Austin Music Awards
BACK TO TOP

2000-2001

Band of the Year
Vallejo

2. Lonelyland
3. George DeVore
4. Sister Seven
5. The Gourds
6. Reckless Kelly
7. The Scabs
8. Dexter Freebish
9. Lisa Tingle
10. Monte Montgomery

Best New Band
Kissinger

2. Shorty Long
3. Harris and Ryden
4. Back Porch Mary
5. Fast and Far
6. Cruiserweight
7. Karen Poston and Her Crystal Pistols
8. Dames Violet
9. 28MPH
10. The Gardeners

Musician of the Year
Bob Schneider

2. Monte Montgomery
3. George DeVore
4. Slaid Cleaves
5. Eric Johnson
6. Sara Hickman
7. Lisa Tingle
8. Ginger Mackenzie
9. Terri Hendrix
10. Ian Moore
11. Adam Carroll
12. Guy Forsyth
13. Patrice Pike
14. Jimmy LaFave
15. Willie Nelson
16. Britt Daniel
17. Eddy Shaver
18. Graham Reynolds
19. Kelly Willis
20. MC Overlord

Album of the Year
Lonelyland, Bob Schneider (Shockorama)

2. Into the New, Vallejo (Crescent Moon/Sony 550)
3. Broke Down, Slaid Cleaves (Philo)
4. Wrestling Over Tiny Matters, Sister Seven (Arista)
5. Live and Beyond, Alien Love Child (Favored Nations)
6. Milk Cow Blues, Willie Nelson (Island)
7. Bolsa de Agua, the Gourds (Sugarhill)
8. Wonderland, George DeVore (Hypertension)
9. Paradise, Lisa Tingle (Tingle Entertainment)
10. Charm, Kissinger (WCI)
11. Spiritual Appliances, Sara Hickman (Shanachie)
12. Places in Between, Terri Hendrix (Wilory Records)
13. All Too Human, Ginger Mackenzie (Earthnoise)
14. Vera Takes the Cake, Ginger & Sarah (Whistle Foot)
15. KVRX Local Live Vol. 5: Aural Fixation (KVRX)
16. Jamie Was a Boozer, Joe West & the Sinners (Rehab Records)
17. Peep Show, Goudie (The Music Co./Elektra)
18. The Day, Reckless Kelly (Reckless Records)
19. Live @ Antone's, Joe Ely (Rounder)
20. The Return of Wayne Douglas, Doug Sahm (Texas Tornado)

Best Single
Broke Down, Slaid Cleaves

2. Into the New, Vallejo
3. Wonderland, George DeVore
4. Blind, Riddlin' Kids
5. High, Ginger Mackenzie
6. Don't Edit, Lisa Tingle
7. Consider Bridgette, Kissinger
8. Only Thing That's Real, Sister Seven
9. Love Ways, Spoon
10. El Paso, the Gourds

Song of the Year
Broke Down, Slaid Cleaves (Cleaves/Picott)

2. Into the New, Vallejo (Castleberry/Vallejo/Vallejo/Vallejo)
3. Consider Bridgette, Kissinger (Chopper)
4. Wonderland, George DeVore (DeVore)
5. Metal and Steel, Bob Schneider (Schneider)
6. Only Thing That's Real, Sister Seven (Sutton)
7. High, Ginger Mackenzie (Mackenzie/McGregor/Orell/Sanchez)
8. Don't Edit, Lisa Tingle (Tingle)
9. Big Blue, Bob Schneider (Schneider)
10. El Paso, the Gourds (Russell)

Best Alternative/Punk
Riddlin' Kids

2. Pushmonkey
3. The Scabs
4. Kissinger
5. Vallejo
6. Goudie
7. Spoon
8. Sister Seven
9. Sexy Finger Champs
10. Stretford

Best Blues
Guy Forsyth

2. Blue Monday Band
3. W.C. Clark
4. Toni Price
5. Chris Duarte
6. Jimmie Vaughan
7. Lou Ann Barton
8. Double Trouble
9. Alien Love Child
10. Lisa Tingle

