Austin Music Awards
BACK TO TOP

1996-1997

Band of the Year
Storyville

2. 8 1/2 Souvenirs
3. Butthole Surfers
4. Asylum Street Spankers
5. Ian Moore Band
6. Spoon
7. Tie: Breedlove/Pushmonkey
8. Ugly Americans
9. Tie: Cornell Hurd Band/Vallejo
10. Sister 7
11. Derailers
12. Javelin Boot
13. Lisa Tingle Band

Best New Band
Mr. Fabulous & Casino Royale

2. Papa Mali & the Instigators
3. Lisa Tingle Project
4. The Damnations
5. The Recliners
6. Shat Records
7. Sunshine
8. Ted Roddy's Tearjoint Troubadours
9. Ta Mere
10. Bongo Hate

Musician of the Year
Ian Moore

2. Eric Johnson
3. Alejandro Escovedo
4. Junior Brown
5. Shawn Colvin
6. Tie: Guy Forsyth/Billy White
7. Malford Milligan
8. Kris McKay
9. Tie: Doyle Bramhall II/Jimmie Dale Gilmore

Album of the Year
Storyville, A Piece of Your Soul

2. Dale Watson, Blessed or Damned
3. 8 1/2 Souvenirs, Happy Feet
4. Lyle Lovett, Road to Ensenada/i>
5. Breedlove, Reach Out
6. Spoon, Telefono
7. Lisa Tingle, In the Water
8. Willie Nelson, Spirit
9. KVRX Various Artists,
10. Gourds, Dem's Good Beeble
11. Eric Johnson, Venus Isle
12. Jimmie Dale Gilmore, Braver Newer World
13. Alejandro Escovedo, With These Hands
14. Asylum Street Spankers, Spanks for the Memories
15. Ugly Americans, Stereophonic Spanish Fly
16. Butthole Surfers, Electric Larryland
17. Sincola, Crash Landing in Teen Heaven
18. Craig Ross, Dead Spy Report
19. KGSR Broadcasts 4
20. Tie: Doyle Bramhall II/Vallejo

Best EP
Kelly Willis, Fading Fast

2. Pushmonkey
3. Loose Diamonds, Fresco Fiasco
4. Wannabes, I Am God

Best Single
Pepper, Butthole Surfers

2. Fountain of Tears, Natalie Zoe
3. Get Out of This House, Shawn Colvin
4. Good Day for the Blues, Storyville
5. That's Right (You're Not From Texas), Lyle Lovett

Song of the Year
Good Day for the Blues, David Grissom, Storyville

2. Pepper, Butthole Surfers
3. That's Right (You're Not From Texas), Lyle Lovett
4. SRV, Eric Johnson
5. Pavillion, Eric Johnson
6. Cowboy Lloyd Cross, Dale Watson
7. Vulcan Death Grip, Ugly Americans
8. White Thread, Breedlove
9. , Vallejo
10. Loner, Pushmonkey
11. Braver Newer World, Jimmie Dale Gilmore
12. Walking Backward, Lisa Tingle
13. Get Out of This House, Shawn Colvin
14. You Turn Me On, Ugly Americans
15. Fountain of Tears, Natalie Zoe

Best Alternative/Punk
Spoon

2. Sincola
3. Butthole Surfers
4. Sunflower
5. Pushmonkey
6. El Flaco
7. Park
8. Fastball
9. Motards
10. Sixteen Deluxe
11. Fuckemos
12. Ugly Americans
13. Tallboy
14. Lord High Fixers
15. Flametrick Subs

Best Country
Junior Brown

2. Don Walser's Pure Texas Band
3. Dale Watson
4. Derailers
5. Kelly Willis
6. Willie Nelson
7. Wayne Hancock
8. Chris Wall
9. Lyle Lovett
10. Libbi Bosworth

Best Cover Band
The Recliners

2. Atlantic Soul Revue
3. Mr. Fabulous & Casino Royale
4. Diamond Smugglers
5. Booze Weasels
6. King Cheese
7. Tie: Taboo/The Grooves
8. SSIK
9. Tie: Jumpstart/Skyline

