Austin Music Awards
BACK TO TOP

2003-2004

Band of the Year
Los Lonely Boys

2. Reckless Kelly
3. Wideawake
4. Kevin Fowler Band
5. Bob Schneider Band
6. Del Castillo
7. Endochine
8. Grupo Fantasma
9. Vallejo
10. Los Jazz Vatos

Best New Band
The Greencards

2. Echoset
3. The Midgetmen
4. Onion Creek Crawdaddies
5. Dynah
6. Richy Calmbach & texas Standard Time
7. Taylor Davis
8. The Srah Dinan band
9. Knaak Attack
10. John Pointer & Carlos Sosa's Boombox
11. Michelle Mayfield
12. Spun
13. Dead End Angels
14. Vanessa Peters
15. Oliver Future

Musician of the Year
Bob Schneider

2. Kevin Fowler
3. John Pointer, John Pointer & Carlos Sosa's Boombox
4. Henry Garza, Los Lonely Boys
5. Ernie Durawa, Los Jazz Vatos
6. Eric Johnson
7. Monte Montgomery
8. Scott Leger, Wideawake
9. Patty Griffin
10. Pat Green

Album of the Year
Los Lonely Boys, Los Lonely Boys

2. Bigger Than Ourselves, Wideawake
3. Architexture, Matson Belle
4. Under the Table & Above the Sun, Reckelss Kelly
5. Los Jazz Vatos, Los Jazz Vatos
6. Born to Be Blue, Toni Price
7. The Story of Love, Monte Montgomery
8. Live at Billy Bob'sTexas, Kevin Fowler Band
9. Tropies & Baggage, Lisa Tingle
10. The Earth is Not a Cold Dead Place, Explosions in the Sky

Song of the Year
"Heaven, " by Henry, Jojo, and Ringo Garza for Los Lonely Boys

2. "She Likes purple," by Abby Leger, Scott Leger, Eddie Willis, Nate Navarro, Steve Rude, and Curtis Ryker for Wideawake
3. "Float," by Katy Belle for Matson Belle
4. "Tennessee Whiskey," by Shelley King and Tony Velasco for Toni Price
5. "Screw You, We're From Texas," by Ray Wylie Hubbard
6. "On a Roll," by Lisa TIngle and Bruce Castleberry for LIsa Tingle
7. "Nobody's Girl," by Willy Braun and Mickey Braun for Reckless Kelly
8. "Luna Llena," by Joseph Serrato and Brian Ramos for Grupo Fantasma
9. "Pinwheel," by Travis Cohee, Rae Goldring, Michael Hayden, and Beth Puorro for Echoset
10. "Secret," by Casey McPherson, Darrell Moran, Steven Six, and Nathan Harlan for Endochine

Best Alternative/Punk
Cruiserweight

2. Endochine
3. Wideawake
4. The Applicators
5. The Midgetmen
6. Isola
7. Spun
8. Kissinger
9. Opposite Day
10. Truepenny

Best Blues
Gary Clark Jr.

2. Los Lonely Boys
3. Toni Price
4. W.C. Clark
5. Antone's Monday Night Blues Band
6. Malford Malligan
7. Guy Forsyth
8. Ruthie Foster
9. Eric Johnson & Alien Lovechild
10. Scott Biram
11. Marcia Ball
12. Carolyn Wonderland
13. Eve Monsees
14. Gene Taylor Band
15. Will Knaak

Best Country
Kevin Fowler Band

2. Reckless Kelly
3. Dale Watson
4. Harris & Ryden
5. Willie Nelson
6. Pat Green
7. The Derailers
8. Cornell Hurd Band
9. Weary Boys
10. Onion Creek Crawdaddies
11. Kelly Willis
12. Heybale!
13. Dixie Chicks
14. Asleep at the Wheel
15. Cory Morrow
16. Pauline Reese
17. Billy Joe Shaver
18. Elizabeth McQueen & the Firebrands
19. Shelley King Band
20. James Hand

