Shaver
The Shelley King Band
Harris and Ryden
Charlie Robison
Ted Roddy
Cory Morrow

Best Cover Band
The Eggmen

The Recliners
Taboo
Dysfunkshun Junkshun
The Atlantics
Glamourpuss
Diamond Smugglers
SSIK
Duck Soup
Schrödinger's Cat

Best Folk
Terri Hendrix

Slaid Cleaves
Sara Hickman
Adam Carroll
Shelley King
The Gourds
Danny Santos
Jeff Klein
Toni Price
Jimmy LaFave

Best Funk
The Scabs

Mingo Fishtrap
Funky London
Dysfunkshun Junkshun
Dahebegebees

Best Hip Hop
MC Overlord

Hip Hop Humpday
Tee Double
MC Truth
Buttahfly

Best Jazz
Blaze

Golden Arm Trio
The Jazz Pharaohs
The Blue Noise Band
Mingo Fishtrap
The Brew
The Asylum Street Spankers
Laura Scarborough
Ephraim Owens
8 1/2 Souvenirs

Best Lounge/Swing
The Recliners

Mister Fabulous
8 1/2 Souvenirs
Hot Club of Cowtown
The El Orbits
Natalie Zoe
Lucky Strikes
The Asylum Street Spankers
Seth Walker Band
The Scabs

Best Metal/Industrial
Human

Pushmonkey
Godzilla Motor Company
Sinis
Lucid Dream
Drawn Under
Stonekracker
28MPH
Anger Management
Powderburn

Best None of the Above
Schrödinger's Cat

Blind Luck
Off the Record
Asylum Street Spankers
Golden Arm Trio
Tosca
Joe West & the Sinners
The Gourds
8 1/2 Souvenirs
Flipside Den

Best Pop
Kissinger

Blind Luck
George DeVore
Ginger Mackenzie
Cruiserweight
Dexter Freebish
Sara Hickman
Fastball
Riddlin' Kids
Mingo Fishtrap

Best Rock
Vallejo

George DeVore
Sister Seven
Kissinger
Pushmonkey
Goudie
Monte Montgomery
Alien Love Child
Riddlin' Kids
Sinis

Best Roots Rock
Reckless Kelly

Blind Luck
The Gourds
The Shelley King Band
The LeRoi Brothers
Joe Ely
George DeVore
Monte Montgomery
Damnations TX
The Resentments

Best Tejano/Conjunto
Los Aztex

Ruben Ramos
The Texana Dames
Flaco Jimenez
Valerio Longoria
Johnny Degollado
Mariachi Estrella
Little Joe y la Familia
Santiago Jimenez Jr.
Mingo Saldivar

Best Traditional Mexican/Latino
Correo Aereo

Tish Hinojosa
Los Tres Vigilantes
Mariachi Estrella
Grupo Fantasmo

Best World Music
La Tribu

Poor Man's Fortune
Teye y Viva el Flamenco!
The Gypsies
Cadaques
Rajamani
Tamasha Africana
Correo Aereo
Tosca
Son Vocina
Two O'Clock Courage
Papa Mali
Rubinchik's Orkestyr
Sambaxe
Govinda

Best of the Year
Best Texas Recordings
One click gets you all the newsletters listed below

Breaking news, arts coverage, and daily events

Keep up with happenings around town

Kevin Curtin's bimonthly cannabis musings

Austin's queerest news and events

Eric Goodman's Austin FC column, other soccer news

Information is power. Support the free press, so we can support Austin.   Support the Chronicle