Best Folk
Jimmie Dale Gilmore

2. Asylum Street Spankers
3. The Gourds
4. Shawn Colvin
5. Threadgill's Troubadors
6. Jimmy LaFave
7. Michele Solberg
8. Tish Hinojosa
9. Toni Price
10. Sara Hickman

Best Hard Rock
Pushmonkey

2. Billy White Trio
3. El Flaco
4. Sunflower
5. Vallejo
6. Buick MacKane
7. Storyville
8. Dangerous Toys
9. Butthole Surfers
10. Ian Moore Band

Best Hip Hop
MC Overlord

2. Retarted Elf
3. CKC & Li'l Black
4. Tie: Papa Mali & the Instigators/Nonymous
5. D'Zyne
6. Big Game Hunters
7. Gingbreadmen
8. Tie: Ugly Americans/DJ Snotty

Best Jazz
8 1/2 Souvenirs

2. The Brew
3. Elias Haslanger
4. Lucky Strikes
5. Tony Campise
6. Jazz Pharaohs
7. Kyle Turner
8. Julie Burrell
9. Mitch Watkins Trio
10. Tie: Paul Glasse/Golden Arm Trio

Best Lounge/Swing
Mr. Fabulous & Casino Royale

2. Recliners
3. 8 1/2 Souvenirs
4. Lucky Strikes
5. The Scabs
6. Naughty Ones
7. Blue Celestial Turks
8. Tie: Bobby Doyle/Jay Clark
9. King Cheese

Best Metal/Industrial
Fuckemos

2. Pushmonkey
3. Dangerous Toys
4. Plowman
5. Terminal 46
6. The Adults
7. Soak
8. Tungsten Coil
9. Human
10. Lizbomb

Best Mexican Traditional/Folk
Tish Hinojosa

2. Flaco Jimenez
3. Correo Aereo
4. Mariachi Estrellita
5. Son Yuma
6. Lourdes Perez
7. Ruben Ramos
8. Texas Tornados
9. Los Pinkys
10. Centzontle

Best None of the Above
Asylum Street Spankers

2. Mr. Pink & the Fuzzy Wigglies
3. 8 1/2 Souvenirs
4. Flametrick Subs
5. Austin Lounge Lizards
6. Earthpig & Fire
7. Jubilettes
8. The Gourds
9. Bad Livers
10. Drums & Tuba

Best Pop
Ugly Americans

2. Wannabes
3. Sunshine
4. Fastball
5. Dah-veed
6. Bongo Hate
7. Lisa Tingle
8. Silver Scooter
9. 8 1/2 Souvenirs
10. Tie: Quatropaw/Cotton Mather

Best Rock
Storyville

2. Ian Moore Band
3. Pushmonkey
4. Breedlove
5. Sunflower
6. Vallejo
7. Billy White Trio
8. Buick MacKane
9. El Flaco
10. Lisa Tingle Project

Best Roots Rock
LeRoi Brothers

2. The Gourds
3. Loose Diamonds
4. Tie: High Noon/Joe Ely/Two Hoots & a Holler
5. Tie: Derailers/George Devore/Monte Warden/Junior Brown

Best Soul/Funk
Ugly Americans

2. Sister 7
3. Papa Mali & the Instigators
4. Gingbreadmen
5. Killer Bees
6. Storyville
7. Atlantic Soul Revue
8. Tie: Breedlove/D'Zyne/King Soul/MC Overlord

Best Tejano/Conjunto
Los Pinkys

2. Flaco Jimenez
3. Texas Tornadoes
4. Tish Hinojosa
5. Little Joe y la Familia
6. Ruben Ramos
7. La Tropa F
8. Emilio
9. Johnny Degollado
10. Mingo Salvidar

Best World Music
Killer Bees

2. Papa Mali & the Instigators
3. Ta Mere
4. Son Yuma
5. Sambaxe
6. Root 1
7. Susanna Sharpe & Samba Police
8. Two O'Clock Courage
9. Raggamassive
10. Austin Klezmorim