Best Cover Band
The Eggmen

2. The Atlantics
3. The Newsboyz
4. Detroit Steel
5. Memphis Train
6. Diamond Smugglers
7. Bigg Balls
8. Dysfunkshum Junction
9. Juice
10. Sauce

Best Electronica/DJ
Matson Belle

2. Govinda
3. Trey lopez
4. Echo Base Soundsystem
5. NickNack
6. Alpha Rythm
7. DJ Mel
8. Hedda Layne
9. Lust Murder Box
10. Scorpio Rising

Best Experimental/Instrumental
John Pointer and Carlos Sosa's Boombox

2. Explosions in the Sky
3. McLemore Avenue
4. Echo Base Soundsystem
5. Opposite Day
6. Atash
7. Golden Arm Trio
8. Alpha Rythm
9. Govinda
10. Tia Carrera

Best Folk
Patty Griffin

photo by Todd V. Wolfson

2. Brobdingnagian Bards
3. Harris & Ryden
4. Ruthie Foster
5. Tish hinojosa
6. Sara Hichman
7. Onion Creek Crawdaddies
8. South Austin Jugband
9. Taylor Davis Band
10. Vanessa Peters

Best Hip Hop
Dirty Wormz

2. Mingo Fishtrap
3. Overlord
4. John Pointer & Carlos Sosa's Boombox
5. NOOK
6. Bavu Blakes
7. DJ Mel
8. Smackola
9. D-Madness
10. Big Game Hunter

Best Jam
Mingo Fishtrap

2. John Pointer & Carlos Sosa's Boombox
3. Patrice Pike & Black Box Rebellion
4. Groovin' Ground
5. Attash
6. South Austin Jug Band
7. Los Lonely Boys
8. Spacetruck
9. Explosions in the Sky
10. Larry

Best Jazz
Los Jazz Vatos

2. Blaze
3. The David Chenu Quartet
4. John Pointer & Carlos Sosa's Boombox
5. Ephraim Owens Trio
6. Jon Barry Project
7. Gnappy
8. Torch
9. The Brew
10. Hot Club of Cowtown

Best Kid
Misspent Youth

2. Dissident
3. The Wild Things
4. Cat Scratch/the Quicks
5. Red-Headed Stepchild
6. LBJ High School Marching Band
7. Palm School Choir
8. McCallum High School Steel Band
9. Sarah Jarosz
10. Anderson High School Band

Best Latin Contemporary
Del Castillo

2. Grupo Fantasma
3. Los Lonely Boys
4. Ghandala
5. Teye & Viva el Flamenco
6. La Tribu
7. Vallejo
8. Cadaques
9. Beto y los Fairlanes
10. Patricia Vonne

Best Latin Traditional
Grupo Fantasma

2. Del Castillo
3. Cerronato
4. Sangre de Chamgo
5. Sambaxe
6. Mary Welch y los Curanderos
7. Flaco Jimenez
8. Catavento
9. Son y No Son
10. Maneja Beto

Best Metal/Industrial
Powderburn

2. Pushmonkey
3. HeKill three
4. Human
5. Lust Murder Box
6. Tungsten Coil
7. Ghadzilla Motor Company
8. Pong
9. Broken Teeth
10. Sycamore

Best None of the Above
Schrödinger's Cat

2. Pieces of East
3. The Jolly Garogers
4. Texas Hot Flash
5. Dreamtrybe
6. Will Taylor & Strings Attatched
7. Warrior
8. Shorty Long
9. Flametrick Subs
10. Mr. Fabulous

Best Pop
Wideawake

2. Matson Belle
3. Pieces of East
4. The Atlantics
5. Cruiserweight
6. Monte Montgomery
7. Echoset
8. Spun
9. Taylor Davis Band
10. The Lower Level

Best Rock
Los Lonely Boys

2. Wideawake
3. Endochine
4. Vallejo
5. Echoset
6. Kissinger
7. Pieces of East
8. Pushmonkey
9. Monte Montgomery
10. Truepenny

