Austin Music Awards
BACK TO TOP

2012-2013

Band of the Year
Gary Clark Jr.

photo by Todd V. Wolfson

2. Wheeler Brothers
3. The Trishas
4. Bob Schneider
5. Ruthie Foster
6. Alejandro Escovedo
7. The Whiskey Sisters
8. Quiet Company
9. Suite 709
10. Sorne

Best New Band
The Whiskey Sisters

photo by John Anderson

2. Gina Chavez
3. Residual Kid
4. Whitman
5. Whiskey Shivers
6. Bobby Jealousy
7. Shakey Graves
8. O Conqueror
9. Moonlight Social
10. Dirty River Boys

Musician of the Year
Gary Clark Jr.

2. Ruthie Foster
3. Bob Schneider
4. Alejandro Escovedo
5. Ben Kweller
6. Nick Curran
7. Tje Austin
8. Eric Tessmer
9. Elias Haslanger
10. Rosie Flores

Album of the Year
Blak and Blu (Warner Bros.), Gary Clark Jr.

2. Let It Burn (Blue Corn), Ruthie Foster
3. High, Wide and Handsome, the Trishas
4. Big Station (Fantasy), Alejandro Escovedo
5. Working Girl's Guitar (Bloodshot), Rosie Flores
6. Oozy (Nat Geo Music), Brownout
7. Church on Monday (Cherrywood Records), Elias Haslanger
8. Leelanau (Antenna Farm Records), Dana Falconberry
9. Say Yes, Akina Adderley & the Vintage Playboys
10. Night & Day, Suite 709

Song of the Year
"Ain't Messin 'Round," by Gary Clark Jr.

2. "Travis County," by Gary Clark Jr.
3. "All I Can Do," by Teal Collins & Barbara Nesbitt for the Whiskey Sisters
4. "Mother of Invention," by Jamie Wilson & Natalie Hemby for the Trishas
5. "Pocket Full of Misery," by Hal Vorpahl for Uncle Lucius
6. "South of the River," by Ray Wylie Hubbard
7. "Honeypot," by Bob Schneider
8. "Life Won't Let You Down," by Jirod Greene, David Butler, Dietrich Schmidt, Drew Walters, & Zach Boston for Suite 709
9. "Right for You," by Tje Austin
10. "Omnipotent," by Morgan Sorne

Best Avant-Garde/Experimental
Sorne

photo by Todd V. Wolfson

2. Mother Falcon
3. Octopus Project
4. John Pointer
5. Sheer Khan & the Space Case
6. A Is Red
7. Opposite Day
8. Zorch
9. The Calm Blue Sea
10. Lucid Dementia

Best Blues/Soul/Funk
Gary Clark Jr.

2. Ruthie Foster
3. Suite 709
4. Eric Tessmer Band
5. Black Joe Lewis
6. The Peterson Brothers
7. Soul Track Mind
8. Carolyn Wonderland
9. Guy Forsyth Band
10. Churchwood

Best Country/Bluegrass
Whiskey Shivers

photo by Sandy Carson

2. The Whiskey Sisters
3. Dale Watson & His Lone Stars
4. The Trishas
5. Texas Bluegrass Massacre
6. The Derailers
7. Them Duqaines
8. The Wagoneers
9. Mike & the Moonpies
10. Josh Abbott Band

Best Cover Band
The Eggmen

photo by Sandy Carson

2. More Cowbell
3. Cover Girl
4. Encore
5. The Vintage 15
6. Think Lizzy
7. Lazer
8. Frank Gomez Band
9. Skyrocket
10. Hell's Belles

Best Electronica/Club DJ
Toddy B

photo by Todd V. Wolfson

2. Scorpio Rising
3. Andrew Parsons
4. DJ Mel
5. Kidd Evol
6. Roger Sellers
7. DJ Villa
8. Corduroi
9. Ghostland Observatory
10. DJ Manny