Best Country
Dale Watson

2. Blind Luck
3. Reckless Kelly
4. Pat Green
5. Pete Benz
6. Don Walser
7. Kelly Willis
8. The Derailers
9. Willie Nelson
10. Shaver
11. The Shelley King Band
12. Harris and Ryden
13. Charlie Robison
14. Ted Roddy
15. Cory Morrow

Best Cover Band
The Eggmen

2. The Recliners
3. Taboo
4. Dysfunkshun Junkshun
5. The Atlantics
6. Glamourpuss
7. Diamond Smugglers
8. SSIK
9. Duck Soup
10. Schrödinger's Cat

Best Folk
Terri Hendrix

2. Slaid Cleaves
3. Sara Hickman
4. Adam Carroll
5. Shelley King
6. The Gourds
7. Danny Santos
8. Jeff Klein
9. Toni Price
10. Jimmy LaFave

Best Funk
The Scabs

2. Mingo Fishtrap
3. Funky London
4. Dysfunkshun Junkshun
5. Dahebegebees

Best Hip Hop
MC Overlord

2. Hip Hop Humpday
3. Tee Double
4. MC Truth
5. Buttahfly

Best Jazz
Blaze

2. Golden Arm Trio
3. The Jazz Pharaohs
4. The Blue Noise Band
5. Mingo Fishtrap
6. The Brew
7. The Asylum Street Spankers
8. Laura Scarborough
9. Ephraim Owens
10. 8 1/2 Souvenirs

Best Lounge/Swing
The Recliners

2. Mister Fabulous
3. 8 1/2 Souvenirs
4. Hot Club of Cowtown
5. The El Orbits
6. Natalie Zoe
7. Lucky Strikes
8. The Asylum Street Spankers
9. Seth Walker Band
10. The Scabs

Best Metal/Industrial
Human

2. Pushmonkey
3. Godzilla Motor Company
4. Sinis
5. Lucid Dream
6. Drawn Under
7. Stonekracker
8. 28MPH
9. Anger Management
10. Powderburn

Best None of the Above
Schrödinger's Cat

2. Blind Luck
3. Off the Record
4. Asylum Street Spankers
5. Golden Arm Trio
6. Tosca
7. Joe West & the Sinners
8. The Gourds
9. 8 1/2 Souvenirs
10. Flipside Den

Best Pop
Kissinger

2. Blind Luck
3. George DeVore
4. Ginger Mackenzie
5. Cruiserweight
6. Dexter Freebish
7. Sara Hickman
8. Fastball
9. Riddlin' Kids
10. Mingo Fishtrap

Best Rock
Vallejo

2. George DeVore
3. Sister Seven
4. Kissinger
5. Pushmonkey
6. Goudie
7. Monte Montgomery
8. Alien Love Child
9. Riddlin' Kids
10. Sinis

Best Roots Rock
Reckless Kelly

2. Blind Luck
3. The Gourds
4. The Shelley King Band
5. The LeRoi Brothers
6. Joe Ely
7. George DeVore
8. Monte Montgomery
9. Damnations TX
10. The Resentments

Best Tejano/Conjunto
Los Aztex

2. Ruben Ramos
3. The Texana Dames
4. Flaco Jimenez
5. Valerio Longoria
6. Johnny Degollado
7. Mariachi Estrella
8. Little Joe y la Familia
9. Santiago Jimenez Jr.
10. Mingo Saldivar

Best Traditional Mexican/Latino
Correo Aereo

2. Tish Hinojosa
3. Los Tres Vigilantes
4. Mariachi Estrella
5. Grupo Fantasmo

Best World Music
La Tribu

2. Poor Man's Fortune
3. Teye y Viva el Flamenco!
4. The Gypsies
5. Cadaques
6. Rajamani
7. Tamasha Africana
8. Correo Aereo
9. Tosca
10. Son Vocina
11. Two O'Clock Courage
12. Papa Mali
13. Rubinchik's Orkestyr
14. Sambaxe
15. Govinda