Best Roots Rock
Reckless Kelly

2. Harris & Ryden
3. Shelley String Band
4. Los Lonely Boys
5. Milton Mapes
6. Onion Creek Crawdaddies
7. The Gourds
8. Dead End Angels
9. Nathan Hamilton $ No Deal
10. Taylor Davis Band

Best World Music
Pieces of East

2. Del Castillo
3. Atash
4. Grupo Fantasma
5. Ghandala
6. Teye & Viva el Flamenco
7. Brobdingnagian Bards
8. Sarah Dinan Band
9. Sambaxe
10. Cluan
11. Cadaques
12. Stingers ATX
13. Los Afrodeliques
14. La Tribu
15. Oliver Rajamani

Best Acoustic Guitar
Monte Montgomery

2. Rick del Castillo
3. Anuj Timblo, Pieces of East
4. John Pointer
5. Eric Johnson
6. Eddie Willis, Wideawake
7. Mark del Castillo
8. Casper Crawls, Toni Price
9. Willie Nelson
10. Marvin Dykhuis, Tich Hinojosa

Best Bass Guitar
Jojo Garza, Los Lonely Boys

2. Bruce Hughes, Bob Schneider Band, Resentments
3. Clay Karch, Kevin Fowler Band
4. Albert Besteiro, Del Castillo
5. Omar Vallejo, vallejo
6. Chris Maresh, Eric Johnson
7. Lucky, Kissinger
8. Pat Cieply, Pieces of East
9. Rae Goldring, Echoset
10. Roger Blevins Sr., Mingo Fishtrap

Best Drums/Percussion
Ernie Durawa, Los Jazz Vatos

2. Chip Vayenas, Mingo Fishtrap
3. Ron Dixon, Kevin Fowler Band
4. Ringo Garza, Los Lonely Boys
5. Jay Nazz, Reckless Kelly
6. Alejandro Vallejo, Vallejo
7. David Fore, the Eggmen
8. Brannen Temple, Blaze
9. Darwin Keys, Pushmonkey
10. Mike Zeoli, Del Castillo

Best Electric Guitar
Eddie Willis, Wideawake

2. Eric Johnson
3. Henry Garza, Los Lonely Boys
4. Kieth Davis, Kevin Fowler Band
5. Monte Montgomery
6. David Abeyta, Reckless Kelly
7. Steve GArvey, Kissinger
8. Heath Clark, Vallejo
9. Redd Volkaert
10. Gary Clark Jr.
11. Travis Cohee, Echoset
12. Will Knaak, Knaak Attack
13. A.J. Vallejo, Vallejo
14. Nathan Harlan, Endochine
15. Mike Barnes
16. Scrappy Jud Newcomb
17. Chris Duarte
18. Billy Harvey
19. Russ Scanlon, Los Jazz Vatos
20. Derek O'Brien

Best Female Vocals
Toni Price

2. Patty Griffin
3. Liisa Tingle
4. Ruthie Foster
5. Kelly Willis
6. Laura Giammona, Pieces of East
7. Kay Belle, Matson Belle
8. Patrice Pike
9. Stella Maxwell, Cruiserweight
10. Sarah Hickman
11. Trish Murphy
12. Beth Puorro, Echoset
13. Tish Hinojosa
14. Michelle Mayfield
15. Sarah Dinan
16. Elizabeth McQueen
17. Seela
18. Shelley King
19. Tamara Russell, the Newsboys
20. Ginger Leigh

Best Horns
Grooveline Horns

2. Mingo Fishtrap Horns
3. Los Jazz Vatos Horns
4. Grupo Fantasma Horns
5. Carlos Sos, John Pointer, @ Carlos Sosa's Boombox
6. David Cheru
7. Mace Hibbard, Odd Man Out
8. Ephraim Owens
9. Ghansaia Horns

