Austin Music Awards
BACK TO TOP

2002-2003

Band of the Year
Del Castillo

photo by Todd V. Wolfson

2. Vallejo
3. Kevin Fowler BandKevin Fowler Band
4. Spoon
5. Harris & Ryden
6. Mingo Fishtrap
7. Kissinger
8. Cruiserweight
9. Alien Love Child
10. Grupo Fantasma
11. Shelley King Band
12. Pushmonkey
13. Damesviolet
14. Endochine
15. Powderburn

Best New Band
Matson Belle

photo by Todd V. Wolfson

2. Wide Awake
3. Truepenny
4. Stealing Silence
5. 2 Guy Trio
6. Sis DeVille
7. Manatee
8. Awake For Days
9. Lesermor
10. Fauver Dog

Musician of the Year
Kevin Fowler

photo by John Anderson

2. Bob Schneider
3. Eric Johnson
4. Patty Griffin
5. Monte Montgomery
6. Shelley King
7. Britt Daniel
8. Willie Nelso
9. Steven Fromholz
10. Rick Del Castillo
11. Roger Blevins Jr.
12. Pat Cieply
13. Kelly Willis
14. Mark Del Castillo
15. Terri Hendrix

Album of the Year
Tie: Vida, Del Castillo & High on the Hog, Kevin Fowler Band

2. Run, Harris & Ryden Band
3. Stereo, Vallejo
4. 1000 Kisses, Patty Griffin
5. Kill the Moonlight, Spoon
6. Souvenir, Eric Johnson
7. The Ring, Terri Hendrix
8. The Highway, Shelley King
9. Grupo Fantasma, Grupo Fantasma
10. Fencing Under Fire, Patrice Pike & the Blackbox Rebellion
11. Bigger, Wideawake
12. Back Porch Mary, Back Porch Mary
13. Faithful Heart, Sara Hickman
14. Freak of Nature, Sycamore

Best Single
"Vida" by Del Castillo

photo by Todd V. Wolfson

2. “Senorita Mas Fina” by Kevin Fowler
3. “This Hard Town” by Harris & Ryden
4. “Take A Ride” by Vallejo
5. “Get To Go” by Eric Johnson
6. “Rain” by Patty Griffin
7. “Sweet Tequila Blues” by Chip Taylor & Carrie Rodriguez
8. "Laredo" by Grupo Fantasma
9. "Nation" Powderburn
10. "Fatal Error" by Matson Belle

MP3 of the Year
"Nation" by Powderburn

photo by John Carrico

2. “Medic” by Isola
3. “Bigger Than Ourselves” by WideAwake
4. “Get To Go” by Eric Johnson
5. “Daydream” by Pavlov’s Dogs
6. “Empowered” by Strüb
7. “Sitting In My Room” by Stealing Silence
8. "Latin Breeze" by Jon Barry Project
9. “Days of Grace” by Sundowner
10. “Lies” by Plow Monday

Song of the Year
"Senorita Mas Fina" by Kevin Fowler for Kevin Fowler Band

photo by John Anderson

2. "Vida" by Rick del Castillo and Alex Ruiz for Del Castillo
3. “Hard Town” by Chris Ryden for Harris & Ryden
4. “Texas Blue Moon” by Shelley King for the Shelley King Band
5. “Sweet Tequila Blues” by Chip Taylor for Chip Taylor & Carrie Rodriguez
6. “Long Ride Home” by Patti Griffin for Patty Griffin
7. “Get To Go” by Eric Johnson for Eric Johnson
8. “Rain” by Patti Griffin for Patty Griffin
9. “Take A Ride” by Vallejo for Vallejo
10. “What I Want” by Beaux Loy & Zak Loy for Dameviolet

Best Alternative/Punk
Cruiserweight

photo by John Carrico

2. Kissinger
3. Spoon
4. Damesviolet
5. Vallejo
6. Isola
7. Stealing Silence
8. Endochine
9. Truepenny
10. Lesermor

Best Blues
W.C. Clark

photo by John Carrico

2. Alien Love Child
3. Guy Forsyth
4. Rob Roy Parnell
5. Toni Price
6. Carolyn Wonderland
7. Los Lonely Boys
8. Ruthie Foster
9. Marcia Ball
10. Chris Duarte

