Austin Music Awards
BACK TO TOP

1999-2000

Band of the Year
The Scabs

2. Vallejo
3. Sister 7
4. Trish Murphy
5. Lonelyland
6. The Damnations TX
7. Asylum Street Spankers
8. The Gourds
9. Monte Montgomery
10. Fastball
11. George Devore & Roam
12. Reckless Kelly
13. Asleep at the Wheel
14. Terri Hendrix
15. Pushmonkey
16. The Barkers
17. Dexter Freebish
18. Kelly Willis
19. Soulhat
20. Toni Price

Best New Band
The Barkers

2. Mingo Fishtrap
3. Rajamani
4. Buttahfly
5. Dynamite Hack
6. Powderburn
7. Blue Noise Band
8. Shelley King Band
9. Joe West & The Sinners
10. Funky London

Musician of the Year
Bob Schneider

2. Kelly Willis
3. Trish Murphy
4. David Garza
5. Sara Hickman
6. Doug Sahm
7. Patrice Pike
8. Jon Dee Graham
9. Terri Hendrix
10. Guy Forsyth

Album of the Year
Kelly Willis, What I Deserve

2. Trish Murphy, Rubies on the Lawn
3. The Barkers, Burn Your Piano
4. Monte Montgomery, Mirror
5. KVRX, Local Live IV: Refurbished Robots
6. Ray Wylie Hubbard, Crusades of the Restless Knights
7. Bob Schneider, Lonelyland
8. Asleep at the Wheel, Ride with Bob
9. Toni Price, Lowdown and Up
10. Jon Dee Graham, Summerland
11. Sara Hickman, Newborn
12. The Damnations TX, Half Mad Moon
13. KGSR Broadcasts, Vol. 7
14. Lyle Lovett, Live in Texas
15. Asylum Street Spankers, Hot Lunch
16. Texas Tornados, Live From the Limo

Best Single
Trish Murphy, "Outsider"

2. Ray Wylie Hubbard, "Conversation with the Devil"
3. Kelly Willis, "Heavenbound"
4. Dynamite Hack, "Boyz-N-the-Hood"
5. Toni Price, "Comes Love"
6. Sinis, "Rock Hard"
7. Natalie Zoe, "Never Too Old to Swing"
8. Kissinger, "Prettier Than You"
9. Radney Foster & Abra Moore, "I'm In"
10. Charlie Robison, "My Hometown"
11. Monte Montgomery, " When Will I"
12. Ginger Mackenzie, " The Garden of You and I"
13. Velvet Hammer, " Come Down"

Song of the Year
Trish Murphy, "Outsider"

2. Damon Bramblett, "Heavenbound", Kelly Willis
3. Monte Montgomery & Scott Byers Coolhot, "When Will I"
4. Ray Wylie Hubbard, "Conversations with the Devil"
5. Amy Boone & Debra Kelly, " Unholy Train", The Damnations TX
6. Bruce Robison, "Not Forgotten You", Kelly Willis
7. Rob Kyle, Scott Ronig & Chris Lowe, " Leaving Town", Dexter Freebish
8. Len Brown, Sam H. Stept & Charles Tobias, " Comes Love", Toni Price
9. Doug Sahmm, "Get A Life"
10. Jon Dee Graham, "Big Sweet Life"
11. Radney Foster & Georgia Middleman, "I'm In", Radney Foster & Abra Moore
12. Ginger Mackenzie, "The Garden of You and I"
13. Ginger Doss, "Come Down", Velvet Hammer

Best Alternative/Punk
The Scabs

2. Pushmonkey
3. Sister 7
4. Sixteen Deluxe
5. Sons of Hercules
6. Dynamite Hack
7. Meg Hentges
8. Spoon
9. Soak
10. Goudie

Best Blues
Guy Forsyth

2. W.C. Clark
3. Jimmie Vaughan
4. Toni Price
5. Chris Duarte
6. Lavelle White
7. Lou Ann Barton
8. The Scabs
9. Matt Powell Band
10. Omar & the Howlers
11. Big Foot Chester
12. Ian Moore
13. Blues Specialists
14. Antone's Blue Monday Band
15. Stephen Bruton

Best Country
Kelly Willis

2. The Derailers
3. Asleep at the Wheel
4. Don Walser
5. Dale Watson
6. Cornell Hurd
7. Reckless Kelly
8. Wayne Hancock
9. The Damnations TX
10. Bruce Robison

Best Cover band
SSIK

2. Taboo
3. The Recliners
4. Dysfunkshun Junkshun
5. The Grooves
6. The Argyles
7. Mr. Fabulous & Casino Royale
8. The Atlantics
9. Glamourpuss
10. The Eggmen

