Austin Music Awards
BACK TO TOP

1997-1998

Band of the Year
Storyville

2. Reckless Kelly
3. Derailers
4. Pushmonkey
5. 8 1/2 Souvenirs
6. Asylum Street Spankers
7. Gourds
8. Sister 7
9. Silver Scooter
10. Vallejo

Best New Band
Reckless Kelly

2. Ursa Major
3. The Damnations
4. The Mollies
5. "Scrappy" Jud Newcomb & the Southbound Monarchs
6. Morningwood
7. Soak
8. Millennium Swing
9. Polk Barton & Towhead
10. Shades of Pearl

Musician of the Year
Abra Moore

2. Shawn Colvin
3. Ian Moore
4. Guy Forsyth
5. MC Overlord
6. Trish Murphy
7. Jon Dee Graham
8. Junior Brown
9. Malford Milligan
10. "Scrappy" Jud Newcomb
11. Don Walser
12. Ana Egge
13. David Grissom
14. Kacy Crowley
15. Toni Price

Album of the Year
Abra Moore, Strangest Places (Arista)

2. Toni Price, Sol Power (Discovery/Antone's)
3. Reckless Kelly, Millican (Cold Springs)
4. Jon Dee Graham, Escape from Monster Island (Freedom)
5. Silver Scooter, The Other Palm Springs (Peek-A-Boo)
6. Sister 7, This the Trip (Arista)
7. Trish Murphy, Crooked Mile (Rhythmic)
8. KVRX Local Live Vol. 2 (KVRX)
9. Kacy Crowley, Anchorless (Atlantic)
10. Ana Egge, River Under the Road (Lazy SOB)

Best EP
Soft Effects, Spoon (Matador)

2. 8-Track Manifesto, David Garza (Wide Open)
3. Nasty Novelties, Asylum Street Spankers (Watermelon)

Best Single
Shawn Colvin, Sunny Came Home

2. Abra Moore, Four Leaf Clover
3. Sister 7, This the Trip
4. Kacy Crowley, Hand to Mouthville

Song of the Year
Four Leaf Clover, Abra Moore

2. Sunny Came Home, Shawn Colvin
3. Hand to Mouthville, Kacy Crowley
4. Cats and Dogs, Toni Price, by Gwil Owen
5. Souvonica, 8 1/2 Souvenirs
6. Good Day for the Blues, Storyville, by David Grissom
7. This the Trip, Sister 7 (Patrice Pike, Wayne Sutton, Darrell Phillips, Sean Phillips)
8. Scorpio Tequila, Trish Murphy
9. $100 Bill, Jon Dee Graham
10. Caroline, Soak
11. Don't Feel Like Cryin', Abra Moore
12. Hey Say Mae, Reckless Kelly, by Chris Schelske and Willy Braun
13. Know What You Mean, Sister 7

Best Alternative/Punk
El Flaco

2. Sixteen Deluxe
3. Soak
4. Scabs
5. Ursa Major
6. Silver Scooter
7. Prima Donnas
8. Flock uh Hillbillies
9. Spoon
10. Dot

Best Blues
Storyville

2. Guy Forsyth Band
3. Toni Price
4. WC Clark
5. Jimmie Vaughan
6. Ian Moore
7. Big Foot Chester
8. Breedlove
9. Chris Duarte
10. Jake Andrews

Best Country
Don Walser

2. Derailers
3. Damnations
4. Kelly Willis
5. Reckless Kelly
6. Dale Watson
7. Junior Brown
8. Cornell Hurd
9. Janet Lynn & the Journeymen
10. Robert Earl Keen/Willie Nelson

Best Cover Band
The Recliners

2. Big Time
3. Dysfunction Junction
4. Nortons
5. SSIK
6. King Cheese
7. Atlantics
8. King Soul
9. The Grooves
10. Be Wires

Best Folk
Tie: Ana Egge / Asylum Street Spankers

2. Jimmie Dale Gilmore
3. Sara Hickman
4. Reckless Kelly
5. Kacy Crowley
6. Toni Price
7. Monte Montgomery
8. Butch Hancock
9. Polk Barton & Towhead
10. Shades of Pearl