Best Folk
Wild Child

photo by Todd V. Wolfson

2. Dana Falconberry
3. Los T-Birds
4. Hello Wheels
5. Dirty River Boys
6. Phoebe Hunt
7. Whiskey Shivers
8. Shakey Graves
9. John Pointer
10. Texas Bluegrass Massacre

Best Hip-Hop/Rap
Trampia

photo by Shelley Hiam

2. Ray Sr.
3. Zeale
4. Dubb Sicks
5. MC Overlord
6. Tee Double
7. Super Smash Bros.
8. Dirty Wormz
9. Phranchyze
10. Los Bad Apples

Best Indie
Wild Child

photo by Todd V. Wolfson

2. Marmalakes
3. Sorne
4. Whitman
5. Quiet Company
6. The Midgetmen
7. Wheeler Brothers
8. The Eastern Sea
9. Mother Falcon
10. O Conqueror

Best Instrumental
Balmorhea

photo by Sandy Carson

2. Explosions in the Sky
3. Calm Blue Sea
4. My Education
5. Tia Carrera
6. The Mighty Landshark!
7. A Is Red
8. Sheer Khan & the Space Case
9. Thomas McGregor
10. Progress

Best Jazz
Elias Haslanger

photo by Todd V. Wolfson

2. Ephraim Owens
3. White Ghost Shivers
4. Jitterbug Vipers
5. Black Red Black
6. Tito Carrillo
7. Jeff Lofton
8. The Vintage 15
9. Kat Edmonson
10. Hot Texas Swing Band

Best Latin Rock
Brownout

photo by Sandy Carson

2. Los Texas Wranglers
3. Gina Chavez
4. Del Castillo
5. Vallejo
6. Vitera
7. Grupo Fantasma
8. Los Lonely Boys
9. 24-7
10. Patricia Vonne

Best Latin Traditional
Gina Chavez

2. Los Texas Wranglers
3. Trio Los Vigilantes
4. Grupo Fantasma
5. El Tule
6. Del Castillo
7. Hector Ward & the Big Time
8. Los Pinkys
9. Manuel "Cowboy" Donley & His Trio Romantico
10. Austin Samba School

Best Metal
Dead Earth Politics

photo by Shelley Hiam

2. The Sword
3. Broken Teeth
4. Eagle Claw
5. Snake Skin Prison
6. Powderburn
7. Black Ladder
8. Blood for Master
9. Thunderosa
10. Lucid Dementia

Best None of the Above
White Ghost Shivers

photo by John Anderson

2. Mother Falcon
3. Bob Schneider & the Moonlight Orchestra
4. Sorne
5. Los T-Birds
6. John Pointer
7. More Cowbell
8. Trio del Rio
9. Girl Guitar
10. Minor Mishap Marching Band

Best Punk
Lower Class Brats

photo by Shelley Hiam

2. Adrian & the Sickness
3. Krum Bums
4. The Midgetmen
5. Squint
6. Thieves
7. Riverboat Gamblers
8. The Beat Dolls
9. Residual Kid
10. We Paint the Town

Best Rock
Whitman

photo by Shelley Hiam

2. The Whiskey Sisters
3. Marmalakes
4. Wheelers Brothers
5. Quiet Company
6. Vallejo
7. Sorne
8. Eric Tessmer Band
9. Bob Schneider
10. Not in the Face

Best Roots Rock
Wheeler Brothers

photo by Todd V. Wolfson

2. Wild Child
3. The Whiskey Sisters
4. Uncle Lucius
5. Whiskey Shivers
6. Reckless Kelly
7. Band of Heathens
8. Not in the Face
9. Shakey Graves
10. Alejandro Escovedo
11. Ulrich Ellison & Tribe
12. Nick Curran

Best U-18 Band
The Peterson Brothers

photo by Todd V. Wolfson

2. Residual Kid
3. The Seaside Swifts
4. 24-7
5. Circus
6. The Bare Feat
7. Austin Girls' Choir
8. Ruby Jane Smith
9. Schmillion
10. Sinsored