Best Acoustic Guitar
Scrappy Jud Newcomb, Loose Diamonds

2. Olivier Giraud, 8 1/2 Souvenirs
3. David Garza
4. Rich Brotherton
5. Guy Forsyth
6. Britt Daniel
7. Alejandro Escovedo
8. Dave Sebree
9. Willie Nelson
10. Caspar Rawls
11. Steve James
12. Eric Johnson
13. Amberjack Rice
14. Billy White
15. Champ Hood
16. Shawn Colvin
17. Will Sexton
18. Mitch Watkins
19. Monte Montgomery
20. Pam Flores

Best Bass Guitar
Tommy Shannon, Storyville

2. Kevin Smith, High Noon
3. Chris White, Ian Moore Band
4. Mark Rubin, Bad Livers
5. Pat Fogarty, Pushmonkey
6. Omar Vallejo, Vallejo
7. Gil T
8. Sarah Brown
9. Jon Blondell
10. Glen Fukunaga
11. Courtney Audain
12. Darrell Phillips, Sister 7
13. Josh Dawkins, Breedlove
14. Roscoe Beck
15. Edwin Livingston, Elias Haslanger

Best Drums/Percussion
Chris Layton, Storyville

2. Frosty, Papa Mali
3. Terry Kirkendall, Derailers
4. Chris Searles, Abra Moore
5. J.J. Johnson, Billy White
6. Jim Eno, Spoon
7. Lisa Pankrantz
8. Brannen Temple
9. Michael Villegas, Ian Moore Band
10. Davis McLarty, Joe Ely, Booze Weasels
11. George Rains
12. Jason White, Breedlove
13. Paul Pearcy, Jimmie Dale Gilmore
14. Terri Lord, Sincola
15. Dave Mider, Javelin Boot

Best Electric Guitar
Eric Johnson

2. Ian Moore
3. Billy White
4. David Grissom, Storyville
5. Chris Duarte
6. John Lockhart, Lisa Tingle
7. Jimmie Vaughan
8. Derek O'Brien
9. Mitch Watkins
10. Paul Skelton
11. Jesse Taylor
12. Jud Newcomb
13. Junior Brown
14. Guitar Jake Andrews
15. David Holt, Storyville

Best Female Vocals
Lisa Tingle

2. Toni Price
3. Shawn Colvin
4. Kelly Willis
5. Patrice Pike, Sister 7
6. Kris McKay
7. Julianna Sheffield, 8 1/2 Souvenirs
8. Christina Marrs, Asylum Street Spankers/Jubilettes
9. Rebecca Cannon, Sincola
10. Miss Lavelle White
11. Abra Moore
12. Tish Hinojosa
13. Michelle Solberg
14. Lou Ann Barton
15. Kacy Crowley
16. Natalie Zoe
17. Julie Burrell
18. Amy Atchley & Pam Miller, Hush
19. Carrie Clark, Sixteen Deluxe
20. Amy Boone, Damnations

Best Horns
Elias Haslanger

2. Tomas Ramirez
3. Grooveline Horns
4. Tie: Jon Blondell/Tony Campise
5. Stan Smith, Asylum Street Spankers
6. Kyle Turner
7. Bill Jeffery
8. Kaz Kazanoff
9. Casino Royale Horns

Best Keyboards
Glover Gill, 8 1/2 Souvenirs

2. Floyd Domino
3. Bukka Allen, Ian Moore Band
4. Marcia Ball
5. Ezra Reynolds, Breedlove
6. Dave Boyle, Ugly Americans
7. Michael Ramos, Sexton Sexter
8. Pete Gordon
9. Heather Bennett
10. Jay Clark

Best Male Vocals
Malford Milligan, Storyville

2. Dale Watson
3. Ian Moore
4. Don Walser
5. Guy Forsyth
6. Dan Dyer, Breedlove
7. Dino Lee, Mr. Fabulous
8. Bob Schneider, Ugly Americans
9. Doyle Bramhall II
10. Jimmie Dale Gilmore
11. Jimmy LaFave
12. Ted Roddy
13. Charlie Sexton
14. Olivier Giraud, 8 1/2 Souvenirs
15. Lyle Lovett
16. Britt Daniel, Spoon
17. Tony Villaneuva, Derailers
18. MC Overlord
19. Joe Ely
20. Alejandro Escovedo

