BACK TO TOP

1984-1985Best Austin Musicians

Best Acoustic Guitar
Eric Johnson

Gretchen Phillips (Meat Joy)
Will Indian (Rhythm Rats)
Mike Landschoot
Dan Del Santo
Greg Schilling (Stagger Lee)
Tom Shaka
Willie Nelson
Chris Duarte
Mark Luke Daniels

Best Bass Guitar
Lonnie Hutchinson (Professors of Pleasure)

Sarah Brown (Lou Ann Barton, the Antones)
Steve Zirkel (Fairlanes, Mitch Watkins)
Chris Gates (Big Boys)
Brian Beattie (Glass Eye)
Brad Taylor (K-Tels)
Keith Ferguson (Tail Gators)
Doug Keyser (Watchtower)
Spencer Starnes (Fairlanes, Joe Ely)
Bruce Hughes (Pool, Skank)

Best Drums/Percussion
Rock Savage (Trained Ants, Dan Del Santo, Creative Opportunity Orchestra)

Steve Meador (Joe Ely, Eric Johnson)
George Raines (Angela Strehli Band)
Glenn Benavides (Doctors' Mob)
Joe McCreary (K-Tels)
James Fenner (Trickle Down, Christopher Cross)
Rey Washam (Big Boys, Scratch Acid)
Rusty Trapps (Rhythm Rats)
Rick Colaluca (Watchtower)
Mike Buck (LeRoi Brothers)

Best Electric Guitar
Stevie Ray Vaughan

Eric Johnson
Mitch Watkins
Denny Freeman (Angela Strehli Band)
Bobby Mack
Jimmie Vaughan (Fabulous Thunderbirds)
Dan Del Santo
Rick Winking (K-Tels)
Bill Jones (Kathy and the Kilowatts)
Van Wilks

Best Female Vocals
Lou Ann Barton

Angela Strehli
Elouise Burrell
Marcia Ball
Kim Longacre
Nanci Griffith
Kellye Gray
Mellissa Cobb
Nina Katrina
Penny Hanna

Best Horns: Brass
Paul Constantine (Professors of Pleasure)

Bill Averbach (Trained Ants)
Nathan Gates (Big Boys, Dharma Bums, Doctors' Mob)
Mike Mordecai (Fairlanes, Michael M Quartet, Dan Del Santo)
John Blondell (Non-Ego, Willie Nelson)
Kent Winking (K-Tels)
Jim Fritzler (Jaws of Life)
Bob Meyer (Concept Orchestra, Fairlanes)
Keith Winking (K-Tels)
Gary Vagjrt (Delbert McClinton, Tex Thomas)

Best Horns: Reeds
Tomás Ramírez (Jazzmanian Devil)

John Mills (Minor Miracle, Fairlanes)
Paul Ostermayer (Fairlanes, Mitch Watkins)
Joe Sublett (Antone's, Texas Thomas)
Mark "Kaz" Kazanoff (Kaz Jazz, Lou Ann Barton)
Kirk Whalum
Johnny Reno (Sax Maniacs)
Pat Mackrell (K-Tels)
Smokey Joe Miller (Ponty Bone, Dino Lee)
Donny Silverman (Toby Anderson)

Best Keyboards
Mel Brown (Angela Strehli, the Antones)

Robert Skiles (Beto y los Fairlanes)
Marcia Ball
Reese Wynans (Delbert McClinton)
Rich Harney
Kris Cummings (Joe "King" Carrasco)
Sylvester Jones (Trickle Down)
Jim Fritzer (Jaws of Life)
Brian Green (K-Tels)
Bill Ginn (Joe Ely)

Best Male Vocals
Kim Wilson (Fabulous Thunderbirds)

Kent "Omar" Dykes (Omar and the Howlers)
Stevie Ray Vaughan
Ernie Sky
Jesse Sublett (Secret Six)
Randy "Biscuit" Turner (Big Boys)
Bobby Mack
Joe Ely
Byron Beyer (Debussy Fields)
Dan Del Santo

Best Miscellaneous Instrument
James Fenner (Trickle Down, Dan Del Santo, percussion)

Kim Wilson (Fabulous Thunderbirds, harp)
Ponty Bone (Squeezetones, accordion)
Gary Primage (Rhythm Rats, harp)
Paul Sweeney (Grassmatics, mandolin)
Paul Glasse (mandolin)
John Ely (steel guitar)
Howard Kalish (fiddle)
Johnny Gimble (fiddle)
Patrick Keel (The Pool, everything)

Best Songwriter
Robert Earl Keen Jr.

Butch Hancock
Joe Ely
Dan Del Santo
Byron Beyer
Sylvester Jones
Will Indian
Jesse Sublett
Greg Schilling
Stevie Ray Vaughan

Best Synthesizer
Patrick Keel (The Pool)

Glover Gill (The Pool, Skank)
Brian Green (K-Tels)
Doug Hall (Jazzmanian Devil)
Bill Ginn (Joe Ely)
Michael Ramos (Lou Ann Barton, Pressure)
Stella Wier (Glass Eye)
David Escamilla
Randy Kirchoff
Neil Pederson (Extreme Heat)

Best Performing Bands
Hall of Fame
One click gets you all the newsletters listed below

Breaking news, arts coverage, and daily events

Keep up with happenings around town

Kevin Curtin's bimonthly cannabis musings

Austin's queerest news and events

Eric Goodman's Austin FC column, other soccer news

Information is power. Support the free press, so we can support Austin.   Support the Chronicle