Austin Music Awards
BACK TO TOP

2013-2014

Band of the Year
Riders Against the Storm

photo by John Anderson

2. Wheeler Brothers
3. Wild Child
4. Gina Chavez
5. Jitterbug Vipers
6. Quiet Company
7. Bob Schneider
8. Jonny Gray
9. The Whiskey Sisters
10. Sons of Fathers

Best New Austin Act
Emily Bell

photo by Todd V. Wolfson

2. Jonny Gray
3. Son de Rey
4. Magna Carda
5. Mighty Mountain
6. Big Bill
7. Holiday Mountain
8. Water & Rust
9. Tele Novella
10. The Roosevelts

Musician of the Year
Bob Schneider

photo by Todd V. Wolfson

2. Gina Chavez
3. Jonny Gray
4. Gary Clark Jr.
5. Wendy Colonna
6. Slim Richey
7. Shakey Graves
8. Max Frost
9. Taylor Muse
10. Emily Gimble

Album of the Year
Burden of Proof, Bob Schneider

2. Gold Boots Glitter, Wheeler Brothers
3. The Runaround, Wild Child
4. Phoebe's Dream, Jitterbug Vipers
5. Build Me Up From Bones, Sarah Jarosz
6. Nectar, Wendy Colonna
7. Sail It Away, Jonny Gray
8. In Technicolor, Emily Bell
9. 2, Churchwood
10. Gulf Coast Museum, Shinyribs

Song of the Year
"Silly Girl," Jonny Gray

photo by Sandy Carson

2. "Crazy Bird," Wild Child
3. "Unpromised Land," Bob Schneider
4. "Build Me Up From Bones," Sarah Jarosz
5. "White Lies," Max Frost
6. "Stuff It," Jitterbug Vipers
7. "My Time," Wheeler Brothers
8. "Roots and Vine," Sons of Fathers
9. "I Have a Devil in Me," Churchwood
10. "Back to the Way I Was," Emily Bell

Best Avant Garde/Experimental Band
The Octopus Project

photo by Todd V. Wolfson

2. Mother Falcon
3. Sorne
4. John Pointer
5. Roger Sellers
6. Holiday Mountain
7. Golden Dawn Arkestra
8. Dead Love Club
9. WD-41
10. Boyfrndz

Best Blues Act
Gary Clark Jr.

photo by Todd V. Wolfson

2. Peterson Brothers Band
3. Eric Tessmer Band
4. Churchwood
5. Brownout
6. Hard Proof Afrobeat
7. Jack Burton Trio
8. Henry & the Invisibles
9. Roxy Roca
10. Soul Track Mind

Best Country Act
Bruce Robison & Kelly Willis

photo by Todd V. Wolfson

2. Whiskey Shivers
3. The Whiskey Sisters
4. Dale Watson
5. Them Duqaines
6. The Beaumonts
7. Wood & Wire
8. Amanda Cevallos & the High Hands
9. Sarah Jarosz
10. Sons of Fathers

Best Cover Band
The Eggmen

photo by Shelley Hiam

2. More Cowbell
3. Flamethrower Love
4. Suede
5. Matchmaker Band
6. Think Lizzy
7. Radiostar
8. Hell's Belles
9. Heart Byrne
10. LC Rocks

Best Electronic Dance Music Act
Francis Prève

photo by John Anderson

2. Christian Barbuto
3. Scorpio Rising
4. DJ Mel
5. Roger Sellers
6. DJ Chicken George
7. Sock Hop DJs
8. Rize
9. Holiday Mountain
10. Toddy B

Best Folk Act
Jonny Gray

photo by Sandy Carson

2. Wild Child
3. Shakey Graves
4. Wendy Colonna
5. Sarah Jarosz
6. Ruby Jane
7. Hello Wheels
8. Dana Falconberry
9. Gina Chavez
10. Roger Sellers

Best Hip-Hop Act
Riders Against the Storm

photo by John Anderson

2. Ray Sr.
3. Super Smash Bros.
4. Zeale
5. Magna Carda
6. Jon the Revelator
7. Phranchyze
8. League of Extraordinary Gz
9. The Track Athletes
10. MC Overlord

