Music: Upcoming Roadshows
  • MUSIC

  • SEARCH FOR

Fri., Sept. 30, 2016

UTOPiAfest VIII w/ Golden Dawn Arkestra, Victor Wooten, Rubblebucket, Vapors of Morphine, White Denim, Calliope Musicals, Sucka Please, Ruby & the Reckless, Atash, Shane Cooley, New Madrid, Sid Fly (2:15)

Rumba Shaker, Miss Lavelle White (10:00)

Antone's Nightclub 305 E. Fifth

Lost Ritual, We Are Fossils (9:00)

Carousel Lounge 1110 E. 52nd

Chakra Khan (vinyl release), Rose Sélavy, Cartright, Empire Machines, Wonderbitch (9:00)

Cheer Up Charlies 900 Red River

Devin Townsend, Memories in Broken Glass, Of the Sun (7:30)

Dirty Dog Bar 505 E. Sixth

Eva O, Aztec Death (9:00)

Elysium 705 Red River

ACL Fest Late Night Show: Major Lazer Soundsystem (10:00)

Emo's 2015 E. Riverside

Dem, Judivan Roots (9:00)

Flamingo Cantina 515 E. Sixth

Jacquees, Kranium (7:00)

Grizzly Hall 2015 E. Riverside

Coy Campbell (8:00)

Hole in the Wall 2538 Guadalupe

Eagle Claw, Fleshlights, Caskets (9:00)

Hotel Vegas 1502 E. Sixth

CID (10:00)

Kingdom Nightclub 103 E. Fifth

Austin Corn Lovers Fiesta w/ Chasca, the Upper Crust, the Grannies, Pocket Fishrmen, the Swishbucklers, the Shut-Ups (8:00)

The Lost Well 2421 Webberville Rd.

Casey Donahew Band, Kevin Fowler (6:00)

Nutty Brown Cafe 12225 Hwy. 290 W.

Jemma & the Clifton Hillbillies, El Campo (9:00)

Radio Coffee & Beer 4204 Manchaca Rd.

Jonathan Mitchell Band (10:00)

Ray Benson's Rattle Inn 610 Nueces

Autumn's birthday bash (11:00)

Saxon Pub 1320 S. Lamar

Coco Montoya (7:30)

Strange Brew Lounge Side 5326 Manchaca Rd.

ACL Fest Late Night Show: Andrew Bird, Sinkane, Lucy Dacus (8:00)

Stubb's 801 Red River

ACL Fest Late Night Show: New Madrid (indoors) (12mid)

Stubb's 801 Red River

Mantra Love, The Be Helds, Jesse Vain, Sidechick (10:00)

Swan Dive 615 Red River

Brandon Callies Band, Cut Throat Finches (8:00)

Tellers 607 Trinity

AEP, Pagoda Mambo

Texas Mist 1115 Bastrop Hwy.

This Old House (2:30)

The Thirsty Nickel 325 E. Sixth

Austin City Limits Music Fest w/ Radiohead, Flying Lotus, Foals, Banks & Steelz, Eliot Sumner (Sansung stage); Major Lazer, Die Antwoord, Blue October, the Front Bottoms, Asleep at the Wheel (Honda stage); Flume, Tory Lanez, Flight Facilities, Raury, VHS Collection (HomeAway stage); M83, Cold War Kids, Chairlift, Jess Glynne, Corbu (Zilker stage); Band of Horses, St. Lucia, The Strumbellas, Frightened Rabbit, Bayonne (Miller Lite stage); Corinne Bailey Rae , Gina Chavez, Bombino, Prinze George, Ron Gallo, Los Coast, Gospel Silvertones (Tito's stage); Julien Baker, Maren Morris, Welshly Arms, Liza Anne (BMI stage); Jazzy Ash & the Leaping Lizards, Lucky Diaz & the Family Jam Band, Nakia & the Barton Hills Choir (Austin Kiddie Limits stage) (11:00am)

Zilker Park 2100 Barton Springs Rd.

Sat., Oct. 1, 2016

UTOPiAfest VIII w/ Ratatat, Chali 2na, Thao & the Get Down Stay Down, Givers, Whiskey Shivers, the Deer, Man or Astro-man?, Charlie Hunter, Big Thief, Warren Hood, Balmorhea, Gracie Terzian (2:15)

ACL Festival Late Night Show: M83 w/ Tennyson (10:00)

ACL Live at the Moody Theater 310 W. Willie Nelson Blvd.

ACL Late Night Show: Caveman, Cheerleader (11:00)

Antone's Nightclub 305 E. Fifth

Ustad Zakir Hussain, Niladri Kumar (2:00)

Bates Recital Hall 2406 Robert Dedman Dr.