Best Folk
Terri Hendrix

2. Sara Hickman
3. Ray Wylie Hubbard
4. Adam Carroll
5. Lonelyland
6. Poor Man's Fortune
7. Ane Egge
8. Asylum Street Spankers
9. Two O'Clock Courage
10. Shelley King Band

Best Funk
The Scabs

2. Sister 7
3. Funky London
4. Dysfunkshun Junction
5. Ugly Americans

Best Hard Rock/Metal
Pushmonkey

2. Human
3. SINIS
4. Godzilla Motor Company
5. Vallejo
6. Terminal 46
7. Powderburn
8. Endever
9. Lucid Dementia
10. Drawn Under

Best Jazz
Elias Haslanger

2. 8 1/2 Souvenirs
3. Jazz Pharoahs
4. The Brew
5. Tony Campise
6. Asylum Street Spankers
7. The Atlantics
8. Hot Buttered Rhythm
9. Los Jazz Vatos
10. Blue Millennium
11. Blue Noise Band
12. Tomas Ramirez
13. Tosca
14. Natalie Zoe
15. Jon Blondel

Best Lounge/Swing
8 1/2 Souvenirs

2. The Recliners
3. Mr Fabulous & Casino Royale
4. Hot Club of Cowtown
5. Nash Hernandez Orchestra
6. El Orbits
7. Asylum Street Spankers
8. Merchants of Venice
9. Natalie Zoe
10. 47 Indians

Best Mexican Traditional/Folk
Tish Hinojosa

2. Mariachi Estrella
3. Los Super Seven
4. Flaco Jiminez
5. The Texas Tornados

Best Pop
Trish Murphy

2. George Devore & Roam
3. Ginger Mackenzie
4. Dexter Freebish
5. The Scabs
6. Lonelyland
7. David Garza
8. Monte Montgomery
9. The Barkers
10. Kitty Gordon

Best Rock
Vallejo

2. The Scabs
3. George Devore & the Roam
4. Trish Murphy
5. Monte Montgomery
6. Sister 7
7. Soulhat
8. Jon Dee Graham
9. The Gourds
10. Joe Ely

Best Roots Rock
The Gourds

2. The Derailers
3. Reckless Kelly
4. The Damnations TX
5. Ted Roddy's Tearjoint Troubadours
6. Monte Montgomery
7. Joe Ely
8. Jon Dee Graham
9. LeRoi Bros.
10. Blind Luck

Best Soul/Hip-Hop
MC Overlord

2. Buttahfly
3. The Scabs
4. Big Game Hunter
5. Interstate 808

Best Tejano/Conjunto
Asylum Street Spankers

2. Tosca
3. South Austin Gospel Choir
4. Blue Millennium
5. The Barkers
6. The Scabs
7. The Gourds
8. Teye & Viva Flamenco
9. Phil Pritchett
10. Schrodinger's Cat

Best World Music
Rajamani

2. Killer Bees
3. Tamasha Africana
4. Tosca
5. Teye & Viva Flamenco
6. Ta Mere
7. Two O'Clock Courage
8. Rubinchik's Orkestyr
9. Govinda
10. Papa Mali & the Instigators

Best Acoustic Guitar
Monte Montgomery

2. Scrappy Jud Newcomb
3. Stephen Bruton
4. David Garza
5. Guy Forsyth
6. Teye
7. Sara Hickman
8. Patrice Pike
9. Carter Pagel
10. Ginger Mackenzie

Best Bass Guitar
Yoggie Musgrove

2. Bruce Hughes
3. Tommy Shannon
4. Chris Maresh
5. Darrell Phillips
6. Omar Vallejo
7. Kevin Smith
8. Glenn Fukunaga
9. Jimmy Smith
10. Brad Fordham

Best Drums/Percussion
J.J. Johnson

2. Paul Pearcy
3. Brannen Temple
4. Frosty
5. Chris Layton
6. Dave Robinson
7. Alex Vallejo
8. Sean Phillips
9. Glenn Benavides

Best Electric Guitar
Eric Johnson

2. David Grissom
3. Wayne Sutton
4. Ian Moore
5. David Holt
6. Jimmie Vaughan
7. Adam Temple
8. Monte Montgomery
9. David Garza
10. Chris Duarte
11. Mike Barnes
12. A.J. Vallejo
13. Jesse Taylor
14. Rob Bernard
15. Stephen Bruton

Best Female Vocals
Kelly Willis

2. Trish Murphy
3. Toni Price
4. Patrice Pike
5. Sara Hickman
6. Alice Spencer
7. Shawn Colvin
8. Christina Marrs
9. Marcia Ball
10. Amy Boone & Deborah Kelly
11. Ginger Mackenzie
12. Beth Black
13. Patty Griffin
14. Ana Egge
15. Lou Ann Barton