Best Keyboards
Johnny Goudie, Endochine

2. Chris Sater, Matson Belle
3. Laura Giammona, Pieces of East
4. Aeron Riordan, Mingo Fishtrap
5. Derek Morris, Shane Bartell
6. Ian McLagan
7. Marcia Ball
8. Earle poole Ball
9. Tom Burgess, the Eggmen
10. Laura Scarborough

Best Male Vocals
Scott Leger, Wideawake

2. Kevin Fowler
3. John Pointer, John Pointer & Carlos Sosa's Boombox
4. Bob Schneider
5. Alex Ruiz, Del Castillo
6. Henry Garza, Los Lonely Boys
7. Willy Braun, Reckless Kelly
8. Malford Milligan
9. Monte Montgomery
10. Jojo Garza, Los Lonely Boys
11. Anuj Timblo, Pieces of East
12. A.J. Vallejo, Vallejo
13. Shane Bartell
14. Tony Park, Pushmonkey
15. Roger Blevins Jr., Mingo Fishtrap

Best Miscellaneous Instrument
John Pointer, John Pointer and Carlos Sosa's Boombox, Human Beatbox

2. Abhinit Bhatt, Pieces of East, tabla
3. Glenn Suchan, Kevin Fowler Band, steel guitar
4. Rick Holeman, Del Castillo, percussion
5. Cody Braun, Reckless Kelly, fiddle
6. Chris Sater, Matson Belle, programming
7. Teye, Teye & Viva el Flamenco, flamenco guitar
8. Diego Simmons, Vallejo, percussion
9. Marc gunn, Brobdingnagian Bards, autoharp
10. Lynda Millard, Dreamtrybe, flute

Best Songwriter
Scott Leger, Wideawake

2. Bob Schneider
3. Eric Johnson
4. Katy Belle, Matson Belle
5. Patty Griffin
6. Monte Montgomery
7. Shelley King
8. Chopper, Kissinger
9. Willy Braun, Reckless Kelly
10. Tish Hinojosa

Best Strings
Tosca

2. Omar Lopez, Matson Belle
3. Will Taylor, Will Taylor & String \s Attached
4. Macr Gunn, Brobdingnagian Bards
5. Warren Hood, South Austin Jug Band
6. Cody Braun, Reckless Kelly
7. Eamon McLoughlin, the Greencards
8. Jennifer Mulhern, Matson Belle
9. Carrie Rodriguez
10. Heather Gilmer, Cary Street

Best Acoustic Venue
Cactus Cafe

2. Saxon Pub
3. Flipnotics Coffespace
4. Lucky Lounge
5. Momos
6. Ruta Maya International Headquarters
7. Hill's Cafe
8. Cafe Mundi
9. Whisky Bar
10. Elephant Room

Best All Ages Venue
Emo's CLOSED

2. Antone's
3. Flipnotics Coffeespace
4. Stubb'a Bar-B-Q
5. The Backyard
6. Back Room
7. The Vibe
8. Hill's Cafe
9. Ruta Maya International Headquarters
10. Flamingo Cantina

Best Band Website
www.wideawakeisaband.com

2. www.matsonbelle.com
3. www.kevinfowler.com
4. www.endochine.com
5. www.bobschneidermusic.com
6. www.loslonelyboys.com
7. www.kissingerband.com
8. www.recklesskelly.com
9. www.vallejomusic.com
10. www.losjazzvatos.com

Best Concert By a Touring Artist
The White Stripes, Stubb's, June 25

2. Robert Randolph & the Family Band, ACL Festival, Sept. 20
3. Hank III, Stubb's, Jan. 11
4. Audioslave, Austin Music Hall, March 11
5. My Morning Jacket, the Parish, Oct. 16 & 17
6. Widespread Panic, the Backyard, Oct. 3-5
7. Nickel Creek, Stubb's, May 20
8. The Mavericks, La Zona Rosa, Dec. 9
9. Raul Malo, Continental Club, July 26
10. R.E.M., ACL Festival, Sept. 21