Ono, Buck Gooter, REI Clone, USA/Mexico, Future Blondes, ST 37, Burnt Skull, Ghetto Ghouls, Breakdancing Ronald Reagan, Art Acevedo, Aunt's Analog (6:30)

Beerland 711 Red River

Dez & Greg (10:00)

CU-29 720 Brazos St.

Ice Nine Kills, Secrets, Sylar, Cover Your Tracks, Out Came the Wolves, Minds & Machines (6:00)

Dirty Dog Bar 505 E. Sixth

ACL Fest Late Night Show: The Chainsmokers, Carlyle (10:00)

Emo's 2015 E. Riverside

Chrome Sparks, Roland Tings, Pascäal (9:30)

Empire Control Room 606 E. Seventh

Wyldwood Four (8:30)

Giddy Ups 12010 Manchaca Rd.

DJ Gnash (8:00)

Grizzly Hall 2015 E. Riverside

Sonu Nigam, Atif Aslam

H-E-B Center at Cedar Park 2100 Avenue of the Stars

Audion (10:00)

Kingdom Nightclub 103 E. Fifth

the Blood Royale, ASS, God Fearing Fuck, Hexist

The Lost Well 2421 Webberville Rd.

The Crookes, Step Rockets (9:00)

Mohawk 912 Red River

Jon Lundbom & Big Five Chord (record release), Etched in the Eye, Chris Cogburn (8:00)

Museum of Human Achievement Springdale & Lyons

ACL Fest Late Night Show: Local Natives, Prinze George (10:00)

Parish 214 E. Sixth

Marijuana Sweet Tooth, Julian Neel (9:00)

Radio Coffee & Beer 4204 Manchaca Rd.

Infinite Echoes, Hating Nate, Ramble Moon (7:00)

Sidewinder 715 Red River

Chrysta Bell (7:00)

Strange Brew Lounge Side 5326 Manchaca Rd.

ACL Fest Late Night Show: Nathaniel Rateliff & the Night Sweats, C.W. Stoneking (8:00)

Stubb's 801 Red River

ACL Fest Late Night Show: The Shelters (indoors) (11:00)

Stubb's 801 Red River

Duel (European tour kickoff), Bridge Farmers, White Dog, Ladykiller (10:00)

Swan Dive 615 Red River

3Eighty3, Darkness;Ending

Texas Mist 1115 Bastrop Hwy.

Austin Corn Lovers Fiesta w/ Hickoids, Pat Todd & the Rank Outsiders, New Mystery Girl, Garrett T. Capps, Mike McCoy's Trompe L'Oeil (9:00)

The White Horse 500 Comal

Austin City Limits Music Festival w/ Kendrick Lamar, Schoolboy Q, LL Cool J feat. Z-Trip, City & Colour (Samsung stage); Kygo, Cage the Elephant, Catfish & the Bottlemen, Saint Motel, Nothing but Thieves (Honda stage); the Chainsmokers, AlunaGeorge, DJ Mustard, Gallant, Honne (HomeAway stage); Two Door Cinema Club, the Naked & Famous, Jack Garratt, Lewis Del Mar, Jazz Cartier (Zilker stage); Andrew Bird, Melanie Martinez, Andra Day, Caveman, Israel Nash (MillerLite stage); Bomba Estereo, Nao, Nawas, Luisa Maita, Kamaiyah, Matt the Electrician, Endurance (Tito's stage); New Madrid, Aubrie Sellers, Lucy Dacus, the Gills (BMI stage); Lucky Diaz & the Family Jam Band, School of Rock, Kupira Marimba (Austin Kiddie Limits stage) (11:00am)

Zilker Park 2100 Barton Springs Rd.

Sun., Oct. 2, 2016

Austin City Limits TV taping: Band of Horses

ACL Live at the Moody Theater 310 W. Willie Nelson Blvd.

August Burns Red, ERRA, Silent Planet, Make Them Suffer (6:00)

Dirty Dog Bar 505 E. Sixth

The Powell Brothers (12:30)

Gruene Hall 1281 Gruene Rd.

Luke Sweeney, Al Lover, Ancient River (9:00)

Hotel Vegas 1502 E. Sixth

Aryay, Vindata, Whethan (10:00)

Kingdom Nightclub 103 E. Fifth

Fred & Toody (of Dead Moon), Ghostwriter, the Sister Rays, Teenage Cavegirl (9:00)

The Lost Well 2421 Webberville Rd.