Best Funk
Hot Buttered Rhythm

2. Scabs
3. Papa Mali & the Instigators
4. Sister 7
5. Ugly Americans
6. Junction
7. Big Game Hunter

Best Hard Rock
Pushmonkey

2. El Flaco
3. Soak
4. Vallejo
5. Supercharger
6. Human
7. Buick MacKane
8. Joe Ely
9. Ian Moore
10. Seed

Best Jazz
8 1/2 Souvenirs

2. Hot Buttered Rhythm
3. Jazz Pharaohs
4. Elias Haslanger
5. Millennium Swing
6. Lucky Strikes
7. Jon Blondell
8. Tony Campise
9. Merchants of Venus
10. Los Jazz Vatos

Best Lounge/Swing
The Recliners

2. Mr. Fabulous
3. 8 1/2 Souvenirs
4. Lucky Strikes
5. Seth Walker
6. King Cheese
7. Ted Roddy's Tearjoint Troubadors
8. King Cheese
9. Scabs
10. Julianna Sheffield

Best Metal/Industrial
Soak

2. Terminal 46
3. Dangerous Toys
4. Pushmonkey
5. Skrew

Best Mexican Traditional/Folk
Tish Hinojosa

2. Ta Mere
3. Lourdes Perez
4. Centzotie
5. Correo Aereo

Best None of the Above
Asylum Street Spankers

2. Reckless Kelly
3. Velvet Hammer
4. Doak Short
5. Drums & Tuba
6. 8 1/2 Souvenirs
7. Fabulous Jalapenos
8. Flametrick Subs
9. Gulf Coast Playboys
10. Ta Mere

Best Pop
Abra Moore

2. Silver Scooter
3. Quatropaw
4. Ugly Americans
5. Millennium Swing
6. Trish Murphy
7. Cotton Mather
8. Fastball
9. Javelin Boot
10. Sixteen Deluxe

Best Rock
Storyville

2. Vallejo
3. Pushmonkey
4. Breedlove
5. Sister 7
6. Ugly Americans
7. Sixteen Deluxe
8. The Sexton Sextet
9. George DeVore and the Roam
10. Julieann Banks

Best Roots Rock
Reckless Kelly

2. Damnations
3. LeRoi Brothers
4. George DeVore
5. Lee Ann Atherton
6. Derailers
7. Two Hoots and a Holler
8. Gourds
9. Storyville
10. Buick MacKane

Best Soul/Hip-Hop
MC Overlord

2. Big Game Hunter
3. Scabs
4. Hot Buttered Rhythm W.C. Clark
5. King Soul
6. Memphis Train
7. Soul Circus
8. Storyville
9. Short Fuse & Brotha K

Best Tejano/Conjunto
Los Pinkys

2. Little Joe y La Familia
3. Tish Hinojosa
4. Ruben Ramos
5. Flaco Jimenez

Best World Music
Ta Mere

2. Killer Bees
3. Govinda
4. Fabulous Jalapenos
5. Raggamassive
6. 1001 Nights
7. Centzontie
8. Susanna Sharpe and Samba Police
9. Sambaxe
10. Two O'Clock Courage

Best Acoustic Guitar
Monte Montgomery

2. "Scrappy" Jud Newcomb
3. Guy Forsyth
4. Rich Brotherton
5. Casper Rawls
6. Oliver Giraud
7. Sara Hickman
8. Britt Daniel
9. Mike Barnes
10. Champ Hood

Best Bass Guitar
Tommy Shannon, Storyville

2. Kevin Smith, 8 1/2 Souvenirs
3. Yogi Musgrove, Hot Buttered Rhythm
4. Speedy Sparks
5. Brad Fordham
6. Pat Fogarty, Pushmonkey
7. Darrell Phillips, Sister 7
8. Glen Fukunaga
9. Lynda Millard, Velvet Hammer
10. Mike Hines, Millenium Swing
11. Amy Boone, Damnations
12. George Reiff
13. Andy Maguire, Ursa Major
14. Bruce Hughes, Ugly Americans
15. Amy Kingsley, The Mollies

Best Drums/Percussion
Chris Layton, Storyville

2. Frosty
3. JJ Johnson
4. Mambo John Treanor
5. Lisa Pankratz
6. Brannen Temple
7. Dave Robinson
8. Michael Villegas, Ian Moore Band
9. Chris Searles
10. Paul Pearcy

Best Electric Guitar
Ian Moore

2. Eric Johnson
3. David Grissom
4. Mike Barnes
5. Chris Duarte
6. Rich Brotherton
7. Earthpig
8. Jimmie Vaughan
9. Van Wilks
10. Chris Duarte
11. Casey Pollock, Reckless Kelly
12. Charlie Sexton
13. Jesse Taylor
14. Junior Brown
15. Derek O'Brien