Best Acoustic Guitar
Monte Montgomery

2. Carter Pagel
3. Sara Hickman
4. Stephen Bruton
5. Casper Rawls
6. Jeff Klein
7. Terri Hendrix
8. Guy Forsyth
9. Slim Richey
10. George DeVore

Best Bass Guitar
Yoggie Musgrove

2. Chris Maresh
3. Darrell Phillips
4. Tommy Shannon
5. Omar Vallejo
6. Lucky
7. Bruce Hughes
8. Roscoe Beck
9. Roland Perez
10. Lynda Millard

Best DJ
Roger Wilson

2. DJ Trey Lopez
3. Govinda
4. The Buddy System
5. CNTRL

Best Drums/Percussion
Brannen Temple

2. J.J. Johnson
3. Chris Layton
4. Paul Pearcy
5. Alex Vallejo
6. Bill Maddox
7. Frosty
8. o3
9. Sean Phillips
10. Jason Stolley
11. Jason White
12. Darwin Keys
13. Dave Dirty
14. Jason McKenzie
15. Mambo John Treanor

Best Electric Guitar
Eric Johnson

2. Eddy Shaver
3. Wayne Sutton
4. Jimmie Vaughan
5. Ian Moore
6. Monte Montgomery
7. Steve Garvey
8. Scrappy Jud Newcomb
9. Chris Duarte
10. Stephen Bruton
11. Heath Clark
12. Slim Richey
13. Will Hoffman
14. Jason Frankhouser
15. Jimmy Messer
16. Kyle Judd
17. Derek O'Brien
18. Britt Daniel
19. Spencer Gibb
20. Roger Blevins

Best Female Vocals
Lisa Tingle

2. Kelly Willis
3. Patrice Pike
4. Ginger Mackenzie
5. Terri Hendrix
6. Toni Price
7. Christina Marrs
8. Patty Griffin
9. Maryann Price
10. Sarah Elizabeth Campbell
11. Stella Maxwell
12. Laura Scarborough
13. Beth Black
14. Alice Spencer
15. Barbara K

Best Horns
Grooveline Horns, the Scabs

2. Ephraim Owens, Blaze
3. Dan Beckett
4. Tony Park
5. La Tribu
6. Cynthia Sadler
7. David Lobel, the Blue Noise Band
8. Jon Blondell
9. Vallejo Horns
10. Brown Whörnet

Best Keyboards
David Boyle

2. Bukka Allen
3. Ginger Doss
4. Floyd Domino
5. Earl Poole Ball
6. Phillip Edwards
7. Carl Thiel
8. Graham Reynolds
9. Riley Osborn
10. Ian McLagan

Best Male Vocals
Bob Schneider

2. Malford Milligan
3. A.J. Vallejo
4. Slaid Cleaves
5. George DeVore
6. Chopper
7. Monte Montgomery
8. Guy Forsyth
9. Jimmy LaFave
10. Ian Moore
11. Davíd Garza
12. Kerry Mosser
13. Tony Park
14. Dale Watson
15. Willie Nelson
16. Johnny Goudie
17. Adam Carroll
18. Jeff Klein
19. Joe West
20. Spencer Gibb

Best Miscellaneous Instrument
Guy Forsyth, musical saw

2. Mambo John Treanor, washboard
3. Lynda Millard, flute
4. Paul Glasse, mandolin
5. Pops Bayless, ukelele
6. J.P. Allen, harmonica
7. Eastside Flash, dobro
8. Wammo, washboard
9. Diego Simmons, bongos
10. Joel Guzman, accordion

Best Singer-Songwriter
Bob Schneider

2. Slaid Cleaves
3. Sara Hickman
4. Terri Hendrix
5. Adam Carroll
6. Lisa Tingle
7. Ginger Mackenzie
8. Monte Montgomery
9. Carter Pagel
10. Jeff Klein
11. Blu Sanders
12. Bruce Robison
13. Jimmy LaFave
14. Shelley King
15. Pat Green

