Austin Music Awards
Austin Music Awards
AMA SHOW HALL OF FAME ALL-TIME WINNERS

2004Best Performing Bands

EXPAND ALL | COLLAPSE ALL

Best Bluegrass: South Austin Jug Band

Todd V. Wolfson

2. The Greencards
3. Grassy Knoll Boys
4. The Weary Boys
5. Cooper’s Uncle
6. The Gourds
7. The Meat Purveyors
8. Sarah Jarosz
9. White Ghost Shivers
10. Onion Creek Crawdaddies

more info

Best Blues: Toni Price

John Carrico

2. Los Lonely Boys
3. Eric Johnson
4. Gary Clark Jr.
5. Grady
6. Swamp Sauce
7. W.C. Clark
8. Carolyn Wonderland
9. Marcia Ball
10. Guy Forsyth

more info

Best Country: Dale Watson

Todd V. Wolfson

2. Willie Nelson
3. Heybale!
4. Kevin Fowler
5. Cornell Hurd
6. Asleep at the Wheel
7. Junior Brown
8. Shelley King Band
9. Pat Green
10. Reckless Kelly

more info

Best Cover Band: The Eggmen

Todd V. Wolfson

2. The Spazmatics
3. Sauce
4. Blind Date
5. Newsboyz
6. Big Balls
7. Detroit Steel
8. The Atlantics
9. Dysfunction Junction
10. Blue Mist

more info

Best DJ: DJ Mel

Todd V. Wolfson

2. DJ Veg
3. Matson Belle
4. DJ Chicken George
5. Lila's Medicine
6. Govinda
7. DJ Crash
8. DJ Generic
9. Trey Lopez
10. Baby G

more info

Best Experimental: John Pointer & Carlos Sosa's Boombox

Todd V. Wolfson

2. Opposite Day
3. Ohn
4. Eric Johnson
5. Govinda
6. Pong
7. Hedda Layne
8. The Octopus Project
9. Attack Formation
10. Gorch Fock

more info

Best Folk: Ruthie Foster

John Anderson

2. Brobdingnagian Bards
3. John Pointer
4. Patty Griffin
5. White Ghost Shivers
6. Eliza Gilkyson
7. Matt the Electrician
8. Slaid Cleaves
9. Michael Fracasso
10. Hayes Carll

more info

Best Hip Hop: Dirty Wormz

Todd V. Wolfson

2. Overlord
3. John Pointer & Carlos Sosa's Boombox
4. Mingo Fishtrap
5. Bavu Blakes
6. Tee Double
7. KJV
8. Unified Tribe
9. Afrofreque
10. Primm

more info

Best Industrial/Goth: Lucid Dementia

Aubrey Edwards

2. Chant
3. Tungsten Coil
4. Pail
5. Lust Murder Box
6. Hollow
7. Spitting Angels
8. Distempered
9. The Octopus Project
10. Darling Sinister

more info

Best Jam: McLemore Avenue

Aubrey Edwards

2. John Pointer & Carlos Sosa's Boombox
3. Pong
4. Mingo Fishtrap
5. Tia Carrera
6. Groovin Ground
7. Jabarvy
8. Mikado
9. Aaron Hamre Band
10. Eric Johnson

more info

Best Jazz: Blaze

Todd V. Wolfson

2. Monster Big Band
3. Paris49
4. Torch
5. Sarah Sharp
6. John Pinter & Carlos Sosa's Boombox
7. Eric Johnson
8. Blue Mist
9. Los Jazz Vatos
10. Slim Richey's Dream Band

more info

Best Kid: Misspent Youth

Aubrey Edwards

2. Palm School Choir
3. The Flames
4. The Avoiders
5. The Wild Things
6. Loose Cannons
7. Sarah Jarosz
8. Newboy
9. Video Screams
10. Minority

more info

Best Latin Contemporary: Grupo Fantasma

Todd V. Wolfson

2. Del Castillo
3. Alteza
4. Los Lonely Boys
5. The Brew
6. Ghandaia
7. Patricia Vonne
8. Vallejo
9. Teye & Viva el Flamenco
10. Maneja Beto

more info

Best Latin Traditional: Del Castillo

Todd V. Wolfson

2. Alteza
3. Grupo Fantasma
4. Sambaxé
5. The Brew
6. Los Lonely Boys
7. Mary Welch y los Curanderos
8. Maneja Beto
9. Traci Lamar
10. Ruben Ramos

more info

Best Metal: Powderburn

2. Broken Teeth
3. Dirty Wormz
4. Lucid Dementia
5. Pushmonkey
6. Darling Sinister
7. The Sword
8. Human
9. Distempered
10. Backlit Revolver

more info

Best None of the Above: Texas Hot Flash

Aubrey Edwards

2. Schrödinger's Cat
3. Dreamtrybe
4. Brobdingnagian Bards
5. Pieces of East
6. Hedda Layne
7. Scorpio Rising
8. Will Taylor & Strings Attached
9. Imperial Golden Crown Harmonizers
10. Pong

more info

Best Novelty Band: Brobdingnagian Bards

Todd V. Wolfson

2. John Pointer & Carlos Sosa's Boombox
3. Shorty Long
4. The Jolly Garogers
5. White Ghost Shivers
6. Big Mama & the Furballs
7. Austin Lounge Lizards
8. Asylum Street Spankers
9. The Eggmen
10. Daves Not Here

more info

Best Pop: Wideawake

Todd V. Wolfson

2. Spoon
3. Matson Belle
4. Los Lonely Boys
5. Cruiserweight
6. Future Ex-Boyfriend
7. Bob Schneider
8. Mina Mauldin
9. Sarah Sharp
10. Pivital

more info

Best Punk: Cruiserweight

Aubrey Edwards

2. The Midgetmen
3. Lucid Dementia
4. Isola
5. The Applicators
6. The Yuppie Pricks
7. Future Ex-Boyfriends
8. Opposite Day
9. The Flametrick Subs
10. Rubberhed

more info

Best Rock: Wideawake

Todd V. Wolfson

2. Los Lonely Boys
3. Eric Johnson
4. Grady
5. Vallejo
6. Cruiserweight
7. Bob Schneider
8. Spoon
9. Michelle Mayfield
10. The Knaak Attack

more info

Best Roots Rock: Shelley King Band

Todd V. Wolfson

2. Reckless Kelly
3. 5 Mile
4. The Gourds
5. The Gene Pool
6. George Devore
7. San Saba County
8. Elizabeth McQueen & the Firebrands
9. Jon Dee Graham
10. James McMurtry

more info

Best World Music: Alteza

Todd V. Wolfson

2. Pieces of East
3. Grupo Fantasma
4. Ghandaia
5. Atash
6. Del Castillo
7. Cluan
8. Sarah Dinan Band
9. Sambaxé
10. Teye & Viva el Flamenco

more info

Best Texas Recordings BACK TO TOP Best Austin Musicians

This content has not been formatted for this window size.
Please increase the width of your browser window or visit this page on a mobile device.
NEWSLETTERS
AC Daily, Events and Promotions, Luvdoc Answers

Breaking news, recommended events, and more

Official Chronicle events, promotions, and giveaways

All questions answered (satisfaction not guaranteed)