Austin Music Awards
BACK TO TOP

1981-1982Best Austin Musicians

Best Bass Guitar
Kyle Brock (Eric Johnson, X-Spand-X)

2. Bruce Henderson (the Standing Waves)
3. Jesse Sublett (the Skunks)
4. Vince Bryant (Extreme Heat)
5. Chris Gates (Big Boys)
6. Steve Zirkel (Beto y los Fairlanes)
7. Roscoe Beck (Passenger)
8. Keith Ferguson (the Fabulous Thunderbirds)
9. Spencer Starnes (Dan Del Santo & His Professors of Pleasure)
10. Lee Shupp (the Droogs)
11. Rob Hammond (Nasty Habits)
12. Cola Rodriguez (Austin Jazz All-Stars)
13. David Cardwell (the Lift)
14. Tony Kinman (Rank & File)
15. Vic Reames (the Jitters)
16. Hugh Contrast (Agent I)
17. Walter Collie (the Explosives)
18. Kathy Valentine (the Violators, the Go-Gos)

Best Drums/Percussion
Terri Lord (the Jitters)

2. Eddie Cantu (Extreme Heat)
3. Billy Mansell (the Lift)
4. David Dage (the Standing Waves)
5. Mambo John Treanor (Beto y los Fairlanes)
6. Kevin Tubbs
7. Rey Washam (Jerryskids)
8. Greg Murray (the Skunks)
9. Patrick Keel (the Pool)
10. Rock Savage (Dan Del Santo & His Professors of Pleasure)
11. David Fore (D-Day)
12. Mike Buck (the LeRoi Brothers)
13. Phil Higgs
14. O.T. Loflin (Dark Motive)
15. Mike Ford (Diana Cantu & the Southside Band)
16. C.C. Pinkston (W.C. Clark)
17. David Moerbe

Best Electric Guitar
Jon Dee Graham (the Lift)

2. Eric Johnson
3. Stevie Ray Vaughan (Double Trouble)
4. Mike Barnes
5. Jimmie Vaughan (the Fabulous Thunderbirds)
6. Tom McMahon (X-Spand-X)
7. John Reed (Octave Doctors)
8. Jack Pittato (Nasty Habits)
9. Tim Kerr (Big Boys)
10. Steve Sonleitner (Jerryskids)
11. Mitch Watkins (Passenger)
12. Doug Murray (the Skunks)
13. Jesse Taylor (Joe Ely Band)
14. Chip Kinman (Rank & File)
15. Larry Seaman (the Standing Waves)
16. Cam King (the Explosives)
17. Van Wilks

Best Female Vocals
Angela Strehli

2. Janice Hargis (X-Spand-X)
3. De Lewellen (D-Day)
4. Miss Lou Ann Barton
5. Lucinda
6. Julie Christensen
7. Paula Helene (Octave Doctors)
8. Lisa Gamache (Max & the Makeups)
9. Marcia Ball
10. Carla Epler (Toxic Shock)
11. Carmen Bradford (Minor Miracle)
12. Lisa Gilkyson
13. Cevin Cathell (Radio Planets)
14. Tina Marsh
15. Diana Cantu
16. Nanci Griffith
17. Melissa Cobb (Stick Figures)
18. Chris O'Connell
19. Lorenda Ash (F-Systems)
20. Christy Palumbo
21. Pat Mears
22. Lisa Hattersley
23. Lisa Rhodes

Best Horns
Tomás Ramírez Tasmanian Devil

2. Joe Sublett (the Cobras)
3. John Mills (Beto y los Fairlanes)
4. Paul Ostermayer (Passenger)
5. Nathan Gates (Big Boys)
6. Smokey Joe Miller (Joe Ely Band)
7. Janice Hargis (X-Spand-X)
8. Mike Francis
9. Jeff Barnes (Jazz-Me Blues, Tex Thomas)
10. Tony Rico (W.C. Clark)
11. Tim Walsh (Brave Combo)
12. Bill Flahey (Papa Moon)
13. Mike Mordecai (Beto y los Fairlanes, Dan Del Santo & His Professors of Pleasure)

Best Keyboards
Shona Lay (the Standing Waves)

2. Neil Pederson (Extreme Heat)
3. Michael Ramos (the Lift)
4. Kris Cummings (Joe "King" Carrasco & the Crowns)
5. Patrick Keel (the Pool)
6. Janice Hagis (X-Spand-X)
7. Robert "Beto" Skiles (Beto y los Fairlanes)
8. Reese Wynans (Delbert McClinton)
9. Glover Gill (D-Day)
10. Robert Shaw
11. Mike Kindred (Joe Ely Band, Macumba Love)
12. Rich Harney
13. David Roach (Lotions)
14. Marcia Ball
15. Riley Osbourn (Shake Russell & Dana Cooper)
16. Lisa Franklin (Dark Motive, Joe "King" Carrasco & the Crowns)
17. Bobby Doyle
18. Nick Connelly
19. Major Burke

Best Male Vocals
Billy Pringle (the Jitters)

2. Ty Gavin (the Next)
3. Joe Ely
4. Bruce Spelman (Extreme Heat)
5. Kim Wilson (the Fabulous Thunderbirds)
6. Randy "Biscuit" Turner (Big Boys)
7. Phil Ritcherson (Extreme Heat)
8. Chris Wing (Jerryskids)
9. David Cardwell (the Lift)
10. Joe "King" Carrasco
11. Larry Seaman (the Standing Waves)
12. Jesse Sublett (the Skunks)
13. Tony Kinman (Rank & File)
14. Christopher Cross
15. Bevis Griffin (the Bats)
16. Alan Monsarrat (Lotions)
17. Jimmie Gilmore
18. Willie Nelson
19. Dana Cooper
20. Gary P. Nunn

Best Miscellaneous Instrument
Kim Wilson, harp (the Fabulous Thunderbirds)

2. Patrick Keel, everything (the Pool)
3. Dane Cessac, pots and pans (the Judys)
4. Ponty Bone, accordion (Joe Ely Band)
5. Gibby, toilet paper roll (Butthole Surfers)
6. Derek O'Brien (Angela Strehli Band)
7. Austin Burnette, congas (the Remnants)
8. Connie Hancock, steel guitar (Supernatural Family Band)
9. Michael McGeary, jawbone (Lotions)
10. Paul Orta, harp (Kingpins)
11. Michael Jackson, mandolin (Your Move)
12. Lewis Cowdrey, harmonica (the Legends)
13. Tom Delaney, bouzouki (Grimalkin)

Best Songwriter
Butch Hancock

2. Larry Seaman/Bruce Henderson (the Standing Waves)
3. Janice Hargis/Tom McMahon (X-Spand-X)
4. Chris Wing (Jerryskids)
5. Jill Fuller
6. Neil Pederson (Extreme Heat)
7. Jesse Sublett (the Skunks)
8. Patrick Keel (the Pool)
9. Christopher Cross
10. David Bean (the Judys)
11. Pringle/McGlothlin/Reames (The Jitters)
12. David Cardwell (The Lift)
13. Chip & Tony Kinman (Rank & File)
14. John Reed (Octave Doctors)
15. Delbert McClinton
16. Bobby Bridger
17. Joe Ely

Best Performing Bands
Related Categories
NEWSLETTERS
AC Daily, Events and Promotions, Luvdoc Answers

Breaking news, recommended events, and more

Official Chronicle events, promotions, and giveaways

Updates for SXSW 2018

All questions answered (satisfaction not guaranteed)

Information is power. Support the free press, so we can support Austin.   Support the Chronicle