FEATURED CONTENT
 

picture in picture

Nominees for Independent Spirit Awards Announced

Matthew McConaughey's golden run continues

By Kimberley Jones, 3:30PM, Tue. Nov. 27, 2012

Matthew McConaughey in 'Magic Mike'
Matthew McConaughey in 'Magic Mike'

Austin was well-represented among the 28th annual Film Independent Spirit Award nominations, which were announced today.

Bernie was nominated twice, for Best Feature and Male Lead (Jack Black), while Bernie costar Matthew McConaughey picked up two nominations for his stellar work in two other 2012 releases, Magic Mike and Killer Joe. Austin native Elizabeth Mims was tapped, along with her Only the Young codirector Jason Tippet, as a finalist for the Truer Than Fiction Award, which comes with a $25,000 grant. And David Gordon Green's Prince Avalanche, which shot in Bastrop, scored a producing award nod for Derrick Tseng.

See below for the complete nominee list. The awards ceremony will screen Saturday, Feb. 23 on IFC.

BEST FEATURE

Beasts of the Southern Wild
PRODUCERS: Michael Gottwald, Dan Janvey & Josh Penn


Bernie
PRODUCERS: Liz Glotzer, Richard Linklater, David McFadzean, Dete Meserve, Judd Payne, Celine Rattray, Martin Shafer, Ginger Sledge, Matt Williams


Keep the Lights On
PRODUCERS: Marie Therese Guirgis, Lucas Joaquin, Ira Sachs


Moonrise Kingdom
PRODUCERS: Wes Anderson, Jeremy Dawson, Steven Rales, Scott Rudin


Silver Linings Playbook
PRODUCERS: Bruce Cohen, Donna Gigliotti, Jonathan Gordon


BEST DIRECTOR

Wes Anderson, Moonrise Kingdom

Julia Loktev, The Loneliest Planet

David O. Russell, Silver Linings Playbook

Ira Sachs, Keep the Lights On

Benh Zeitlin, Beasts of the Southern Wild  

BEST SCREENPLAY

Wes Anderson & Roman Coppola, Moonrise Kingdom

Zoe Kazan, Ruby Sparks

Martin McDonagh, Seven Psychopaths

David O. Russell, Silver Linings Playbook

Ira Sachs & Mauricio Zacharias, Keep the Lights On  

BEST FIRST FEATURE
Award given to the director and producer.

Fill the Void
DIRECTOR:  Rama Burshtein
PRODUCER:  Assaf Amir

Gimme the Loot
DIRECTOR:  Adam Leon
PRODUCERS:  Dominic Buchanan, Natalie Difford, Jamund Washington

Safety Not Guaranteed
DIRECTOR:  Colin Trevorrow
PRODUCERS:  Derek Connolly, Stephanie Langhoff, Peter Saraf, Colin Trevorrow, Marc Turtletaub

Sound of My Voice
DIRECTOR:  Zal Batmanglij
PRODUCERS:  Brit Marling, Hans Ritter, Shelley Surpin

The Perks of Being a Wallflower
DIRECTOR:  Stephen Chbosky
PRODUCERS:  Lianne Halfon, John Malkovich, Russell Smith

BEST FIRST SCREENPLAY

Rama Burshtein, Fill the Void

Derek Connolly, Safety Not Guaranteed

Christopher Ford, Robot & Frank

Rashida Jones & Will McCormack, Celeste and Jesse Forever

Jonathan Lisecki, Gayby  

JOHN CASSAVETES AWARD
Given to the best feature made for under $500,000.  Award given to the writer, director, and producer.  Executive Producers are not awarded.

Breakfast with Curtis
WRITER/DIRECTOR/PRODUCER: Laura Colella

Middle of Nowhere
WRITER/DIRECTOR/PRODUCER: Ava DuVernay
PRODUCERS:  Howard Barish, Paul Garnes

Mosquita y Mari
WRITER/DIRECTOR:  Aurora Guerrero
PRODUCER:  Chad Burris

Starlet
WRITER/DIRECTOR:  Sean Baker
PRODUCERS:  Blake Ashman-Kipervaser, Kevin Chinoy, Patrick Cunningham, Chris Maybach, Francesca Silvestri