Best Songwriter
Bob Schneider

2. Sara Hickman
3. Slaid Cleaves
4. Lisa Tingle
5. Monte Montgomery
6. Terri Hendrix
7. Adam Carroll
8. Ginger Mackenzie
9. Patrice Pike
10. Jimmy LaFave
11. Carter Pagel
12. Shelley King
13. Bruce Robison
14. Davíd Garza
15. Johnny Goudie

Best Strings
Tosca

2. Erik Hokkanen
3. Champ Hood
4. Brian Standifer
5. Amy Farris
6. Will Taylor
7. Mo Jamal
8. Danny Levin
9. Robert Riggio
10. Govinda

Best Concert By a Touring Artist
Yo La Tengo, La Zona Rosa

2. Bruce Springsteen, Erwin Center
3. Fuel, the Metro
4. Ween, Stubb's
5. Tina Turner, Erwin Center
6. Patti Smith, Waterloo Park
7. Brian Wilson, Backyard
8. 311, Austin Music Hall
9. KISS, Erwin Center
10. Ben Harper, Backyard

Best Concert Poster
The Scabs, Antone's, by Bob Schneider

2. Pocket FishRmen
3. Carnaval
4. Sister Seven
5. Vallejo

Best Cover Art
Lonelyland, Bob Schneider; Artist: Bob Schneider

2. Steak, Guy Forsyth
3. Spiritual Appliances, Sara Hickman
4. Before They Were Rock Stars, Blind Luck
5. You'll Never Get to Heaven if You Break My Heart, Jeff Klein
6. Bolsa de Agua, the Gourds
7. Into the New, Vallejo
8. Kings of the Catnap, LeRoi Brothers
9. KVRX Local Live Vol. 5: Aural Fixation, KVRX
10. Reefer Madness, the Asylum Street Spankers

Best Live Music Venue
Antone's CLOSED

2. Red Eyed Fly
3. Stubb's
4. Continental Club
5. Emo's
6. Lucy's
7. Cactus Cafe
8. MoMo's
9. La Zona Rosa
10. Mercury Lounge

Best Local Music TV Show
Austin City Limits, KLRU

2. What's the Cover, AMN
3. CapZeyeZ, ACAC
4. Midnight at Master Control, AMN
5. Backstage Pass, Channel 8
6. Texas Best, AMN
7. Doctor Large, ACTV
8. Breakin' In, AMN
9. No Borders, AMN
10. Raw Time, ACTV

Best Music Store
Mars Music

2. Strait Music Company
3. South Austin Music
4. Ray & Shane Hennig's Heart of Texas Music Inc.
5. MusicMakers Austin
6. Tommy's Drum Shop
7. Guitar Center
8. Workhorse Guitars
9. One World Music
10. Guitar Resurrection

Best Music Writer
Andy Langer

2. Christopher Gray
3. Margaret Moser
4. Greg Beets
5. Chris Reimenschneider
6. Ken Lieck
7. Christopher Hess
8. John T. Davis
9. Raoul Hernandez
10. Michael Corcoran

Andy Langer, The Austin Chronicle, 4000 N. I-35, 512/454-5766, www.austinchronicle.com

