Music: Club Listings
  • MUSIC

  • SEARCH FOR

Club Listings

Rosie & the Ramblers (4:00)

The Austin Beer Garden Brewing Co. 1305 W. Oltorf

John Bush Band (6:00); Susannah Joffe (3:30)

Antone's Nightclub 305 E. Fifth

Sark Week 2 w/ Iron Reagan, Weak Flesh, Secret Cutter, Auntie (3:00)

Barracuda 611 E. Seventh

Chuck Shaw (10:00); Shamir (7:00)

Bat Bar 218 E. Sixth

Open mic (7:00)

BB Rovers 12636 Research Ste. 101-B

Irish Tune Session (9:00); Joe Gee (1:00)

B.D. Riley's Irish Pub 204 E. Sixth

Dethscum presents Ultimate Bumout w/ Street Eaters, Crooked Bangs, Death Stuff, Problem Child, Period Bomb, Big Bliss, Double Winter (9:30)

Beerland 711 Red River

Psychedelic Soul Sundays w/ Hilary York (10:00); The Wagoneers (7:30)

C-Boy's Heart & Soul 2008 S. Congress

Waco Brothers, Why Not Sattelite, TV White (8:00)

Carousel Lounge 1110 E. 52nd

Nowruz Festival feat. Atash & Bereket, & 1,001 Nights Orchestra (4:00)

Central Market North 4001 N. Lamar

Jimi Lee (noon)

Central Market South 4477 S. Lamar

Adios Austin Onward Indian Touring w/ Dead Coast, Trementina, Ex-Girlfriends, Leggy, Gymshorts, the Burning Peppermints, Thelma & the Sleaze, the Nude Party, Pink Mexico (noon)

Cheer Up Charlies 900 Red River

Conjunto Primavera (9:00)

The Coliseum 9111 FM 812

David Garza & friends w/ Amy Cook, Nina Diaz, Luz, Guy Forsyth, Suzanna Choffel, Tameca Jones, Kyle Ellison & friends, Javier Escovedo, Jon Dee Graham, Mystic Knights of the Sea (2:00)

Continental Club 1315 S. Congress

Jon Dee Graham & the Lojinx Orchestra (8:30)

Continental Club Gallery 1313-A S. Congress

Gospel-ish brunch w/ the Purgatory Players & Jeff Plankenhorn, Seela, Jon Dee Graham, Jon Greene, Scrappy Jud Newcomb (10:30am)

El Mercado 1302 S. First

John Fremgen Trio (9:30)

Elephant Room 315 Congress

Uncle Flann's Hangover Cure w/ Daikaiju, Breaker Breaker, Shinobi Ninja, Mejor Muerte, & more

Empire Control Room 606 E. Seventh

Blues jam (9:30); Clay Campania (5:00)

Friends 208 E. Sixth

G&S Lounge free show w/ Melissa Ruth, John Lilly, Mark Viator & Susan Maxey, the Flying A's, Woji & Kozloff, Jeff Talmadge, Phil Lee, Al Staehely, Rex Foster, Freddie Steady KRC, Beat Root Revival, Arwen & Peter Lewis, Kate Elizabeth, Ricky Stroud (noon)

G&S Lounge 2420 S. First

Jazz brunch (11:00am)

Geraldine's 605 Davis

MorningStar, Billy Eli, Carl Hutchens, Sam Bentley, Dewey Lyon, Bob Appel, David Touchton, Charlie Murphy, Shad Blair & James Steinle, Mandy Mercier, Jeff Wayne, Russell McHargue (noon)

Giddy Ups 12010 Manchaca Rd.

Fist City DJ's presents Punk Rock Right Club w/ Talk Sick Brats, Dress Up, the Cops, Shitty Beach Boys (9:00)

The Grand 4631 Airport

Concepts, Unwill, Modern Day Kings, Almost Famous Friends, Charmer, Later Days, Postcards from the Moon, Backdrop Violet (6:45)

Grizzly Hall 2015 E. Riverside

Rodney Hayden (5:00); Jamie Lin Wilson (12:30)

Gruene Hall 1281 Gruene Rd.

Bob Fuentes w/ El Tule, Austin Heat, Jelly, Wink Keziah, the Jacknives, Sarah Burton (noon)

Güero's Taco Bar 1412 S. Congress

Kevin Johnston, Haydon Hoodoo, Candler Wilkinson (9:00); Wil Cope (8:00)

Hole in the Wall 2538 Guadalupe

SXSW closing ceremonies w/ Bidi Bidi Banda (Selena tribute), Think Lizzy, ABBA tribute, Ole ELO (7:00)

Hotel Vegas 1502 E. Sixth

Goodbye South Bye w/ Brand New Key & Friends, Quinn Walton (2:00)

In.gredients 2610 Manor Rd.

Soul of a Musician Series w/ Gina Chavez & Johanna Chase (6:30)

Iron Cactus Mexican Grill & Margarita Bar 10001 Stonelake

Tony Kamel (3:00)

Kebabalicious 1311 E. Seventh

Lucky Tubb, Carson McHone (2:00)

The Little Darlin' 6507 Circle S Rd.