Group Hug, Resistance Ensemble, Hot Cotton (8:00)

Mohawk 912 Red River

The Limeliters, Ben Jones, C. Daniel Boling (2:00)

Sidewinder 715 Red River

Austin City Limits Music Festival w/ Mumford & Sons, Chris Stapleton, Nathaniel Rateliff & the Night Sweats, Kasey Musgraves, Brett Dennen (Samsung stage); LCD Soundsystem, Miike Snow, Local Natives, Chronixx & Zincfence Redemption, Lizzo (Honda stage); Haim, St. Paul & the Broken Bones, Margo Price, Wild Child, July Talk (HomeAway stage); Young the Giant, Oh Wonder, Pete Yorn, Domo Genesis, Shane Smith & the Saints (Miller Lite stage); Porter Robinson & Madeon, Bob Moses, NF, Wild Belle, the Shelters (Zilker stage); Sister Sparrow & the Dirty Birds, Quaker City Night Hawks, Basia Bulat, Luke Winslow-King (BMI stage); Gregory Porter, the James Hunter Six, Break Science, Marlon Williams, Avery*Sunshine, Jai Malano, the Spiritualettes (Tito's stage); Q Brothers, Gina Chavez, Jazzy Ash & the Leaping Lizards, School of Rock (Austin Kiddie Limits stage) (11:00am)

Zilker Park 2100 Barton Springs Rd.

Mon., Oct. 3, 2016

Austin City Limits TV taping: Margo Price

ACL Live at the Moody Theater 310 W. Willie Nelson Blvd.

Ex-Cult, Power, Total Abuse (9:00)

Barracuda 611 E. Seventh

Katia Cardenal (7:30)

Blackerby Violin Shop & Concert Hall 1111 W. Anderson

Tue., Oct. 4, 2016

ACL Fest Late Night Show: Cold War Kids, Prinze George (7:00)

Emo's 2015 E. Riverside

Doug C. & the Blacklisted (7:00)

Giddy Ups 12010 Manchaca Rd.

Stone Wheels, Shawn Nelson (9:00)

Hole in the Wall 2538 Guadalupe

Sun Sets feat. Kylie Odetta

Spider House Ballroom 2906 Fruth

Wed., Oct. 5, 2016

Kandace Springs (8:00)

3ten Austin City Limits Live 310 E. Willie Nelson Blvd. Ste. 1-A

Molly Burch (7" release), Hidden Ritual, Jesse Woods & RF Shannon, Cowboy Crisis (9:00)

Barracuda 611 E. Seventh

Chook Race, the Zoltars, Pataphysics, Oozer, Nicky Reyes (9:00)

Beerland 711 Red River

Extortionist, Distinguisher, Insvrgence, Of Ruins, The Relief, Authoritarian (7:00)

Dirty Dog Bar 505 E. Sixth

Bango Skank, White Dog, Von Richter (9:00)

Hotel Vegas 1502 E. Sixth

Boy & Bear, Cobi (7:00)

Parish 214 E. Sixth

ACL Late Night Show: The Naked & Famous, Brickwaller (7:30)

The Scoot Inn 1308 E. Fourth

Felice Brothers, Aaron Lee Tasjan (6:30)

Sidewinder 715 Red River

Deer Fellow, Beth//James, Mandy Sloan (7:30)

Sidewinder 715 Red River

The Dan Ryan (10:00)

Stay Gold 1910 E. Cesar Chavez

Steve Poltz (8:00)

Strange Brew Lounge Side 5326 Manchaca Rd.

Waller Creek Conservancy benefit concert feat. Haim (7:00)

Stubb's 801 Red River

Kitty in a Casket, Just Another Monster, Rebel Flesh, Epitaph Romance

Texas Mist 1115 Bastrop Hwy.

Thu., Oct. 6, 2016

Austin City Limits TV taping: Foals

ACL Live at the Moody Theater 310 W. Willie Nelson Blvd.

Ty Richards (album release), Palm Daze, Empire Machines, Mantra Love (9:00)

Barracuda 611 E. Seventh

Doug C. & the Blacklisted (8:00)

Bull McCabe's 714 Red River

The Blasters (12mid)

Continental Club 1315 S. Congress

Fit For an Autopsy, Lorna Shore, No Zodiac, Face Your Maker, Bury the Rod, Reign (7:00)

Dirty Dog Bar 505 E. Sixth

ACL Fest Late Night Show: Saint Motel, JR JR, Weathers (7:00)

Emo's 2015 E. Riverside

New Wave Rebellion, Llamas on the Loose, The Black Analog (9:00)

Flamingo Cantina 515 E. Sixth

Margo Price, The Cerny Brothers (8:00)

Gruene Hall 1281 Gruene Rd.

Up in Smoke Tour w/ Cheech & Chong, WAR (8:00)

H-E-B Center at Cedar Park 2100 Avenue of the Stars

Figure, Protohype (9:00)

Kingdom Nightclub 103 E. Fifth

Walker McGuire, Jane Ellen Bryant (8:30)

Lamberts 401 W. Second

Patrizio Buanne (8:00)

One World Theatre 7701 Bee Caves Rd.