Best Indie Band
Wild Child

photo by Todd V. Wolfson

2. Quiet Company
3. Sphynx
4. Max Frost
5. Mother Falcon
6. Mighty Mountain
7. Tele Novella
8. The Octopus Project
9. Eve & the Exiles
10. Royal Forest

Best Instrumental Band
Eagle Claw

photo by Sandy Carson

2. Balmorhea
3. TransContinental Trip
4. Minor Mishap Marching Band
5. Equals
6. Explosions in the Sky
7. My Education
8. Tia Carrera
9. MilkDrive
10. Boss Street Brass Band

Best Jazz Band
Jitterbug Vipers

photo by Todd V. Wolfson

2. Jeff Lofton
3. White Ghost Shivers
4. Church on Monday
5. Black Red Black
6. Ephraim Owens
7. Mike Flanigin Trio
8. Thrift Set Orchestra
9. Hot Texas Swing Band
10. Brannen Temple

Best Latin Rock Act
Gina Chavez

photo by Sandy Carson

2. 24-7
3. Vallejo
4. Son de Rey
5. Vitera
6. Del Castillo
7. Brownout
8. El Tule
9. Cilantro Boombox
10. Joe King Carrasco

Best Latin Traditional Act
Gina Chavez

photo by Sandy Carson

2. Conjunto los Pinkys
3. Son de Rey
4. El Tule
5. Luis Bañuelos
6. Susan Torres y Conjunto Clemencia
7. Trio los Vigilantes
8. Los Texas Wranglers
9. Grupo Fantasma
10. Mariachi Relámpago

Best Metal Band
Dead Earth Politics

photo by Shelley Hiam

2. Eagle Claw
3. Critical Assembly
4. Snake Skin Prison
5. The Sword
6. Powderburn
7. Broken Teeth
8. Headcrusher
9. Course of Ruin
10. Fear Control

Best None-of-the-Above Band
White Ghost Shivers

photo by Shelley Hiam

2. Mother Falcon
3. Conspirare
4. Shakey Graves
5. The Invincible Czars
6. Uranium Savages
7. Naga Valli
8. Minor Mishap Marching Band
9. Boss Street Brass Band
10. More Cowbell

Best Punk Band
The Bulemics

photo by Shelley Hiam

2. Lower Class Brats
3. The Hickoids
4. El Pathos
5. Spray Paint
6. Residual Kid
7. BLXPLTN
8. Krum Bums
9. Riverboat Gamblers
10. The Beat Dolls

Best Rock Band
Quiet Company

photo by Shelley Hiam

2. Wheeler Brothers
3. Bob Schneider
4. Bubble Puppy
5. The Whiskey Sisters
6. Residual Kid
7. Churchwood
8. Van Wilks Band
9. Vallejo
10. The South Austin Moonlighters

Best Roots Rock Band
Wheeler Brothers

photo by Sandy Carson

2. Shinyribs
3. Water & Rust
4. The Whiskey Sisters
5. John Evans Band
6. The LeRoi Brothers
7. Sons of Fathers
8. South Austin Moonlighters
9. Shakey Graves
10. Reckless Kelly

Best U18 Band
Residual Kid

photo by Todd V. Wolfson

2. Peterson Brothers Band
3. 24-7
4. The Death Aquatics
5. Annie & Kate
6. Painted Redstarts
7. Grace London
8. The Bare Feat
9. Room 24
10. Tiarra Girls

Best World Music Band
Hard Proof Afrobeat

photo by John Anderson

2. Atash
3. Ashes of Babylon
4. Morena Soul
5. Naga Valli
6. Austin Samba School
7. Austin Piazzolla Quintet
8. Austin Polka Band
9. Zoumountchi
10. Paula Maya

Best Acoustic Guitarist
Shakey Graves

photo by Shelley Hiam

2. Jonny Gray
3. Slim Richey
4. Van Wilks
5. Monte Montgomery
6. John Pointer
7. Paul Cauthen
8. Rick del Castillo
9. Mark del Castillo
10. Barbara Nesbitt