Best World Music
Atash

photo by Sandy Carson

2. Hard Proof
3. Austin Samba School
4. Morena Soul
5. El Tule
6. Zoumountchi
7. Los Bad Apples
8. The Mau Mau Chaplains
9. Naga Valli
10. Grupo Fantasma

Best Acoustic Guitar
John Pointer

photo by Todd V. Wolfson

2. Nolan Wheeler, Wheeler Brothers
3. Guy Forsyth
4. Van Wilks
5. Bob Schneider
6. Monte Montgomery
7. Junior Sandoval, Los Texas Wranglers
8. Shakey Graves
9. Chase Weinacht, Marmalakes
10. Barbara Nesbitt, the Whiskey Sisters

Best Bass
Tyler Wheeler, Wheeler Brothers

photo by Todd V. Wolfson

2. Bruce Hughes
3. Amador Salazar, Los Texas Wranglers
4. Ronn Roberts, the Eggmen
5. Danny G, Eric Tessmer Band
6. Alex Peterson, the Peterson Brothers
7. Kevin Smith, the Derailers
8. Omar Vallejo
9. Lonnie Trevino Jr.
10. Matt Parmenter, Quiet Company

Best Drums/Percussion
Patrick Wheeler, Wheeler Brothers

photo by Todd V. Wolfson

2. Julian Fernandez, Los Texas Wranglers
3. Conrad Choucroun
4. Brannen Temple
5. Alex Vallejo
6. David Fore
7. Lisa Pankratz
8. Don Harvey
9. Masumi Jones
10. Sorne

Best Electric Guitar
Gary Clark Jr.

photo by Todd V. Wolfson

2. Eric Tessmer
3. Nick Curran
4. Danny Matthews, Wheeler Brothers
5. Van Wilks
6. Rosie Flores
7. David Grissom
8. Charlie Sexton
9. Jon Sanchez
10. Eric Johnson

Best Female Vocals
Ruthie Foster

photo by Todd V. Wolfson

2. Teal Collins, the Whiskey Sisters
3. Kelsey Wilson
4. Barbara Nesbitt, the Whiskey Sisters
5. Akina Adderley
6. Gina Chavez
7. Dana Falconberry
8. Emily Gimble
9. Cella Blue, White Ghost Shivers
10. Tameca Jones

Best Horn Player(s)
Ephraim Owens

photo by Todd V. Wolfson

2. Elias Haslanger
3. Oliver Steck
4. Jeff Lofton
5. Tito Carrillo
6. Grooveline Horns
7. Fresh 2 Def Horns
8. Cody Ackors, Quiet Company
9. Jon Doyle
10. John Mills

Best Keyboards
Emily Gimble

photo by Todd V. Wolfson

2. Steve Silvas, Los Texas Wranglers
3. Basil McJagger, the Derailers
4. A.J. Vincent, the Bright Light Social Hour
5. Tom Burgess, the Eggmen
6. Kris KeyZ
7. Earl Poole Ball
8. Marcia Ball
9. Oliver Steck
10. Kyle Johnson, Whitman

Best Male Vocals
Gary Clark Jr.

2. Tje Austin
3. Jirod Greene, Suite 709
4. Bob Schneider
5. Nolan Wheeler, Wheeler Brothers
6. Sorne
7. Guy Forsyth
8. Nick Curran
9. Malford Milligan
10. Dale Watson

Best Songwriter
Gary Clark Jr.

2. Bob Schneider
3. Barbara Nesbitt, the Whiskey Sisters
4. James McMurtry
5. Taylor Muse, Quiet Company
6. Ray Wylie Hubbard
7. Alejandro Escovedo
8. Alexander Beggins, Wild Child
9. Julian Fernandez, Los Texas Wranglers
10. Ram Vela, Whitman

Best String Players
Warren Hood, fiddle

photo by Todd V. Wolfson

2. John Pointer
3. Haydn Vitera, violin
4. Ruby Jane Smith, fiddle
5. Tosca String Quartet
6. Phoebe Hunt, fiddle
7. Will Taylor, violin
8. Sarah Jarosz, clawhammer banjo
9. Mother Falcon
10. Diana Burgess, cello