Best Female Vocals
Patrice Pike, Sister 7

2. Abra Moore
3. Trish Murphy
4. Kelly Willis
5. Christina Marrs, Asylum Street Spankers
6. Shawn Colvin
7. Lisa Tingle
8. Kacy Crowley
9. Juliana Sheffield
10. Ana Egge
11. Carrie Clark, Sixteen Deluxe
12. Kris McKay
13. Amy Boone, The Damnations
14. Krista Bell, 8 1/2 Souvenirs
15. Marcia Ball
16. Tish Hinojosa
17. Rebecca Cannon
18. Julieann Banks
19. Kerry Polk

Best Horns
Grooveline Horns (The Scabs)

2. Tomas Ramirez
3. Chris Chipman
4. Elias Haslanger
5. Tony Campise
6. John Mills
7. Jon Blondell
8. Brian Wolf
9. Steve Vogue, Millennium Swing
10. Mark "Kaz" Kazanoff

Best Keyboards
Glover Gill

2. Marcia Ball
3. Bukka Allen
4. Floyd Domino
5. Ezra Reynolds, Breedlove
6. Dave Boyle
7. Ian McLagan
8. Michael Ramos
9. Dave Glassco, Millennium Swing
10. Ginger Doss, Velvet Hammer

Best Male Vocals
Malford Milligan, Storyville

2. Guy Forsyth
3. Ian Moore
4. Don Walser
5. Bob Schneider, Ugly Americans, The Scabs
6. Olivier Giraud, 8 1/2 Souvenirs
7. Dale Watson
8. Jimmie Dale Gilmore
9. Joe Ely
10. Monte Montgomery
11. Ted Roddy
12. Britt Daniel, Spoon
13. Willy Braun, Reckless Kelly
14. Charlie Sexton
15. Alejandro Escovedo

Best Miscellaneous Instrument
John Treanor, washboard (The Insinuators, The Resentments, Guy Forsyth Band)

2. Wammo, washboard
3. Ponty Bone, accordion
4. Mike Maddux, accordion
5. Lynda Millard, flute
6. Cody Braun, mandolin
7. Guy Forsyth, harmonica
8. Oliver Giraud, saw
9. Claude Bernard, accordion
10. Junior Brown, guitsteel

Best Singer-Songwriter
Ana Egge

2. Trish Murphy
3. Shawn Colvin
4. Will Sexton
5. Monte Montgomery
6. Jon Dee Graham
7. Kacy Crowley
8. John Barton
9. Julieann Banks
10. Bruce Robison

Best Songwriter
Shawn Colvin

2. Will Sexton
3. Ana Egge
4. Alejandro Escovedo
5. Jon Dee Graham
6. Trish Murphy
7. Robert Earl Keen
8. Bruce Robison
9. Sara Hickman
10. Kacy Crowley

Best Strings
Champ Hood, violin

2. Amy Tiven, fiddle
3. Shane Madden, violin
4. Susanah Erler, violin
5. Howard Kalish, fiddle
6. Will Taylor, violin
7. Erik Hokkanen, fiddle
8. Danny Levin, mandolin
9. Alvin Crow, fiddle
10. John Hagen, cello

Best Concert By a Touring Artist
John Fogerty, Austin Music Hall

2. Aerosmith, Erwin Center
3. Ben Folds Five, La Zona Rosa
4. Wilco, Liberty Lunch
5. Tool, AMH
6. Prince, Erwin Center
7. Big Head Todd & the Monsters, AMH
8. Lyle Lovett, Backyard
9. Foo Fighters, AMH
10. Indigo Girls, Backyard

Best Concert Poster
New Year's Eve, La Zona Rosa, Billy Perkins

2. Little Feat, Backyard
3. First Annual, SIMS Supper
4. BeebleFest, Stubb's
5. Ian Moore, La Zona Rosa/Uranium Savages, Ritz

Best Cover Art
Gary Dickerson, KVRX Local Live 2: Late Last Night as I Lay Screaming

2. Lisa Tillman-Carson, Sol Power, Toni Price
3. Andrew Shapter and Larry St. Clair, Eugene Don't Hit 'Em, Dale and Bob with Debra
4. Lucy Brotherton and Sherri Whitmarsh, The Way Things Are, Polk Barton & Towhead
5. Beautiful Mermaid, Centzontie

Best Dance Club/DJ
Paradox

2. ChiChi WaWa
3. Nasty's
4. Red Room
5. Olican Harry's
6. Ritz
7. Broken Spoke
8. Captain Jim, Black Cat
9. Inferno
10. Brotha K, Side Street