Calamity Jane (8:00)

Riley's Tavern 8894 FM 1102

Anna Ash (7:30)

The Sahara Lounge 1413 Webberville Rd.

20 Watt Tombstone, Hardcore Sex, Leche (8:00)

Sidewinder 715 Red River

The Dirty Nil, Drip-Fed (8:00)

Sidewinder 715 Red River

ACL Fest Late Night Show: Band of Horses, the Wild Feathers (8:00)

Stubb's 801 Red River

ACL Fest Late Night Show: Kevin Devine & the Goddamn Band (indoors) (11:00)

Stubb's 801 Red River

Fri., Oct. 7, 2016

Official 2016 ACL Festival Late Night Show: Banks & Steelz, Magna Carda (11:00)

Antone's Nightclub 305 E. Fifth

Skeletonwitch, Iron Reagan, Oathbreaker, Gatecreeper (8:00)

Barracuda 611 E. Seventh

Dead Sally, Mon Freres Amigos, Penny Farthing & the Cheapskates, 36" Wheels (9:00)

Cheatham Street Warehouse 119 Cheatham St.

ACL Fest Late Night Show: Nothing but Thieves, the Struts, the Wrecks (10:00)

Emo's 2015 E. Riverside

Jack Ingram, Charlie Robison, Bruce Robison (5:30)

Gruene Hall 1281 Gruene Rd.

Felix da Housecat (10:00)

Kingdom Nightclub 103 E. Fifth

Pinkish Black, We Are the Asteroid, Kay Odyssey, Flyin' Lion (9:00)

The Lost Well 2421 Webberville Rd.

Gringo Star, Liz Burrito (9:00)

Mohawk 912 Red River

Bliss Goddess, Audio Telepathy, Ram-Z (8:30)

The North Door 501 Brushy

ACL Fest Late Night Show: Gallant, RKCB (10:00)

Parish 214 E. Sixth

Broken Duckfeet (9:00)

San Jac Saloon 300 E. Sixth

Yellowcard, Like Torches (8:00)

The Scoot Inn 1308 E. Fourth

MC Chris, MC Lars, Mega Ran (8:00)

Sidewinder 715 Red River

Ballerino, Honey & Salt, Jorge Arana Trio, Cosms (9:30)

Sidewinder 715 Red River

Cactopus (11:30)

Stay Gold 1910 E. Cesar Chavez

John Craigie (7:30)

Strange Brew Lounge Side 5326 Manchaca Rd.

ACL Fest Late Night Show: Two Door Cinema Club w/ Jack Garratt (9:00)

Stubb's 801 Red River

ACL Fest Late Night Show: Grace Mitchell (indoors) (12mid)

Stubb's 801 Red River

Lake of Fire, Bahamacide, Remanon, Donella Drive (10:00)

Swan Dive 615 Red River

Throw the Goat, Hans Gruber & the Die Hards, Worm Suicide, Solid Goat

Texas Mist 1115 Bastrop Hwy.

This Old House (2:30)

The Thirsty Nickel 325 E. Sixth

Bleu Edmonson (9:00)

Threadgill's World HQ 301 W. Riverside

Austin City Limits Music Festival w/ Radiohead, Flying Lotus, Foals, Banks & Steelz, Grace Mitchell (Sansung stage); Major Lazer, Die Antwoord, Awolnation, the Front Bottoms, Asleep at the Wheel (Honda stage); Flume, Tory Lanez, Flight Facilities, Raury, Kevin Devine & the Goddamn Band (HomeAway stage); M83, Cold War Kids, Chairlift, Bad Suns, Bear Hands (Zilker stage); Band of Horses, the Struts, the Strumbellas, the Wombats, Keeper (Miller Lite stage); Corinne Bailey Rae, Gina Chavez, Bombino, Prinze George, Max Jury, Lincoln Durham, the Stapletones (Tito's stage); Foy Vance, LANco, Daniel Ellsworth & the Great Lakes, Susto (BMI stage); KB Whirly, Sonia De Los Santos, School of Rock (Austin Kiddie Limits stage) (11:00am)

Zilker Park 2100 Barton Springs Rd.

Sat., Oct. 8, 2016

Tommy Stinson, Folk Uke, Raelyn Nelson Band (7:00)

3ten Austin City Limits Live 310 E. Willie Nelson Blvd. Ste. 1-A

Marmalakes, The Dan Ryan (9:00)

The Austin Beer Garden Brewing Co. 1305 W. Oltorf

Slayer, Anthrax, Death Angel (7:10)

ACL Live at the Moody Theater 310 W. Willie Nelson Blvd.