Best Country
Kevin Fowler Band

photo by John Anderson

2. Harris & Ryden Band
3. Dale Watson
4. Pat Green
5. Willie Nelson
6. Kelli Willis
7. Geezinslaws
8. The Weary Boys
9. South Austin Jug Band
10. Shelley King Band
11. The Derailers
12. Kings of the Motel 6
13. Reckless Kelly
14. Cornell Hurd Band
15. Asleep At the Wheel

Best Cover Band
The Eggmen

2. Memphis Train Revue
3. Tabu
4. The Atlantics
5. Diamond Smugglers
6. Big Balls
7. Bang
8. The Brew
9. Dysfunkshun Junction
10. The Stummies

Best Electronica/DJ
Matson Belle

photo by Todd V. Wolfson

2. DJ Organic
3. That Mysterious Honey
4. DJ Mel
5. Trey Lopez
6. Miles McGriff
7. DJ Crash
8. Strüb
9. DJ Baby G
10. Buddy System

Best Folk
Patty Griffin

photo by Todd V. Wolfson

2. Harris & Ryden
3. Terri Hendrix
4. Shelley King Band
5. Brobdingnagian Bards
6. South Austin Jug Band
7. Eliza Gilkyson
8. Ruthie Foster
9. The Gourds
10. Toni Price

Best Funk
Mingo Fishtrap

photo by John Carrico

2. The Scabs
3. Soul Masquerade
4. Dahebegebees
5. Memphis Train Revue
6. The Atlantics
7. Grupo Fantasma
8. Jerkuleez
9. Vallejo
10. Blue Construction

Best Hip Hop
MC Overlord

photo by John Anderson

2. Mingo Fishtrap
3. Dirty Wormz
4. Bavu Blakes
5. Megatron Bombsquad
6. Liquid Stereo Project
7. Boneglove
8. Mirage
9. Arctectonics
10. DJ Mel

Best Jazz
Blaze

photo by Todd V. Wolfson

2. Jon Barry Project
3. The Brew
4. Golden Arm Trio
5. Odd Man Out
6. Victrola
7. Blue Noise Band
8. Torch
9. Ephraim Owens
10. Old Waterloo Jazz Band

Best Latin Contemporary
Grupo Fantasma

photo by John Anderson

2. Del Castillo
3. La Tribu
4. Cadaques
5. Cubanobop
6. Teye and Viva El Flamenco
7. Sun Vocina
8. Sambaxé
9. Sangre del Chango
10. Dario y su comborican

Best Latin Traditional
Del Castillo

photo by Todd V. Wolfson

2. Grupo Fantasma
3. Cadaques
4. Los Pinkys
5. Tish Hinojosa
6. Ruben Ramos
7. Flaco Jimenez
8. Sisters Morales
9. Sun Vocina
10. Cerronato

Best Metal/Industrial
Powderburn

photo by John Carrico

2. Human
3. Pushmonkey
4. Saucer
5. Sycamore
6. Gahdzilla Motor Company
7. Rubberhed
8. Strüb
9. StoneKracker
10. Boneglove

Best None of the Above
Schrödinger's Cat

photo by John Anderson

2. Dream Trybe
3. Shadow Box
4. Megatron Bombsquad
5. The Bards
6. Hot Flash
7. Shorty Long
8. South Austin Jug Band
9. Dahebegebees
10. Cluan

Best Pop
Matson Belle

photo by Todd V. Wolfson

2. Mingo Fishtrap
3. Cruiserweight
4. Schröedinger’s Cat
5. Shadow Box
6. Damesviolet
7. Vallejo
8. Spoon
9. Kissinger
10. Dahebegebees

Best Rock
Vallejo

photo by Todd V. Wolfson

2. Kissinger
3. Pushmonkey
4. Damesviolet
5. Cruiserweight
6. Endochine
7. Powderburn
8. Wide Awake
9. Truepenny
10. Isola
11. Shadow Box
12. Echoset
13. Stealing Silence
14. Sundowner
15. Lesermor

Best Roots Rock
Harris & Ryden

photo by John Carrico

2. Shelley King Band
3. Reckless Kelly
4. The Gourds
5. Honeybrowne
6. Jimmy La Fave
7. The Leroi Bros.
8. South Austin Jug Band
9. Cross Canadian Ragweed
10. Back Porch Mary

Best Space Rock/Jam/Experimental
Spacetruck

photo by John Carrico

2. Halley
3. Larry
4. Dirty Wormz
5. e.f.c.a.
6. Echobase
7. Groovin’ Ground
8. Pong
9. Experimental Aircraft
10. Explosions in the Sky