Best Horns
Grooveline Horns

2. Ephraim Owens
3. Tomas Ramirez
4. Elias Haslanger
5. Tony Campise

Best Keyboards
David Boyle

2. Marcia Ball
3. Ian McaLagan
4. Bukka Allen
5. Riley Osborn
6. Pete Gordon
7. Michael Ramos
8. Glover Gill
9. Graham Reynolds
10. Deborah Kelly

Best Male Vocals
Bob Schneider

2. Malford Milligan
3. George Devore
4. Guy Forsyth
5. Monte Montgomery
6. Jon Dee Graham
7. Joe Ely
8. Don Walser
9. Ray Wylie Hubbard
10. Dale Watson
11. A.J. Vallejo
12. Ian Moore
13. Ted Roddy
14. Will Walden
15. Kevin Russell
16. Tony Park
17. Wayne Sutton
18. Adam Carroll
19. Kevin McKinney
20. MC Overlord

Best Miscellaneous Instrument
Guy Forsyth, musical saw

2. Mambo John Treanor, washboard
3. Alice Spencer, accordion
4. Lloyd Maines, pedal steel
5. Claude Bernard, accordion
6. Steve Rees, bagpipes
7. Rob Halverson
8. Carter Pagel, harmonica
9. Lynda Millard, flute
10. Matthew McConaughey, bongos

Best Singer-Songwriter
Jon Dee Graham

2. Bob Schneider
3. Terri Hendrix
4. Shawn Colvin
5. Sara Hickman
6. Lisa Tingle
7. Kelly Willis
8. Butch Hancock
9. Adam Carroll
10. Stephen Bruton
11. Doug Sahm
12. Ray Wyie Hubbard
13. Kacy Crowley
14. Cornell Hurd
15. Alejandro Escovedo

Best Songwriter
Bob Schneider

2. Trish Murphy
3. Sara Hickman
4. Monte Montgomery
5. Alice Spencer & Will Walden
6. David Garza
7. Jon Dee Graham
8. Patrice Pike
9. Terri Hendrix
10. Adam Carroll
11. Bruce Robison
12. Ray Wylie Hubbard
13. Robert Earl Keen
14. Alejandro Escovedo
15. Guy Forsyth

Best Strings
Champ Hood, mandolin

2. Amy Farris, fiddle
3. Tosca Strings
4. Erik Hokkanen, fiddle
5. Gene Elders, fiddle
6. Will Tayor, violin
7. John Hagen, cello
8. Shane Madden, violin
9. Cody Braun, mandolin
10. Richard Bowden, fiddle, mandolin

Best Club DJ
Roger Wilson, Polly Esther's

2. DJ Kurrupt, Spiros
3. DJ Herb, Twist
4. DJ Mel, Nasty's
5. Johnny Slug, Atomic Cafe

Best Concert By a Touring Artist
Tom Waits, March 20, Paramount Theatre

2. Bob Dylan, September 15, Erwin Center
3. Lyle Lovett, July 14-16, the Backyard
4. Tom Petty, September 17, Erwin Center
5. ZZ Top, Lynyrd Skynyrd, December 30, Erwin Center
6. Black Crowes, April 8, Austin Music Hall
7. Wilco, August 15, Antone's
8. 311, December 3, Austin Music Hall
9. Ben Harper, November 20, Austin Music Hall
10. Indigo Girls, October 26-27, Backyard
11. Los Lobos, October 20, La Zona Rosa
12. Kid Rock, November 16, Austin Music Hall
13. Sonic Youth, July 7-8, Liberty Lunch
14. Little Feat, September 16, La Zona Rosa
15. David Lee Roth, December 13, Stubb's

Best Concert Poster
TIE: Vallejo, La zona rosa December 31 / Joe Rockhead, Daniel Allen, Steamboat, September 26

2. Sister 7, Daniel Allen, Steamboat, July 2
3. Guitar Wolf, Billy Bishop, Emo's, October 23
4. Scabs, Bob Schneider, Antone's, any show
5. SINIS, Dave Gorem, Flamingo Cantina, October 30

Best Cover Art
Sherri Whitmarsh, Rubies on the Lawn, Trish Murphy

2. Bob Schneider, Lonelyland, Lonelyland
3. Jenn Marrs & David Gorem SINIS, SINIS
4. Amy Estes & Bill Gribble, Burn Your Piano, The Barkers
5. Sally Carns, Ride with Bob, Asleep at the Wheel

