• MUSIC

  • SEARCH FOR

Johnny Gonzales (6:00)

Amaya's Taco Village 5804 N I-35

Cast & Crew

Anderson Mill Tavern 10401 Anderson Mill

NXNE Benefit w/ Aisha Burns, Carson McHone (8:00)

Austin Beer Garden Brewing Co. 1305 W. Oltorf St.

Relative Circle (4:00); Off Beat Path, Scott Simon Project (7:00); Shannon Choate (1:00)

Bat Bar 218 E. Sixth

Kristen Gibbs (8:00)

B.D. Riley's Irish Pub 204 E. Sixth

Xetas, Ditch Witch, Dead Space, The Flesh Lights

Beerland 711 Red River

Panorama (8:00)

The Belmont 305 W. Sixth

Chris Ray (5:00), We Tornados (8:30)

Bourbon Girl 212 E. Sixth

Tony Harrison, Dance Lessons, Jesse Harris (6:00)

Broken Spoke 3201 S. Lamar

Bob Cheevers

Buzz Mill Coffee 1505 Town Creek

Paul Oscher (6:00)

C-Boy's Heart & Soul 2008 S. Congress Ave.

James Polk Trio (6:00)

The Capital Grille 117 W. Fourth

Sam Arnold, Taylor Campi, Kali Hat, Invincible Czars (6:00)

Carousel Lounge 1110 E. 52nd

El Tule (6:30)

Central Market North 4001 N. Lamar

Giulia Millanta (6:30)

Central Market South 4477 S. Lamar

Canvas People, Pardo & Reed (9:00)

Cheatham Street Warehouse 119 Cheatham St.

Ron & Sam (5:00), Tish & Misbehavin' (9:00)

Chuggin' Monkey 219 E. Sixth

Shurman (6:30); Ramsay Midwood, Sweet Spirit (10:00)

Continental Club 1315 S. Congress

James Robinson, Chicken Strut (7:30)

Continental Club Gallery 1315 S. Congress, upstairs

GT Duo (4:30), Mike V. & the Lonestar Rejects (9:30)

Dizzy Rooster 306 E. Sixth

Murphy's Inlaws

Donn's Depot 1600 W. Fifth

Sanchez Mac (9:00)

The Drag Bar 2324 Guadalupe

Peggy Stern Quintet (9:30)

Elephant Room 315 Congress

RRP, The Electric Shout, Pharoahs, Schwein (8:00)

Empire Control Room 606 E. Seventh

Groove Metrics (10:00)

Firehouse Lounge 605 Brazos

Audic Empire, Funkapotamus, Mama K. & the Shades (9:00)

Flamingo Cantina 515 E. Sixth

Rich Demarco (5:00)

Freda's Seafood Grille 10903 Pecan Park

Longtooth, Sam Pace (7:30)

Friends 208 E. Sixth

Open Mic (8:00)

Giddy Ups 12010 Manchaca Rd.

Pissant Farmers (6:00), Alvin Crow (9:00)

Ginny's Little Longhorn Saloon 5434 Burnet Rd.

Chubby Knuckle Choir (7:00)

Gruene Hall 1281 Gruene Rd.

One Good Lung, Narcotx (9:00)

Hole in the Wall 2538 Guadalupe

Curbside Jones, Crew 54, Grayskul, Pigeon John (9:00)

Holy Mountain 617 E. Seventh

Shaft City & the Balls, No Bails, Talk Sick Brats, Dikk Sexxx & the Weepy Teens

Hotel Vegas 1500 E. Sixth

Open Mic w/ Lisa Kettyle (6:00)

Irie Bean Coffee Bar 2310 S. Lamar #102

Marcus Rubio, Patch, Matthew Squires & the Learning Disorders (9:30)

Lamberts 401 W. Second

Deadly Reign, Krigblast, Dethrone, Prions,

The Lost Well 2421 Webberville

Wretched Valley Hymnal, The Holy Child (10:00)

Lucky Lounge 209-A W. Fifth

Doug Moreland & the Flying Armadillos (7:30)

Mercer Street Dancehall 332 Mercer

Marty Linville (5:00)

Mijos Tex-Mex & Cantina 1000 E. 11th

Of the Saints, Lonely Horse, The David Ruffins, Free Kittens & Bread (9:00)

Mohawk 912 Red River

Bluegrass Open Mic w/ Eddie Collins

NeWorlDeli 4101 Guadalupe

Clint Manning (2:00); Johnny Reynolds, Clint Manning (5:00)

The Nook 309 E. Sixth

DJ Rapid Ric, Bavu Blakes, DJ Hella Yella, The League of Extraordinary Gz (9:00)

The North Door 502 Brushy

Earl Poole Ball & BB Morse, Kevin McKinney, Baby Atlas, Charlie Montague (6:00)

One-2-One Bar 1509 S. Lamar

James Byron (6:30), Johnson (8:30)

Poodie's Hilltop Roadhouse 22308 Hwy. 71 W.

Yoni Wolf (9:00)

Red 7 611 E. Seventh

Buck Fuffalo (9:00)

Riley's Tavern 8894 FM 1102

Bobby Mack (6:00); Carson Brock, Edison Chair, Eric Bettencourt (9:00)

The Roost 2113 Wells Branch Parkway

Jeff Lofton (6:30)

Ruth's Chris Steak House 107 W. Sixth

Continental Drift, Demidog

The Sahara Lounge 1413 Webberville Rd.

NMASS w/ Moonsicles, Christopher Petkus, Gary Wilson, Aunt's Analog (7:00)

Salvage Vanguard Theater 2803 Manor Rd.

Rollfast Ramblers (7:30)

Satellite Bistro & Bar 5900 Slaughter #400

Casper Rawls (6:00); Patrice Pike, Cari Hutson, Jeff Whitehead (8:00)

Saxon Pub 1320 S. Lamar

Unplugged w/ Ruby Jane (8:00)

Shady Grove 1624 Barton Springs Rd.

Shawn Nelson (9:30)

Speakeasy 412 Congress

Chase Gassaway, Whirleybirds, Phil Ajjarapu, Rambler Rose (9:00)

Spider House Ballroom 2906 Fruth

Josh Klaus (7:00)

Stinson's 4416 Burnet Rd.

George P. Macias (7:00)

Stinson's West 2401 Lake Austin Blvd.

Mark Jungers, Matt the Electrician w/ Beaver Nelson, Elijah Ford (6:00)

Strange Brew Lounge Side 5326 Manchaca Rd.

Venus Illuminato, White Nile, Burning Avalanche (8:00)

Stubb's 801 Red River

Jared Pena, Stray Bullets

Sweetwater BCRR 730 W. Stassney

Rodney Crowell (7:00)

Texas Union Theatre UT campus

Mike Valliere (4:00), Clint Manning (8:30)

The Thirsty Nickel 325 E. Sixth

Migas (7:00)

Trailer Space Records 1401-A Rosewood

ROT Rally, Paradise Bar: Stone Soup, the Black Moods, Dale Watson (2:00); Main Stage: Cody Canada & the Departed, Black Star Riders (8:00)

Travis County Expo Center 7311 Decker

The Ledbetters (6:00); Dirt Time & a Little Sunshine, the Lost Groove, This Is Foley, StereoFiend (9:00)

Triple Crown 206 N. Edward Gary St.

Moonlight Social (6:00)

Water Trough at Lone Star Court 10901 Domain Drive

Silas Lowe, Lucky Tubb, Elsa Cross (8:00)

The White Horse 500 Comal

The Brew (6:00)

Z'Tejas 1110 W. Sixth