Best World Music
Shadow Box

photo by John Carrico

2. Grupo Fantasma
3. Del Castillo
4. Cadaques
5. Brobdingnagian Bards
6. Teye and Viva El Flamenco
7. La Tribu
8. Sambaxé
9. Cluan
10. Oliver Rajamani
11. The Stingers
12. Poor Man's Fortune
13. Govinda
14. Papa Mali
15. Atash

Best Acoustic Guitar
Monte Montgomery

photo by Todd V. Wolfson

2. Rick Del Castillo
3. Anuj Timblo
4. Mark Del Castillo
5. Teye
6. Shelley King
7. Casper Rawls
8. Mitch Watkins
9. Sara Hickman
10. AJ Vallejo

Best Bass Guitar
Clay Karch, Kevin Fowler Band

photo by John Anderson

2. Albert Besteiro, Del Castillo
3. Omar Vallejo, Vallejo
4. Chris Maresh, Eric Johnson
5. Roger Blevins Sr., Mingo Fishtrap
6. Bruce Hughes, The Scabs
7. Anne Marie Harrup, Shelley King Band
8. Linda Mallard, Dream Trybe
9. Pat Fogerty, Pushmonkey
10. Glenn Fukunaga, Terri Hendrix

Best Drums/Percussion
Mike Zeoli, Del Castillo

photo by Todd V. Wolfson

2. Alex Vallejo, Vallejo
3. Bill Maddox, Eric Johnson
4. Perry Drake, Shelley King Band
5. Paul Pearcy
6. Yogi Maxwell, Cruiderweight
7. David Fore, The Eggmen
8. Brannen Temple, Blaze
9. Ronn Dixon, Kevin Fowler Band
10. Frosty

Best Electric Guitar
Eric Johnson

photo by John Carrico

2. Heath Clark, Vallejo
3. Zach Loy,Vallejo
4. Monte Montgomery
5. Roger Blevins Jr., Mingo Fishtrap
6. Mark Del Castillo
7. Wayne Sutton, Black Box Rebellion
8. Steve Garvey, Kissinger
9. Ian Moore
10. Howie Behrens, Pushmonkey
11. Red Volkaert, Heybale
12. Keith Davis, Kevin Fowler Band
13. Colin Slagle, True Penny
14. Eddie Willis, Wide Awake
15. Ady Hernandez, Dahebegebees

Best Female Vocals
Kelly Willis

photo by Todd V. Wolfson

2. Patty Griffin
3. Stella Maxwell, Cruiserweight
4. Patirce Pike
5. Toni Price
6. Lisa Tingle
7. Shelley King
8. Terri Hendrix
9. Katie Matson, Matson Belle
10. Sara Hickman
11. Carolyn Wonderland
12. Ruthie Foster
13. Eliza Gilkyson
14. Laura Giamonna, Shadow Box
15. Pauline Reese
16. Jane Bond
17. Carrie Rodriguez
18. Erin Bobruk, Cluan
19. Trish Murphy
20. Susan Gibson

Best Horns
Mingo Fishtrap

photo by John Carrico

2. The Grooveline Horns
3. Ephraim Owens
4. Omar Vallejo
5. David Chenu
6. Richard Price
7. Tony Park
8. Tomas Ramirez
9. Mace Hibbard
10. Grupo Fantasma

Best Keyboards
Aeron Riordan, Mingo Fishtrap

photo by John Carrico

2. Ginger Doss, Dream Trybe
3. Brandon Jack, Matson Belle
4. Tom Burgess, the Eggmen
5. Bukka Allen, Ian Moore
6. Marcia Ball
7. David Boyle, The Scabs
8. Graham Reynolds, The Golden Arm Trio
9. Earle Poole Ball
10. Chris Gage, Albert & Gage

Best Male Vocals
Kevin Fowler

photo by John Anderson

2. Alex Ruiz, Del Castillo
3. Bob Schneider
4. AJ Vallejo
5. Pat Green
6. Eric Johnson
7. Tony Park, Pushmonkey
8. Beaux Loy, Vallejo
9. Chopper, Kissinger
10. Malford Milligan
11. Dale Watson
12. guy Forsyth
13. Corey Morrow
14. Ian Moore
15. Roger Blevins Jr.