Best Concert Poster
Vallejo at the Vibe by Billy Perkins

2. Austin City Limits Festival by Jeff Miller
3. Cornell Hurd at Jovita's by Guy Juke
4. Bass Babes Battling Breast Cancer by Angela Crosby
5. Medicine at Texture by Andrea Burden
6. Jorma Kaukonen at the Cactus Cafe by Jeff Miller
7. Roky Erickson Ice Cream Social at Threadgill's by Danny Garrett
8. Turbonegro at Emo's by Jared Conner
9. Willie at the Backyard by Jeff Miller
10. The Midgetmen at Flamingo Cantina by Justin Petro

Best Cover Art
Andrea Burden for Atash, Republic of Love

2. Justin Petro/Punkhaus for the Midgetmen, Pool Party Emergency
3. Traci Goudie for LIsa Tingle, Trophies and Baggage
4. Teye and Belen for Teye & Viva el Flamenco, Flamencobsesionarte
5. Endochine for Day Two
6. Paula Beard for Pieces of East, Shadow Box
7. Rob Jones for Pink Swords, One Night High
8. John Paul Cruz for Chloe's Honey, Frequency Front
9. Andrea Burden for Govinda, Echoes of Eden
10. Traci Goudie for Dirty Wormz, The Infektion

Best Instrument/Equipment Store
Guitar Center

2. South Austin Music
3. Strait Music
4. Ray Hennig's HEart of Texas music
5. Musicmakers
6. Tommy's Drum Shop
7. Rock n Roll Rentals
8. Austin Vintage Guitars
9. Guitar Resurrection
10. Brook Mays Music Co.

Best Live Music Venue
Antone's CLOSED

2. Stubb's Bar-B-Q
3. Emo's
4. Continental Club
5. Red Eye Fly
6. Saxon Pub
7. Back Room
8. The Parish
9. Cactus Cafe
10. Room 710
11. Flipnotics Coffespace
12. La Zona Rosa
13. The Vibe
14. Hill's Cafe
15. Cedar Street Courtyard
16. Flamingo Cantina
17. Broken Spoke
18. Austin Music Hall
19. Lucky Lounge
20. Beerland

Best Local Music TV Show
Austin City Limits, KLRU (PBS)

2. All Access Live, KNVA 54 (WB)
3. Raw Time, ACTV Channel 10
4. AMN Archives, AMN
5. Local LIcks Live, AMN (KLBJ Simulcast)
6. Fox 7 Morning Music, KTBC (Fox 7)
7. Fiday Night Videos, ACTV Channel 10)
8. Prime Time Tejano, AMN
9. Texas Request, AMN
10. AMN Classics, AMN

Best Music Writer
Christopher Gray

2. Margaret Moser
3. Andy Langer
4. Michael Chamy
5. Michael Corcoran
6. Raoul Hernandez
7. Jay Trachtenberg
8. Greg Beets
9. JIm Caligiuri
10. Belinda Acosta

Best New Club
The Parish

2. Oslo
3. Tambaleo
4. Bigby's
5. Longbranch Inn
6. Rockstars
7. D&L's Texas Music Cafe
8. Alligator Grill
9. Love. on the Lawn
10. Sidekicks

Best Radio Personality
TIE: Bob Fonseca, KLBJ 93.7FM; Bob Cole, KVET 98.1 FM

Bob Fonseca (l) and Bob Cole

2. John Aielli, KUT 90.5FM
3. Jody Denberg, KGSR 107.1FM
4. Kenvin Connor, KGSR 107.1FM
5. Dale Dudley, KLBJ 93.7FM
6. Sammy ALlred, KVET 08.1FM
7. Charlie Hodge, KLBJ 93.7FM
8. Mary Jane, KROX 101.5FM (101X)
9. Loris Lowe, KLBJ 93.7FM
10. Trina Quinn, KROX 101.5FM (101X)
11. J.B. Hager, KAMX Mix 94.7FM
12. Sandy Rivers, KAMX Mix 94.7FM
13. Brian Beck, KGSR 107.1FM
14. Larry monroe KUT90.5FM
15. Shelly Knight, KKMJ Majic 95.5FM
16. Bobby Bones, KHFI KISS 96.7FM
17. Toby Ryan, KROX 101.5FM (101X)
18. TIE: Janice Williams, KVET 98.1FM; D-Train, KDHT Hot 93.3FM