Best Live Music Venue
Antone's CLOSED

2. Stubb's
3. Continental Club
4. La Zona Rosa
5. Steamboat
6. Saxon Pub
7. Red Eyed Fly
8. Emo's
9. The Backyard
10. Cactus Cafe
11. Babe's
12. Liberty Lunch
13. Hole in the Wall
14. Lucy's Retired Surfer's Bar
15. Cedar Street
16. Flipnotics
17. The Back Room
18. Mercury
19. Austin Music Hall
20. Speakeasy

Best Local Music TV Show
What's the Cover?, AMN

2. Austin City Limits, KLRU
3. CapZeyeZ, ACAC
4. Rock.alt, AMN
5. Breakin', AMN

Best Music Store
Mars Music

2. Starit Music Co.
3. South Austin Music
4. MusicMakers Austin
5. Ray Hennig's Heart of Texas Music Inc.
6. Tommy's Drum Shop
7. Workhorse Guitars
8. Rock-n-Roll Rentals Inc.
9. Guitar Resurrection
10. One World Vintage Guitars

Best Music Writer
Andy Langer

2. Margaret Moser
3. Christopher Gray
4. Michael Corcoran
5. Ken Lieck
6. Chris Riemenschneider
7. Raoul Hernandez
8. John T. Davis
9. Greg Beets
10. Michael Point

Andy Langer, The Austin Chronicle, 4000 N. I-35, 512/454-5766, www.austinchronicle.com

Best New Club
Red Eyed Fly

2. Mercury
3. Spiro's
4. Mother of Pearl's
5. Gaby & Mo's

Best Radio DJ
Johnny Walker, KLBJ-FM

2. Jody Denberg, KGSR
3. Peg Simmons, KLBJ
4. John Aielli, KUT-FM
5. Larry Monroe, KUT
6. Kevin Connor, KGSR
7. Jen Garrison, 101X
8. Dudley and Bob, KLBJ-FM
9. Paul Ray, KUT
10. Loris Lowe, KLBJ-FM Fletch, 101X
11. Whipping Boy, 101X
12. J.B. & Sandy, MIX 94.7
13. Shelly Knight, MIX 94.7
14. Brian Beck, KGSR

Johnny Walker, KLBJ 93.7FM, 8309 N. I-35, 512/832-4000, www.klbjfm.com

Best Radio Program
Dudley & Bob: Dale Dudley & Bob Fonseca, KLBJ

2. Eklektikos: John Aielli, KUT
3. J.B. & Sandy, MIX 94.7
4. Kevin & Kevin: Kevin Connor and Kevin Phinney, KGSR
5. Local Licks: Loris Lowe, KLBJ
6. Estrogen Fest: Sara Trexler & Jen Garrison, 101X
7. Afternoon Drive: Johnny Walker, KLBJ
8. Next Big Thing: Andy Langer, 101X
9. Just Jazz: Paul Ray, KUT
10. Texas Music: Larry Monroe, KUT
11. Blue Monday: Larry Monroe, KUT
12. Sunday Night News: Jody Denberg, KGSR
13. Lone Star State of Mind: Kevin Connor, KGSR
14. Twine Time: Paul Ray, KUT
15. Folkways: Sue Fawver, Ed Miller, Dan Foster, KUT

Best Radio Station
107.1 KGSR-FM

2. KLBJ-FM
3. KUT-FM
4. 101X KVRX-FM
5. KOOP-FM
6. MIX 94.7
7. KAZI-FM
8. KFMK-FM
9. KEY-103
10. Micro-Kind

Best Record Producer
Lloyd Maines, Ray Wylie Hubbard

2. KVRX, Refurbished Robots
3. Billy White, Ginger Mackenzie
4. Carl Thiel, Lisa Tingle
5. Sean Garcia, The Barkers
6. Stephen Bruton
7. Derek O'Brien, Toni Price
8. Dave McNair, Kelly Willis
9. John Croslin, The Damnations TX
10. Tab Bartling, Tony Campise

Best Record Store
Waterloo Records

2. Tower Records - Videos - Books
3. Cheapo Discs
4. ABCD's
5. Thirty-Three Degrees
6. Jupiter Records
7. Antone's Record Store
8. Local Flavor
9. Encore Movies & Music
10. Sound Exchange

Best Video
"Caught my Mind", Pushmonkey, Nick Egan

2. Various AMN footage, George Devore
3. "My Hometown", Charie Robison
4. "Not Forgotten You", Kelly Willis
5. "Cherokee Maiden", Asleep at the Wheel

Winner
Carolyn Hester

Best of the Year
NEWSLETTERS
AC Daily, Events and Promotions, Luvdoc Answers

Breaking news, recommended events, and more

Official Chronicle events, promotions, and giveaways

Updates for SXSW 2017

All questions answered (satisfaction not guaranteed)