Official 2016 ACL Festival Late Night Show: Brett Dennen, Zach Torres (11:00)

Antone's Nightclub 305 E. Fifth

Russian Circles, Helms Alee (9:00)

Barracuda 611 E. Seventh

The James Hunter Six (12mid)

Continental Club 1315 S. Congress

The Legendary Pink Dots, Orbit Service

Elysium 705 Red River

Tory Lanez, Mick Jenkins, Smino (8:00)

Empire Control Room 606 E. Seventh

Marshall Tucker Band, Tom Gillam & the Kosmic Messengers (9:00)

Gruene Hall 1281 Gruene Rd.

Paul Oakenfold (9:00)

Kingdom Nightclub 103 E. Fifth

Show Me the Body, Blackie, Dress Code (9:00)

Mohawk 912 Red River

ACL Fest Late Night Show: Oh Wonder, Kevin Garrett (10:00)

Parish 214 E. Sixth

Nori, the Azmaris (9:00)

Radio Coffee & Beer 4204 Manchaca Rd.

Austin Corn Lovers Fiesta w/ Cunto!, Churchwood, Gay Sportscasters, Rio Jordan, Wild Bill & the Lost Knobs, DJ EPSR (8:00)

Spider House Ballroom 2906 Fruth

Dayna Kurtz (7:00)

Strange Brew Lounge Side 5326 Manchaca Rd.

ACL Fest Late Night Show: LL Cool J feat. DJ ZTrip (9:00)

Stubb's 801 Red River

Gal Holiday (10:00)

The White Horse 500 Comal

Austin City Limits Music Festival w/ Kendrick Lamar, Schoolboy Q, LL Cool J feat. Z-Trip, City & Colour, 888 (Samsung stage); Kygo, Cage the Elephant, Catfish & the Bottlemen, Saint Motel, Nothing but Thieves (Honda stage); the Chainsmokers, Anderson .Paak & the Free Nationals, DJ Mustard, Tennyson (HomeAway stage); Two Door Cinema Club, the Naked & Famous, Jack Garratt, JR JR, Slaves (Zilker stage); Conor Oberst, Melanie Martinez, Andra Day, Caveman, Walker Lukens & the Side Arms (Miller Lite stage); Bomba Estereo, DJ Mel, Nawas, Luisa Maita, Joey Purp, Shawn Pander, the River City Christianettes (Tito's stage); Blue Healer, Khruangbin, Margaret Glaspy, the Roosevelts (BMI stage); School of Rock, Sonia De Los Santos, Nakia & the Barton Hills Choir (Austin Kiddie Limits stage) (11:00am)

Zilker Park 2100 Barton Springs Rd.

Sun., Oct. 9, 2016

Josh Fulero (10:00)

Antone's Nightclub 305 E. Fifth

Bronco (9:00)

The Coliseum 9111 FM 812

ACL Fest Late Night Show: Porter Robinson, Madeon (DJ set), Fakear, Robotaki (9:00)

Emo's 2015 E. Riverside

Jan Seides, Emily Fairlight, D.C. Bloom (3:00)

Kick Butt Coffee 5775 Airport

Keiko Matsui (6:00, 8:30)

One World Theatre 7701 Bee Caves Rd.

Blue Squeezebox, Shirley Johnson (8:00)

The Sahara Lounge 1413 Webberville Rd.

Betty X, Doug C. & the Blacklisted, Thunderosa (8:00)

Spider House Ballroom 2906 Fruth

Rod Picott (8:00)

Strange Brew Lounge Side 5326 Manchaca Rd.

Austin City Limits Music Festival w/ Mumford & Sons, Willie Nelson, Nathaniel Rateliff & the Night Sweats, Anderson East, Brett Dennen (Samsung stage); LCD Soundsystem, Miike Snow, Local Natives, Gallant, Lizzo (Honda stage); Haim, St. Paul & the Broken Bones, Margo Price, Ra Ra Riot, July Talk (HomeAway stage); Young the Giant, Oh Wonder, Pete Yorn, Domo Genesis, Magna Carda (Miller Lite stage); Porter Robinson & Madeon, Bob Moses, NF, Wild Belle, Pearl Charles (Zilker stage); Amanda Shires, Atlas Genius, Amasa Hines, Elise Davis (BMI stage); Gregory Porter, the James Hunter Six, Break Science, Marlon Williams, Avery*Sunshine, Charlie Belle, Wesley Bray & the Disciples of Joy (Tito's stage); Q Brothers, the Helmets, KB Whirly, Kupira Marimba (Austin Kiddie Limits stage) (11:00am)

Zilker Park 2100 Barton Springs Rd.