The Color Wheel
WRITER/DIRECTOR/PRODUCER:  Alex Ross Perry
WRITER:  Carlen Altman

 

BEST FEMALE LEAD

Linda Cardellini, Return

Emayatzy Corinealdi, Middle of Nowhere

Jennifer Lawrence, Silver Linings Playbook

Quvenzhané Wallis, Beasts of the Southern Wild

Mary Elizabeth Winstead, Smashed

 

BEST MALE LEAD

Jack Black, Bernie

Bradley Cooper, Silver Linings Playbook

John Hawkes, The Sessions

Thure Lindhardt, Keep the Lights On

Matthew McConaughey, Killer Joe

Wendell Pierce, Four

BEST SUPPORTING FEMALE

Rosemarie DeWitt, Your Sister’s Sister

Ann Dowd, Compliance

Helen Hunt, The Sessions

Brit Marling, Sound of My Voice

Lorraine Toussaint, Middle of Nowhere

BEST SUPPORTING MALE

Matthew McConaughey, Magic Mike

David Oyelowo, Middle of Nowhere

Michael Péna, End of Watch

Sam Rockwell, Seven Psychopaths

Bruce Willis, Moonrise Kingdom

BEST CINEMATOGRAPHY

Yoni Brook, Valley of Saints

Lol Crawley, Here

Ben Richardson, Beasts of the Southern Wild

Roman Vasyanov, End of Watch

Robert Yeoman, Moonrise Kingdom

BEST DOCUMENTARY
Award given to the director and producer.

How to Survive a Plague
DIRECTOR:  David France
PRODUCERS:  David France, Howard Gertler

Marina Abramović: The Artist is Present
DIRECTOR:  Matthew Akers
PRODUCERS:  Maro Chermayeff, Jeff Dupre

The Central Park Five
DIRECTORS/PRODUCERS:  Ken Burns, Sarah Burns, David McMahon

The Invisible War
DIRECTOR:  Kirby Dick
PRODUCERS: Tanner King Barklow, Amy Ziering

The Waiting Room
DIRECTOR/PRODUCER:  Peter Nicks
PRODUCERS:  Linda Davis, William B. Hirsch

BEST INTERNATIONAL FILM
Award given to the director.

Amour
(France)
DIRECTOR:  Michael Haneke

Once Upon A Time in Anatolia
(Turkey)
DIRECTOR:  Nuri Bilge Ceylan

Rust And Bone
(France/Belgium)
DIRECTOR:  Jacques Audiard

Sister
(Switzerland)
DIRECTOR:  Ursula Meier

War Witch
(Democratic Republic of Congo/Canada)
DIRECTOR:  Kim Nguyen

16th ANNUAL PIAGET PRODUCERS AWARD
The 16th annual Piaget Producers Award honors emerging producers who, despite highly limited resources demonstrate the creativity, tenacity, and vision required to produce quality, independent films.  The award includes a $25,000 unrestricted grant funded by Piaget.

Nobody Walks
PRODUCER: Alicia Van Couvering

Prince Avalanche
PRODUCER: Derrick Tseng

Stones in the Sun
PRODUCER: Mynette Louie

19th ANNUAL SOMEONE TO WATCH AWARD
The 19th annual Someone to Watch Award recognizes a talented filmmaker of singular vision who has not yet received appropriate recognition.  The award includes a $25,000 unrestricted grant.

Pincus
DIRECTOR: David Fenster

Gimme the Loot
DIRECTOR: Adam Leon

Electrick Children
DIRECTOR: Rebecca Thomas

STELLA ARTOIS TRUER THAN FICTION AWARD
The 18th annual Truer Than Fiction Award is presented to an emerging director of non-fiction features who has not yet received significant recognition.  The award includes a $25,000 unrestricted grant.

Leviathan
DIRECTOR: Lucien Castaing-Taylor and Véréna Paravel

The Waiting Room
DIRECTOR: Peter Nicks

Only the Young
DIRECTOR: Jason Tippet & Elizabeth Mims

ROBERT ALTMAN AWARD
Given to one film’s director, casting director, and its ensemble cast.

Starlet
Director: Sean Baker
Casting Director: Julia Kim
Ensemble Cast: Dree Hemingway, Besedka Johnson, Karren Karagulian, Stella Maeve, James Ransone

share
print
write a letter