Best Miscellaneous Instrument
Ahbinit Bhatt, tabla

photo by John Carrico

2. Diego Simmons, percussion
3. Rick Holman, percussion
4. Chris Whitten, fiddle
5. Andrew McKee, recorder
6. Linda Mallard, flute
7. Rob Roy Parnell, harmonica
8. Lloyd Mains, steel pedal
9. Brian Jepson, spoon
10. Matt Slusher, mandolin

Best Singer-Songwriter
Patty Griffin

photo by Todd V. Wolfson

2. Bob Schneider
3. Kevin Fowler
4. Shelley King
5. Chris Ryden
6. Terri Hendrix
7. Monte Montgomery
8. Patrice Pike
9. Bruce Robinson
10. Eric Johnson
11. Adam Carroll
12. Sara Hickman
13. Eliza Gilkyson
14. Willie Nelson
15. Kelly Willis

Best Songwriter
Kevin Fowler

photo by John Anderson

2. Patty Griffin
3. Bruce Robison
4. Bob Schneider
5. Shelley King
6. Eric Johnson
7. Terri Hendrix
8. Patrice Pike
9. Monte Montgomery
10. Alex Ruiz

Best Strings
Tosca

photo by Todd V. Wolfson

2. Brad Reed
3. Omar Lopez
4. Will Taylor & Strings Attached
5. Marc Gunn
6. Warren Wood
7. Carrie Rodriguez
8. Heather Gilmer
9. Amy Farris
10. Chris Buckley
11. Phoebe Hunt
12. Jason Roberts
13. Ryan Delahoussaye
14. Shane O' Madden
15. Sam Moses

Best Acoustic Venue
Cactus Cafe

Griff Luneberg (photo by Todd V. Wolfson)

2. Flipnotics
3. Saxon Pub
4. Lucky Lounge
5. Café Mundi
6. Hills Café
7. Momos
8. Stubb’s
9. Mercury
10. Acoustic Cafe

Best All Ages Venue
Emo's CLOSED

photo by John Anderson

2. Antone’s
3. Steamboat
4. Flipnotics
5. The Vibe
6. Stubb’s
7. Café Mundi
8. Broken Spoke
9. Hill’s Café
10. The Backyard

Best Band Website
kevinfowler.com

2. delcastillomusic.com
3. endochine.com
4. isolaband.com
5. Vallejomusic.com
6. matsonbelle.com
7. cruiserweight.com
8. damesviolet.com
9. grupofantasma.com
10. kissingertheband.com

Best Concert By a Touring Artist
Queens of the Stone Age, Stubb’s, Sept. 28

2. Tool, Erwin Center, July 26
3. Beck/Flaming Lips, Bass Concert Hall, Nov. 12
4. Incubus, Erwin Center, July 2
5. Elvis Costello, Backyard, Oct. 6
6. Maceo Parker, Antone’s, Jan. 5, 2003
7. George Strait, Erwin Center, Jan. 19, 2003
8. Pete Yorn, Stubb’s, May 13
9. Bela Fleck & the Flecktones, Stubb’s, Sept. 13

Best Concert Poster
Bass Babes Battling Breast Cancer by Angela Crosby; The Vibe, Oct. 27

2. Isola by Matt Niemann; Mercury, Nov. 14, 2002
3. Austin Celtic Festival by Larry Beasley; Fiesta Gardens, Nov. 2-3, 2002
4. Cornell Hurd Band by Guy Juke; Jovita’s, Oct. 31, 2002
5. Supersuckers by Billy Perkins; La Zona Rosa, Oct. 31, 2002
6. Oliver Future by Mike Garza; Mercury, July 27, 2002
7. Pat Green & Friends by Factor 27; Waterloo Park, July 4, 2002
8. Rockland Eagles by Rob Jones; Room 710, June 28, 2002
9. Grupo Fantasma/Echo Base/Sistema Local by Peter Neonakis; Mercury, Aug. 18, 2002
10. The Midgetmen by Punkhaus; The Vibe, July 3, 2002

Best Cover Art
"Vida" by Del Castillo

2. "Isola" by Isola
3. "The Highway" Shelley King by Banowetz & Co.
4. "Songs of Ireland", The Brobdingnagian Bards by Nancy E. Pearsall
5. "Faithful Heart" Sara Hickman by Sara Hickman and Stingray
6. "The Ring" Terri Hendrix by Melissa Webb and George Zupp
7. "Create & Hustle" Bavu Blakes by BDix Design
8. "Souvenir" Eric Johnson by Max Crace
9. "Stereo" Vallejo by Rohin Bhalla
10. "1000 Kisses" Patty Griffin by Tracie Goudie, Patty Griffin and Joe Reese