Mon., Oct. 10, 2016

Park Strangers, Good Talk, Food Group, Strange Mother (8:00)

Mohawk 912 Red River

Alesana, Oh Sleeper, Famous Last Words, Artwork (7:00)

Sidewinder 715 Red River

Tue., Oct. 11, 2016

Imelda Marcos, Vampyre (9:00)

Beerland 711 Red River

Big Head Todd & the Monsters, Mud Morganfield, Billy Branch, Ronnie Baker Brooks

The Belmont 305 W. Sixth

Bo Porter, Dallas Moore (6:00)

Gruene Hall 1281 Gruene Rd.

Sailor Poon, Mormon, UVB-76 (9:00)

Hotel Vegas 1502 E. Sixth

Failure (20th anniversary of Fantastic Planet) (7:00)

Mohawk 912 Red River

How to Dress Well, Ex Reyes (7:00)

Parish 214 E. Sixth

The Hip Abduction (8:00)

Stubb's 801 Red River

Wed., Oct. 12, 2016

Rachael Yamagata, Pressing Strings (8:00)

Antone's Nightclub 305 E. Fifth

Rooney, Royal Teeth, Swimming With Bears (8:00)

Barracuda 611 E. Seventh

Gladkill, M!nt (9:00)

Empire Control Room 606 E. Seventh

Ugly Beats, The Dirty Lungs, Teenage Cavegirl (9:00)

Hotel Vegas 1502 E. Sixth

Dallas Moore (7:00)

Little Longhorn Saloon 5434 Burnet Rd.

Glen Phillips (8:00)

One World Theatre 7701 Bee Caves Rd.

The New Mastersounds, Turkuaz (8:00)

Parish 214 E. Sixth

La Sera, Springtime Carnivore (6:30)

Sidewinder 715 Red River

The Dan Ryan (10:00)

Stay Gold 1910 E. Cesar Chavez

Thu., Oct. 13, 2016

Elvis Costello, Larkin Poe (8:00)

ACL Live at the Moody Theater 310 W. Willie Nelson Blvd.

Yonatan Gat, American Sharks, Rotten Mangos, The Harms (9:00)

Barracuda 611 E. Seventh

Vicky Tafoya & the Big Beat (9:30)

C-Boy's Heart & Soul 2008 S. Congress

Bernardus

Cherrywood Coffeehouse 1400 E. 38 1/2

Ted Russell Kamp (10:00)

Continental Club 1315 S. Congress

The Revelers (12mid)

Continental Club 1315 S. Congress

Seth Carper Quartet, Woody Witt Quartet (9:30)

Elephant Room 315 Congress

The Temper Trap, Coast Modern (7:00)

Emo's 2015 E. Riverside

Sevendust, Gemini Syndrome (7:00)

Empire Control Room 606 E. Seventh

Chicano Batman, Sip Sip (9:00)

Empire Control Room 606 E. Seventh

Seedless, Inna Vision, Audic Empire, Free’Dem Sesh (9:00)

Flamingo Cantina 515 E. Sixth

Taj Mahal Trio (8:00)

Gruene Hall 1281 Gruene Rd.

Leo Rondeau, Banditos, Ramsay Midwood (9:00)

Hotel Vegas 1502 E. Sixth

Sasha (9:00)

Kingdom Nightclub 103 E. Fifth

One Way System, Total Chaos, One Shot Down

The Lost Well 2421 Webberville Rd.

George Ducas, Jake Worthington (8:00)

River Road Icehouse 1791 Hueco Springs Loop

Nothing, Nowhere, Smith & Robot (9:00)

Sidewinder 715 Red River

Echo & the Bunnymen (7:00)

Stubb's 801 Red River

Benny Benassi (10:00)

Vulcan Gas Company 418 E. Sixth

Fri., Oct. 14, 2016

Bernardus (6:00)

The Driskill Hotel 604 Brazos

Insane Clown Posse, Cane Hill (6:00)

Empire Control Room 606 E. Seventh

This Old House (2:30)

The Thirsty Nickel 325 E. Sixth

Sat., Oct. 15, 2016

The Faint, Gang of Four (7:00)

Emo's 2015 E. Riverside

Paul Spring (9:00)

Stay Gold 1910 E. Cesar Chavez

Sun., Oct. 16, 2016

Heart (8:00)

ACL Live at the Moody Theater 310 W. Willie Nelson Blvd.

Toby Keith, David Lee Murphy, Waterloo Revival

Austin 360 Amphitheater at Circuit of the Americas 9201 Circuit of the Americas Blvd.