Best Radio Program
Sam and Bob in the Morning, Sammy Allred and Bob Cole, KVET 98.1FM

2. Dudley and Bob Show, Dale Dudley, Bob Fonseca, Charlie Hodge, Angela Davis, and Ed Clements, KLBJ 93.7FM
3. Eklektikos John Aielli, KUT 90.5FM
4. J.B. and Sandy in the Morning, J.B Hager, Sandy Rivers, Debi O'Keefe, Digitz, and Autumn Bouakadakis, KAMX Mix 94.7FM
5. KGSR in the Morning, Kevin Phinney Kening Connor, KGSR 107.1FM
6. The Morning X, Trina Quinn, Nick Kral, and Jason Alvarez, KROX 101.5FM (101X)
7. Mary Jane'd All Request Weekend Show, Mary Jane, KROX 101.5FM (101X)
8. Jamaican Gold, Art Baker and Jim Bradford, KOOP 91.7FM
9. Country Gold, Tom Allen, KVET 98.1FM
10. Overnight, Loris Lowe, KLBJ 93.7Fm
11. Ear Candy Jennifer Luekemeyer and Jennifer Kryska, KOOP 91.7FM
12. The Next Big Thing, Andy Langer, KROX 101.5FM (101X)
13. D-Train Weekend Show, D-Train, KDHT Hot 93.3FM
14. Jazz, Etc., Jay Trachtenberg. KUT 90.5FM
15. Twine Time, Paul Ray, KUT 90.5FM
16. Folkways, Ed Miller and David Oberman, KUT 90.5FM
17. Celtic Storm, Donnelle McKaskie, KOOP 91.7FM
18. Graveside Services, D.J. Harris and David Spradlin, KOOP 91.7FM
19. TIE: Femme FM, Teresa Ferguson, KUT 90.5FM; Big Mike & Powermouth Patty, Mike Steele and Powermouth Patty, KLBJ 93.7FM

Best Radio Station
KGSR 107.1FM

2. KVET 98.1FM
3. KUT 90.5FM
4. KLBJ 93.7FM
5. KRIX 101.5FM
6. KOOP 91.7FM
7. KOOP 91.7FM
8. KAMX Mix 94.7FM
9. KPEZ 102.3 FM (Z102)
10. KQJZ Smooth Jazz 92.1FM & 106.3 FM
11. KMFA 89.5FM
12. KQBT The Beat 104.3FM
13. KDHT Hot 93.3FM
14. KVRX 91.7FM
15. KAZI 88.7FM

Best Record Producer
Lars Goransson, Endochine, Shane Bartell, Oliver Future

2. Mark Hallman, Pieces of East
3. Andy Sharp, Echoset, Volcano, I'm Still Excited!!
4. Carl Thiel, LIsa Tingle, Robert Rodriguez
5. Roger Blevins Jr., Mingo Fishtrap
6. Lloyd Maines, Dixie Chicks
7. Alejandro Escovedo, the Dead End Angels
8. Gurf Morlix, Ray Wylie Hubbard
9. Dwight Baker, Dirty Wormz
10. Spencer Gibb, Parade

Best of the Year
NEWSLETTERS
AC Daily, Events and Promotions, Luvdoc Answers

Breaking news, recommended events, and more

Official Chronicle events, promotions, and giveaways

Updates for SXSW 2017

All questions answered (satisfaction not guaranteed)