Chicken Shit Bingo w/ James Hand (4:00)

Little Longhorn Saloon 5434 Burnet Rd.

Austin Terror Fest w/ Iron Reagan, Tolar, Widower, Ass, Tight Fright, Unstoppable Death Machines, Nate Hall, Amigo the Devil, Ecstatic Vision, Bridge Farmers (2:00)

The Lost Well 2421 Webberville Rd.

Lucy's South by South Austin Fried Chicken Revival w/ Ray Wylie Hubbard, Kelley Mickwee, Jason Eady, Jesse Dayton, Brandy Zdan, Ice Cold Singles, Jon Langford & the Far Forlorn (noon)

Lucy's Fried Chicken 2218 College Ave.

Alan Haynes (10:00)

Maggie Mae's 323 E. Sixth

Amazing Grace (noon)

Maria's Taco Xpress 2529 S. Lamar

Derrick Davis (3:00)

Moontower Saloon 10212 Manchaca Rd.

South by Sweet Anarchy (2:00)

NeWorlDeli 4101 Guadalupe

First Place Friday presents Last Call w/ DJ OutHere, Skywalker, DJ Phattt, ThouxbanFauni, YG Addie (A$AP Ant), WifisFuneral, Warhol.SS (8:00)

The North Door 502 Brushy

Stone Wheels (6:00)

Oasis Brewing 6550 Comanche Trl. #301

Orquesta Trabuko, the Brew (Starlight Terrace) (7:00)

The Oasis 6550 Comanche

Country Coo-Wee w/ Leo Rondeau, Jake Penrod, JD Clark (4:00)

Oskar Blues Brewery Austin 10420 Metric

Honky Tonk Red (7:30); Tessy Lou & the Shotgun Stars (4:00)

Poodie's Hilltop Roadhouse 22308 Hwy. 71 W.

Pony Hunt, Rebecca Loebe (7:00)

Radio Coffee & Beer 4204 Manchaca Rd.

NPD's Songwriter Sundays (4:00)

Riley's Tavern 8894 FM 1102

Open jam (6:00)

Rumi's Tavern 18626 FM 1431

Lesbian Wedding: South by Come Out w/ Thelma & the Sleaze, MicahTron, Pony Mane, Aye Nako, Jenny Hoyston, Lizzy Caroloke, Tomboi, GirlFriend ATX, & more (2:00)

The Sahara Lounge 1413 Webberville Rd.

Rockin' Lloyd Trip, Billy Bacon & the Forbidden Pigs, Shaun Young & the Three Ringers, Ted Roddy & the Talltops, Dave Gonzalez & Susanna Van Tassel, Imperial Starlighters, Casablanca Loma Playboys (noon)

Sam's Town Point 2115 Allred

Joe Cat (10:30); The Resentments (7:30); John Gaar (5:30); Donello (3:00)

Saxon Pub 1320 S. Lamar

Teqeela Mockingbirds

ScratchHouse 617 E. Seventh

Blues jam (7:00)

Sherlock's Baker St. Pub & Grill 9012 Research Ste. 1-C

Louisiana Metal Showcase w. Thou, Hand Grenade Job, Gland, Barghest, Recluse, Thrush, Cykada, Kavyk (6:00)

Shirley's Temple 6910 Shirley

Soul Man Sam Evans (8:00)

The Skylark Lounge 2039 Airport

The Showdown w/ Henry & the Invisibles, Feedback Alliance, Satalights, Retr0grade, Benbuck Beatbox, Lizarazo, Kivi, GUI.dance (4:00); Smear Magazine & KVRX 91.7 present Tacoland w/ Ian Sweet, Sharkmuffin, Heat, Black Sea, the Britanys, High Curbs (cafe stage); Fruit & Flowers, Duchess Says, Boyscott, Womps, T-Rexstasy, A Deer A Horse (chapel stage) (12:30)

Spider House Ballroom 2906 Fruth

DJ After School Special (noon)

Stay Gold 1910 E. Cesar Chavez

Sunday South by Sendoff w/ Ariseroots, We the Lion, the Unlikely Candidates, Small Time Giants, the Academic, Future Thieves, Wild Rivers (4:00); Gospel brunch: The Spiritualettes (10:30am)

Stubb's 801 Red River

Sunday brunch: Austin Jazz Workshop (11:00am)

Threadgill's North 6416 N. Lamar

Gospel brunch: The Stapletones (11:00am)

Threadgill's World HQ 301 W. Riverside

Rodeo Austin w/ Kenny Rogers, Jason Roberts Band, Glory Bound, Annie & Kate, Kris Gordon, Los Texas Wranglers (3:00)

Travis County Expo Center 7311 Decker

Hogan Sullivan & the West Texas Teardrops (6:00)

Whisler's 1816 E. Sixth

Silo Road, Armadillo Road, Darren Hoff (6:30)

The White Horse 500 Comal

This content has not been formatted for this window size.
Please increase the size of your browser window, or revisit this page on a mobile device.
NEWSLETTERS
AC Daily, Events and Promotions, Luvdoc Answers

Breaking news, recommended events, and more

Official Chronicle events, promotions, and giveaways

Updates for SXSW 2017

All questions answered (satisfaction not guaranteed)