Aofie O'Donovan, Willie Watson

Texas Union Theatre 2247 Guadalupe

Tue., Oct. 18, 2016

Zachary Kibbee

Buzz Mill Coffee 1505 Town Creek

Thu., Oct. 20, 2016

Eric Hutchinson, Humming House (8:30)

The Belmont 305 W. Sixth

Fri., Oct. 21, 2016

Breaklights, The Raging Nathans, Wonk Unit, Capitalist Kids, The Fur Coats (9:00)

Dozen Street 1808 E. 12th

Sat., Oct. 22, 2016

Taylor Swift

Austin 360 Amphitheater at Circuit of the Americas 9201 Circuit of the Americas Blvd.

Scarface, Devin the Dude (9:00)

Clearport ATX 516 E 6th Street

Richard Pinhas (of Heldon) (8:00)

Farewell Books 913 E. Cesar Chavez

Sun., Oct. 23, 2016

Troye Sivan (6:30)

ACL Live at the Moody Theater 310 W. Willie Nelson Blvd.

MondoCon Fest w/ Le Matos

AFS Cinema 6226 Middle Fiskville

The Weeknd

Austin 360 Amphitheater at Circuit of the Americas 9201 Circuit of the Americas Blvd.

Mat Kearney, Parachute, Welshly Arms

Skyline Theater at the Long Center 701 W. Riverside Drive

Mon., Oct. 24, 2016

Celtic Thunder (6:30)

ACL Live at the Moody Theater 310 W. Willie Nelson Blvd.

Fri., Oct. 28, 2016

The Head and the Heart (7:00)

Stubb's 801 Red River

Sat., Oct. 29, 2016

Beats Antique, Thriftworks (8:00)

Emo's 2015 E. Riverside

Sun., Oct. 30, 2016

The Dicks, Cunto, Black Irish Texas, Texas Massacre, The Blind Pets

Grizzly Hall 2015 E. Riverside

Mon., Oct. 31, 2016

The Pretenders (8:00)

ACL Live at the Moody Theater 310 W. Willie Nelson Blvd.

The Dicks, Starving Wolves (4:00)

Grizzly Hall 2015 E. Riverside

Wed., Nov. 2, 2016

Death From Above 1979, Black Rebel Motorcycle Club

Stubb's 801 Red River

Black Rebel Motorcycle Club, Death From Above 1979, Deap Vally (7:00)

Stubb's 801 Red River

Thu., Nov. 3, 2016

Gavin Degraw, Andy Grammer (6:30)

ACL Live at the Moody Theater 310 W. Willie Nelson Blvd.

Fri., Nov. 4, 2016

Adele (7:30)

Frank Erwin Center 1701 Red River

The Guess Who (7:00 & 9:30)

One World Theatre 7701 Bee Caves Rd.

Sound on Sound Fest w/ Phantogram, Run the Jewels, Descendents, Guided by Voices, Cursive, Fidlar, Thee Oh Sees, Car Seat Headrest, Thundercat, Empress Of, Hinds, Shannon & the Clams, Touche Amore, Turnstile, the Range, Denzel Curry, Planes Mistaken for Stars, Good Riddance, Beach Slang, Into It. Over It., clipping., SWMRS, Diet Cig, Calliope Musicals, Magna Carda, Boyfrndz, War on Women, Pinata Protest, Protextor

Sherwood Forest Faire 1883 Old Hwy. 20

Sat., Nov. 5, 2016

Adele (7:30)

Frank Erwin Center 1701 Red River

Sound on Sound Fest w/ Beach House, Purity Ring, Mac Demarco, Big Boi, Flag, Boys Noize, Dead Milkmen, Jagwar Ma, Wild Nothing, Youth of Today, Dillinger Escape Plan, Health, Old Man Gloom, Aesop Rock, Alex G, Pouya, Metz, Girls Against Boys, Diarrhea Planet, Beach Slang, the Relationship, Small Black, Bleached, American Sharks, Hard Proof, Radioactivity, Orthy, Moving Panoramas, Anya, Us Weekly

Sherwood Forest Faire 1883 Old Hwy. 20

Sun., Nov. 6, 2016

Scott Bradlee's Postmodern Jukebox (8:00)

ACL Live at the Moody Theater 310 W. Willie Nelson Blvd.

Adam Carroll, Jason Eady (5:00)

Catfish Concerts 2506 Lazy Oaks

Sia

Frank Erwin Center 1701 Red River

Sound on Sound Fest w/ Explosions in the Sky, Courtney Barnett, Death Grips, Young Thug, Thursday, A-Trak, Charles Bradley & the Extraordinaires, STRKFR, Wale, Carcass, Bob Mould, the Monkeywrench, Protomartyr, Recover, Baroness, Baio, Bully, White Lung, Kero Kero Bonito, Youth Code, Open Mic Eagle, Night Drive, the Frights, Leopold & His Fiction, Illustrations, Die Young, Emily Wolfe, Boombaptist

Sherwood Forest Faire 1883 Old Hwy. 20

Mon., Nov. 7, 2016

Scott Bradlee's Postmodern Jukebox (8:00)

ACL Live at the Moody Theater 310 W. Willie Nelson Blvd.