Best Instrument/Equipment Store
Guitar Center

photo by Todd V. Wolfson

2. Ray Hennig’s Heart of Texas
3. South Austin Music
4. Strait Music
5. Mars
6. Musicmakers
7. Tommy’s Drum Shop
8. The Bass Emporium
9. Guitar Resurrection
10. Music Exhchange
11. Rock 'n’ Roll Rental

Best Live Music Venue
Antone's CLOSED

photo by Todd V. Wolfson

2. Steamboat
3. Stubb’s
4. Emo’s
5. Mercury
6. Continental
7. The Backyard
8. Red Eyed Fly
9. Saxon
10. Cactus
11. Beerland
12. The Vibe
13. Hill’s Café
14. Momos
15. Room 710
16. Flamingo Cantina
17. Flipnotics
18. La Zona Rosa
19. Broken Spoke
20. Cedar Street

Best Local Music TV Show
Austin City Limits, KLRU

photo by Scott Newton

2. Raw Time CapZeyeZ, ACAC
3. Dr. Large, AMN
4. B-Doe, AMN
5. Fox 7 in the Morning
6. MIDNIGHT FROM MASTER CONTROL, AMN
7. PRIME TIME TEJANO, ACAC
8. Andy Langer, News 8
9. One Nation Underground
10. The Show With No Name

Best Music Writer
Andy Langer

photo by Todd V. Wolfson

2. Margaret Moser
3. Michael Corcoran
4. Ken Lieck
5. Chris Gray
6. Richard Skanse
7. Greg Beets
8. Michael Chamy
9. Kate Messer
10. Raoul Hernandez

Andy Langer, The Austin Chronicle, 4000 N. I-35, 512/454-5766, www.austinchronicle.com

Best New Club
Steamboat

photo by John Anderson

2. Chuggin’ Monkey
3. Sake on Sixth
4. The Red Fez
5. Hot Freaks
6. The Apple Bar
7. Ludwig’s
8. Ruta May
9. Hill’s Café
10. Reed’s Supper
11. Cuba Libre
12. Easy Rhino

Best Radio Personality
Dale Dudley, KLBJ FM

photo by John Anderson

2. Charlie Hodge, KLBJ FM
3. Bob Cole, KVET
4. Jody Denberg, 107.1 KGSR
5. John Aielli, KUT
6. Sammy Alred, KVET
7. Kevin Connor, 107.1 KGSR
8. Miss Kitty, Mega 93
9. John Erler, KVRX
10. Trina Quinn, 101X
11. Johnny Walker, KLBJ
12. Marnie Sutton, 107.1 KGSR
13. Larry Monroe, KUT
14. Drew Bennett, 101X
15. Loris Lowe, KLBJ
16. Sandy Rivers, The Mix
17. Paul Ray, KUT
18. Donnelle McKaskelle, KOOP
19. Anne Hudson, KVET
20. Tom Allen, KASE

Best Radio Program
Dudley and Bob Show: Dale Dudley, Bob Fonseca, Charlie Hodge; KLBJ

Dale Dudley and Bob Fonseca (photo by John Anderson)

2. Sam and Bob KVET Morning Call-In Show: Sammy Allred, Bob Cole; KVET
3. Ekletikos: John Aielli; KUT
4. KGSR in the Morning: Kevin Connor and Marnie Sutton; KGSR
5. J.B. and Sandy Morning Show: J.B. Hager, Sandy Rivers; The Mix
6. Trina and Drew on the Morning X: Drew Bennett, Trina Quinn; 101X
7. Elk Mating Ritual Hour: John Erler; KVRX
8. Jamaican Gold: Jim Bradford, Art Baker, KOOP
9. Celtic Storm: Donnelle McKaskell, KOOP
10. Local Licks: Loris Lowe, KLBJ
11. Femme FM: Teresa Ferguson, KUT
12. Folkways: Ed Miller, David Oberman, KUT
13. Ear Candy, The Jennifers, KOOP
14. Texas Radio, Larry Monroe, KUT
15. Twine Time, Paul Ray, KUT

Best of the Year
NEWSLETTERS
AC Daily, Events and Promotions, Luvdoc Answers

Breaking news, recommended events, and more

Official Chronicle events, promotions, and giveaways

Updates for SXSW 2017

All questions answered (satisfaction not guaranteed)