Best New Club
The Metro

2. Room 710
3. MoMo's
4. Empanada Parlour
5. The Red Fezz

Best Radio Personality
Dale Dudley, KLBJ FM 93.7

2. Johnny Walker, KLBJ FM 93.7
3. John Aielli, KUT Radio FM 90.5
4. Jody Denberg, 107.1 FM KGSR
5. Kevin Connor, 107.1 FM KGSR
6. Ben Blaze, KROX-FM 101X
7. Tim Wise, KVRX 91.7
8. Bob Fonseca, KLBJ FM 93.7
9. Peggy Simmons, KLBJ FM 93.7
10. Toby, KROX-FM 101X
11. Andy Langer, KUT Radio FM 90.5, KROX-FM 101X
12. Paul Ray, KUT 90.5 FM
13. Jenn Garrison, 107.1 FM KGSR
14. J.B. Hager, Mix 94.7 FM
15. Teresa Ferguson, KUT Radio FM 90.5
16. Loris Lowe, KLBJ FM 93.7
17. Brian Beck, 107.1 FM KGSR
18. Charlie Hodge, KLBJ FM 93.7
19. Sandy Rivers, Mix 94.7 FM KAMX
20. Sammy Allred, KVET 98.1 FM

Best Radio Program
Dudley & Bob, KLBJ FM 93.7

2. Eklektikos, John Aielli, KUT Radio FM 90.5
3. Kevin & Kevin, 107.1 FM KGSR
4. JB & Sandy, Mix 94.7 FM
5. Next Big Thing, Andy Langer, KROX-FM 101X
6. Folkways, Ed Miller, Dan Foster, Dave Obermann, KUT Radio FM 90.5
7. Hicksville 4, John Barker, KVRX 91.7 FM
8. Twine Time, Paul Ray, KUT 90.5 FM
9. Local Licks, Loris Lowe, KLBJ FM 93.7
10. Graveside Service, DJ Harris and David Spradling, KOOP Radio 91.7
11. Sammy & Bob, KVET 98.1 FM
12. Femme FM, Teresa Ferguson, KUT Radio FM 90.5
13. The Lounge Show, Jay Robillard, KOOP Radio 91.7
14. Stronger Than Dirt, Scott Gardner, KOOP Radio 91.7
15. 5:01 Blues, Jody Denberg, 107.1 FM KGSR
16. Johnny Walker, KLBJ FM 93.7
17. Buzz & Co., Buzz Corona, The Beat 104.3 FM
18. Coffeebreak Concert with Brian Beck, 107.1 FM KGSR
19. Jazz, Etc., Jay Trachtenberg, KUT Radio FM 90.5
20. Texas Radio, Larry Monroe, KUT Radio FM 90.5

Best Radio Station
107.1 FM KGSR

2. KLBJ FM 93.7
3. KROX-FM 101X
4. KUT Radio FM 90.5
5. KVRX 91.7
6. KOOP Radio 91.7
7. 97.1 Radio Free Austin
8. 93.3 Lonestar KLNC
9. Mix 94.7 FM KAMX
10. Magic 95.5 FM KKMJ

Best Record Producer
Lloyd Maines

2. Carl Thiel, Paradise by Lisa Tingle
3. Merle Brigante, Before They Were Rock Stars by Blind Luck
4. Lars Gorensson, Trouble With Being Nice by Household Names
5. Mitch Watkins, Wonderland by George DeVore
6. Gurf Morlix, Broke Down by Slaid Cleaves
7. Sara Hickman, Spiritual Appliances
8. Greg Atkins, The Gospel According to Austin
9. Eastside Flash, Chickenboxer by Shorty Long
10. Jody Denberg, KGSR Broadcasts, Vol. 8

Best Record Store
Waterloo Records

2. Cheapo Discs
3. Jupiter Records
4. Thirty Three Degrees
5. CD Warehouse
6. Tower Records-Video-Books
7. ABCD's (Austin's Best Compact Discs)
8. Sound Exchange
9. Antone's Record Store
10. Technophilia

Best Video
Rock & Roll Asshole, Kissinger, directed by Chris Roldan

2. Leaving Town, Dexter Freebish
3. Boys-N-the Hood, Dynamite Hack
4. My Hometown, Charlie Robison
5. What I Deserve, Kelly Willis

Best of the Year
NEWSLETTERS
AC Daily, Events and Promotions, Luvdoc Answers

Breaking news, recommended events, and more

Official Chronicle events, promotions, and giveaways

Updates for SXSW 2017

All questions answered (satisfaction not guaranteed)