Tue., Nov. 8, 2016

Bonnie Raitt, California Honeydrops (6:30)

ACL Live at the Moody Theater 310 W. Willie Nelson Blvd.

Fri., Nov. 11, 2016

Subdudes (7:00 & 9:30)

One World Theatre 7701 Bee Caves Rd.

Sat., Nov. 12, 2016

Peter Hook & the Light performing Substance

Mohawk 912 Red River

Sun., Nov. 13, 2016

Crystal Bowersox (8:00)

One World Theatre 7701 Bee Caves Rd.

Mon., Nov. 14, 2016

Jon Anderson, Trevor Rabin and Rick Wakeman (An Evening of YES Music and More) (6:30)

ACL Live at the Moody Theater 310 W. Willie Nelson Blvd.

Wed., Nov. 16, 2016

Fistula, Thunderkief, Taverner (9:00)

The Lost Well 2421 Webberville Rd.

Thu., Nov. 17, 2016

Marc Broussard, Reed Turner (6:30)

ACL Live at the Moody Theater 310 W. Willie Nelson Blvd.

John Fullbright

Cactus Cafe 2247 Guadalupe

Sat., Nov. 19, 2016

Darlingside

Cactus Cafe 2247 Guadalupe

Festival of Praise Tour feat. Fred Hammond, Pastor Hezekiah Walker, Israel Houghton, Karen Clark Sheard (7:00)

Frank Erwin Center 1701 Red River

Sun., Nov. 20, 2016

Darlingside

Cactus Cafe 2247 Guadalupe

Tue., Nov. 29, 2016

Henry Rollins

Paramount Theatre 713 Congress

Henry Rollins

Paramount Theatre 713 Congress

Fri., Dec. 2, 2016

Michael Martin Murphey’s Cowboy Christmas (7:00 & 9:30)

One World Theatre 7701 Bee Caves Rd.

Steve Vai (8:00)

Paramount Theatre 713 Congress

Tue., Dec. 6, 2016

Dolly Parton (7:30)

Frank Erwin Center 1701 Red River

Wed., Dec. 7, 2016

David Bromberg (8:00)

One World Theatre 7701 Bee Caves Rd.

Fri., Dec. 9, 2016

Al Jarreau Duo (7:00 & 9:00)

One World Theatre 7701 Bee Caves Rd.

Amanda Shires

Texas Union Theatre 2247 Guadalupe

Sun., Dec. 11, 2016

Riders in the Sky (6:00 & 8:30)

One World Theatre 7701 Bee Caves Rd.

Wed., Dec. 28, 2016

ST37fest w/ Ignatius Telles, Skullcaster, Vinison Whirled, 11th Hours (7:00)

Carousel Lounge 1110 E. 52nd

Fri., Jan. 13, 2017

The Devil Makes 3 (8:00)

Emo's 2015 E. Riverside

Fri., Jan. 20, 2017

Blood, Sweat & Tears (7:00 9:30)

One World Theatre 7701 Bee Caves Rd.

Sat., Jan. 28, 2017

Rachelle Ferrell (7:00 & 9:30)

One World Theatre 7701 Bee Caves Rd.

Fri., Feb. 3, 2017

Hal Ketchum (7:00 & 9:30)

One World Theatre 7701 Bee Caves Rd.

Wed., Feb. 8, 2017

Karla Bonoff (8:00)

One World Theatre 7701 Bee Caves Rd.

Thu., Feb. 16, 2017

Suzanne Vega (7:00)

One World Theatre 7701 Bee Caves Rd.

Sun., Feb. 19, 2017

Steep Canyon Rangers (6:00 & 8:30)

One World Theatre 7701 Bee Caves Rd.

Sun., Feb. 26, 2017

BJ Thomas (7:00)

One World Theatre 7701 Bee Caves Rd.

Wed., April 19, 2017

Long Center Concert Club w/ Martha Redbone Roots Project (7:30)

Rollins Studio Theatre at the Long Center 701 W. Riverside

This content has not been formatted for this window size.
Please increase the size of your browser window, or revisit this page on a mobile device.
NEWSLETTERS
AC Daily, Events and Promotions, Luvdoc Answers

Breaking news, recommended events, and more

Official Chronicle events, promotions, and giveaways

All questions answered (satisfaction not guaranteed)