Best Instrument/Equipment Store
Strait Music

2. Music Makers
3. Heart of Texas
4. South Austin Music
5. Workhorse
6. Tommy's Drum Shop/Rock & Roll Rentals
7. Guitar Resurrection
8. Brook Mays Music
9. Musical Exchange/One World Music

Best Live Music Venue
Liberty Lunch

2. Stubb's
3. La Zona Rosa
4. Continental Club
5. Antone's
6. Steamboat
7. Electric Lounge
8. Austin Music Hall
9. Backyard
10. Hole in the Wall
11. Emo's
12. Flipnotics
13. Saxon Pub
14. Waterloo Ice House
15. The Black Cat

Best Local Music TV Show
CapZeyez

2. Check This Action
3. Austin City Limits
4. Alternative 15, Austin Music Network
5. Women in Jazz; Tex Mix; Rogers & Hammerhead, Austin Music Network shows

Best Music Writer
Andy Langer

2. Michael Corcoran
3. Chris Riemenschneider
4. Raoul Hernandez
5. Christopher Gray
6. Ken Lieck
7. John T. Davis
8. Don McLeese
9. Margaret Moser
10. Michael Point

Andy Langer, The Austin Chronicle, 4000 N. I-35, 512/454-5766, www.austinchronicle.com

Best New Club
La Zona Rosa CLOSED

2. Speakeasy
3. Antone's
4. Stubb's Barbeque
5. Atomic Cafe
6. Bates Motel
7. Lucy's Retired Surfers Bar
8. The Caucus Club
9. Twist/The Mercury Lounge

Best Radio DJ
Johnnie Walker, KLBJ-FM

2. Chris Mosser, KLBJ-FM
3. Jody Denberg, KGSR
4. Dale Dudley, KLBJ-FM
5. Jenn Garrison, 101X
6. Brian Beck, KGSR
7. Loris Lowe, KLBJ-FM
8. John Aielli, KUT
9. Larry Monroe, KUT
10. Kevin Connor, KGSR
11. Marisa Henderson, KVRX
12. Whipping Boy, 101X
13. Peggy Zarse, KLBJ-FM
14. Paul Ray, KUT
15. L.A. Lloyd, 101X
16. Andy Langer, 101X/KUT
17. Rachel Marisay, 101X
18. CJ Buchanan, KVRX
19. Jen Austin, KASE
20. Theresa Ferguson, KUT

Best Radio Program
Dudley, Bob & Debra, Morning Show, KLBJ-FM

2. Sara Trexler and Jenn Garrison, Morning Show, 101X
3. Andy Langer, Next Big Thing, 101X
4. Eklektikos, John Aielli, KUT
5. Barton Creek Breakdown, Carolina Cracker & Dave, KVRX
6. Twine Time, Paul Ray, KUT
7. Folkways, Ed Miller, Sue Fawver, and Dan Foster, KUT
8. Lone Star State of Mind, Kevin Connor, KGSR
9. House of Phat Beats, Les Jacobs, KVRX
10. Femme FM, Theresa Ferguson, KUT/JB & Sandy in the AM, KAMX

Best Radio Station
KGSR, 107.1

2. KLBJ, 93.5
3. KVRX, 91.7
4. KUT 90.5
5. KROX, 101.5
6. KOOP, 91.7
7. KAMX, 94.7 MIX
8. KAJZ, 93.3
9. Z102
10. KAZI, 88.7/KJFK, 98.9

Best Record Producer
Dave McNair, The Other Palm Springs, Silver Scooter; Anchorless, Kacy Crowley; Crooked Mile, Trish Murphy

2. John Croslin, Soft Effects, Spoon
3. Rich Brotherton, The Way Things Are, Polk Barton & Towhead
4. Mitch Watkins, Strangest Places, Abra Moore
5. Mike Heidenreich, KVRX
6. Lloyd Maines, Wrapped, Bruce Robison
7. Paul Leary, Sublime
8. Craig Ross, Dead Spy Reports
9. Jon Dee Graham, Escape from Monster Island
10. Derek O'Brien and Toni Price, Sol Power, Toni Price

Best of the Year
NEWSLETTERS
AC Daily, Events and Promotions, Luvdoc Answers

Breaking news, recommended events, and more

Official Chronicle events, promotions, and giveaways

Updates for SXSW 2017

All questions answered (satisfaction not guaranteed)