Best Acoustic Venue
Strange Brew

2. Cactus Cafe
3. Saxon Pub
4. Flipnotics
5. ABIA
6. The Parish
7. Hole in the Wall
8. Holy Mountain
9. Rattle Inn
10. The White Horse

Best All-Ages Venue
Antone's

photo by Todd V. Wolfson

2. ABIA
3. Mohawk
4. Strange Brew
5. ACL Live
6. Emo's
7. Stubb's
8. Red 7
9. Red Eyed Fly
10. Broken Spoke

Best Live Music Venue
Mohawk

photo by Sandy Carson

2. Saxon Pub
3. Continental Club
4. Stubb's
5. Antone's
6. ACL Live
7. Strange Brew
8. The White Horse
9. Holy Mountain
10. Emo's East

Best Local Label
Bismeaux Records

photo by Todd V. Wolfson

2. Deep South Austin Records
3. Chicken Ranch Records
4. Saustex Records
5. VMG
6. Playing in Traffic Records
7. Vagabond Collective
8. Sonora Records
9. Modern Outsider
10. Steady Boy Records

Best New Club
Strange Brew

2. Holy Mountain
3. Beauty Ballroom
4. Sahara Lounge
5. Frontier Bar
6. One-2-One
7. Metal and Lace
8. Moontower Saloon
9. Handlebar
10. Kingdom (2011)

Best Producer
Dwight Baker

photo by Todd V. Wolfson

2. AJ Vallejo
3. Ryan Radar
4. Drew Smith
5. Francis Preve
6. David Dressen
7. Danny Reisch
8. Frenchie Smith
9. Ben Kweller
10. Adrian Quesada

Best Radio Music Program
Twine Time, Paul Ray, KUT FM

photo by Todd V. Wolfson

2. Eklektikos, John Aielli, KUT FM
3. Chillville, Ray Seggern, 101X
4. Dudley and Bob, KLBJ FM
5. Jason and Deb, 101X
6. Blue Monday, Larry Monroe, KDRP
7. Texas Music Matters, David Brown, KUT FM
8. Phil Music, Larry Monroe, KDRP
9. Left of the Dial, Jeff McCord, KUT FM
10. Horizontes, Michael Crockett, KUT FM

Best Radio Personality
Dudley and Bob, KLBJ FM

photo by Todd V. Wolfson

2. Paul Ray, KUT FM
3. Jason and Deb, 101X
4. John Aielli, KUT FM
5. Larry Monroe, KDRP FM
6. Matt Reilly, KUT FM
7. Laurie Gallardo, KUT FM
8. Carissa McAtee, KLBJ FM
9. David Brown, KUT FM
10. Rick McNulty, KUT FM/KOOP FM

Best Radio Station
KUT FM 90.5

photo by Todd V. Wolfson

2. KGSR FM 93.3
3. KLBJ FM 93.7
4. KROX FM 101.5
5. KDRP FM 100.1
6. KOOP FM 91.7
7. KOKE FM 98.5, 99.3
8. KVRX FM 91.7
9. BOB FM 103.5
10. KVET FM 98.1

Best Record Store
Waterloo Records

photo by Todd V. Wolfson

2. End of an Ear
3. Cheapo Records
4. Turntable Records
5. Antone's Record Shop
6. Trailer Space
7. Encore Records
8. Musicmania
9. Friends of Sound
10. Breakaway Records

Winner
Bill Carter & Ruth Ellsworth Carter

photo by Todd V. Wolfson

Winner
Glenn Fukunaga

photo by Todd V. Wolfson

Winner
Greezy Wheels

Courtesy of Mack Royal

Winner
Shirley Ratisseau

Winner
Sonny Trujillo

Winner
The Reivers

photo by Todd V. Wolfson

Best of the Year
NEWSLETTERS
AC Daily, Events and Promotions, Luvdoc Answers

Breaking news, recommended events, and more

Official Chronicle events, promotions, and giveaways

Updates for SXSW 2017

All questions answered (satisfaction not guaranteed)