Best Bass Player
Francie Meaux Jeaux

photo by Todd V. Wolfson

2. Tyler Wheeler
3. Bruce Hughes
4. Lonnie Trevino Jr.
5. Omar Vallejo
6. Albert Besteiro
7. Matt Parmenter
8. Alex Peterson
9. Ronn Roberts
10. Pat Harris

Best Drummer
Masumi Jones

photo by Todd V. Wolfson

2. Patrick Wheeler
3. Brannen Temple
4. David Fore
5. Mike Zeoli
6. Phil Bass
7. Alex Vallejo
8. Dees Stribling
9. Eldridge Goins
10. Rob Williams

Best Electric Guitarist
Slim Richey

photo by Todd V. Wolfson

2. Gary Clark Jr.
3. Van Wilks
4. Eric Tessmer
5. Nathan Rigney
6. Josh Zee
7. Nick Curran
8. Tommy Blank
9. Eric Johnson
10. David Grissom

Best Female Vocalist
Gina Chavez

photo by Sandy Carson

2. Wendy Colonna
3. Sarah Sharp
4. Kelsey Wilson
5. Emily Bell
6. Emily Gimble
7. Kelly Willis
8. Patty Griffin
9. Tameca Jones
10. Teal Collins

Best Horn Player
Jeff Lofton

photo by Todd V. Wolfson

2. Ephraim Owens
3. Elias Haslanger
4. Hard Proof Afrobeat horns
5. Minor Mishap Marching Band
6. Oliver Steck
7. Grupo Fantasma horns
8. Michael Romero
9. Grooveline horns
10. Kevin Flatt

Best Keyboard Player
Emily Gimble

photo by Todd V. Wolfson

2. Zack Morgan
3. Basil McJagger
4. A.J. Vincent
5. Evan Magers
6. Earl Poole Ball
7. Mike Flanigin
8. Brad Johnston
9. Marcia Ball
10. Ian McLagan

Best Male Vocalist
Jonny Gray

photo by Sandy Carson

2. Bob Schneider
3. Nolan Wheeler
4. Taylor Muse
5. Alexander Beggins
6. Max Frost
7. Malford Milligan
8. Shakey Graves
9. Gary Clark Jr.
10. 10 Joe Doerr

Best Misc. Instrument
A.J. Molyneaux, lap steel

photo by Sandy Carson

2. Yvonne Lambert, theremin
3. El Borracho, cowbell
4. John Pointer, human beatbox
5. Westen Borghesi, tenor banjo
6. Joe Deuce, washboard
7. Jose Ruiz, harmonica
8. Oliver Steck, accordion
9. Cindy Cashdollar, pedal steel
10. Leila Henley, flutophone

Best Songwriter
Bob Schneider

photo by Todd V. Wolfson

2. Jonny Gray
3. Sarah Jarosz
4. Gina Chavez
5. Taylor Muse
6. Sarah Sharp
7. Barbara Nesbitt
8. Dale Watson
9. Kevin Russell
10. Max Frost

Best Strings Player
Warren Hood

photo by Todd V. Wolfson

2. Ruby Jane
3. Phoebe Hunt
4. Will Taylor
5. Sarah Jarosz
6. Diana Burgess
7. Curtis Thomas
8. Tosca strings
9. Erik Hokkanen
10. Haydn Vitera

Best Acoustic Venue
Strange Brew

photo by Todd V. Wolfson

2. Cactus Cafe
3. Saxon Pub
4. Flipnotics
5. Parish
6. Elephant Room
7. One-2-One Bar
8. Evangeline Cafe
9. The Blackheart
10. Listening Room at Winflo

Best All-Ages Venue
Strange Brew

photo by Todd V. Wolfson

2. Mohawk
3. Antone's
4. Stubbs
5. ACL Live at the Moody Theater
6. Emo's
7. Red 7
8. Broken Spoke
9. Cactus Cafe
10. Central Market

Best Live Music Venue
Strange Brew

photo by Todd V. Wolfson

2. Mohawk
3. Continental Club
4. ACL Live at the Moody Theater
5. Saxon Pub
6. Parish
7. Holy Mountain
8. Hotel Vegas
9. White Horse
10. Broken Spoke

Best Local Label
Bismeaux Records

photo by Todd V. Wolfson

2. Academik Records
3. VMG
4. Saustex
5. Modern Outsider
6. The Noise Company
7. Punctum Records
8. Playing in Traffic
9. Steady Boy Records
10. New West Records

Best New Club
Empire Control Room

photo by Todd V. Wolfson

2. Brass House
3. Austin Beer Garden Brewing Co.
4. The Lost Well
5. Skylark Lounge
6. Infest
7. Spinners Live
8. Ibiza After Dark
9. The Owl
10. Buzz Mill

Best Producer
Dwight Baker for Burden of Proof by Bob Schneider

photo by Sandy Carson

2. A.J. Vallejo
3. Sarah Sharp for Phoebe's Dream by Jitterbug Vipers
4. Francis Prève
5. Drew Smith for Gold Boots Glitter by Wheeler Brothers
6. Gary Paczosa and Sarah Jarosz for Build Me Up From Bones by Sarah Jarosz
7. Ben Kweller for The Runaround by Wild Child
8. Max Frost for Low High Low
9. Charlie Sexton
10. Jim Eno

Best Radio Music Program
Blue Monday, Larry Monroe, KDRP

photo by Todd V. Wolfson

2. Twine Time, Paul Ray, KUTX 98.9FM
3. The Morning X, Jason Dick and Deb O'Keefe, KROX 101.5FM
4. Eklektikos, John Aeilli, KUTX 98.9FM
5. The Dudley and Bob Show, Dale Dudley and Bob Fonseca, KLBJ 93.7FM
6. No Control, Chuck Loesch, KROX 101.5FM
7. Old School Dance Party, John E. Dee, KUTX 98.9FM
8. Chillville, Ray Seggern and Jason Montemayor, KROX 101.5FM
9. Texas Radio Live, Larry Monroe and Dave Arnsberger, KDRP 100.1FM
10. Phil Music, Larry Monroe, KDRP 100.1FM

Best Radio Personality
Dale Dudley and Bob Fonseca, KLBJ 93.4FM

photo by Todd V. Wolfson

2. Larry Monroe, KDRP 100.1FM
3. Jason Dick, KROX 101.5FM
4. Paul Ray, KUTX 98.9FM
5. John Aeilli, KUTX 98.9FM
6. Chuck Loesch, KROX 101.5FM
7. John E. Dee, KUTX 98.9FM
8. Ray Seggern, KROX 101.5FM
9. Laurie Gallardo, KUTX 98.9FM98.5FM, 99.3FM,
10. Bob Cole, KOKE 105.3FM

Best Radio Station
KUTX 98.9FM

photo by Todd V. Wolfson

2. KDRP 100.1 FM
3. KUT 90.5FM
4. KROX 101.5FM
5. KLBJ 93.7FM
6. KGSR 93.3FM
7. KOOP 91.7FM
8. KOKE 98.5FM, 99.3FM, 105.3FM
9. KVRX 91.7FM
10. KAZI 88.7FM

Best Record Store
Waterloo Records

photo by Todd V. Wolfson

2. Antone's Record Shop
3. End of an Ear
4. Breakaway Records
5. Trailer Space Records
6. Encore Records
7. Superfly's Lone Star Music Emporium
8. Turntable Records

Winner
DJ Mel

Winner
Fastball

photo by Todd V. Wolfson

Winner
Hickoids

photo by Todd V. Wolfson

Winner
Kathy Valentine

Winner
LeRoi Brothers

photo by Todd V. Wolfson

Best of the Year
NEWSLETTERS
AC Daily, Events and Promotions, Luvdoc Answers

Breaking news, recommended events, and more

Official Chronicle events, promotions, and giveaways

Updates for SXSW 2017

All questions answered (satisfaction not guaranteed)