Best Miscellaneous Instrument
Wammo; washboard, Asylum Street Spankers

2. Danny Barnes; banjo, Bad Livers
3. Mambo John Treanor; washboard
4. Junior Brown; guit-steel
5. Paul Glasse; mandolin
6. Glover Gill; accordion, 8 1/2 Souvenirs
7. Gary Primich; harmonica
8. Scott Walls; steel guitar, Don Walser
9. Ponty Bone; accordion
10. Kevin Russell; mandolin, Gourds

Best Singer-Songwriter
Alejandro Escovedo

2. Chris Wall
3. Kris McKay
4. Will Sexton
5. Billy White
6. Bruce Robison
7. Ian Moore
8. Natalie Zoe
9. Pam Peltz
10. Jimmy LaFave
11. Darden Smith
12. Shawn Colvin
13. Butch Hancock
14. Lyle Lovett
15. Charlie Sexton

Best Songwriter
Dale Watson

2. Shawn Colvin
3. Alejandro Escovedo
4. Townes Van Zandt
5. Chris Wall
6. Will Sexton
7. Bruce Robison
8. Ian Moore
9. Billy White
10. Butch Hancock
11. Craig Ross
12. Jimmie Dale Gilmore
13. Britt Daniel
14. Lisa Tingle
15. Bill Carter & Ruth Ellsworth

Best Strings
Champ Hood, fiddle

2. Erik Hokkanen, fiddle
3. Howard Kalish, fiddle
4. Alvin Crow, fiddle
5. Amy Tiven, violin
6. Gene Elders, violin
7. Richard Bowden, violin
8. Danny Levin, cello
9. Will Taylor, viola
10. David Perales, violin
11. John Hagen, cello
12. Mandy Mercier, fiddle
13. Paul Glasse, mandolin
14. Susan Voetz, violin
15. Pop Bayless, banjo

Best Club DJ/Dance Club
Paradox

2. Area 52
3. Club Chi-Wa-Wa
4. Oilcan Harry's
5. Broken Spoke
6. Roxy
7. Bob Popular
8. Eden 2000
9. Nasty's
10. Abratto's

Best Concert By a Touring Artist
Bob Dylan, Austin Music Hall

2. Soundgarden, Austin Music Hall
3. Beck, Austin Music Hall
4. Maceo Parker, Antone's
5. Tie: Sting, Southpark Meadows/Kiss, Erwin Center
6. Tie: Medeski, Martin & Wood, White Rabbit/Lyle Lovett, Paramount
7. Tie: G3, Backyard/Southern Culture on the Skids, Liberty Lunch/Smashing Pumpkins, Garbage, Erwin Center

Best Concert Poster
Danny Garrett: Antone's Anniversary

2. Billy Perkins: Robert Earl Keen, Austin Music Hall
3. Strobelight Release: KVRX Cooking
4. Craig Oelrich: Festival de la Luna
5. Maceo Parker, Antone's
6. Terri Lord, any Sincola poster
7. Bob Schneider: any Scabs poster
8. Carnaval 1996
9. Townes Van Zandt, Cactus
10. Tie: Billy Perkins: Walter Hyatt Tribute/KGSR Xmas

Best Cover Art
Sun McCoglin, Sharon Dang, Brad McCormick: KRVX Various Artists, Cooking by Strobelight

2. Butthole Surfers, Electric Larryland
3. Shawn Colvin, A Few Small Repairs, Asylum Street Spankers, Spanks for the Memories
4. Eric Johnson, Venus Isle
5. Storyville, Piece of My Soul
6. Sons of Hercules, Hits for the Misses
7. Various Artists, Do Me Baby! Austin Does Prince
8. Lisa Tingle, In the Water
9. Pork, Slop

Best Live Music Venue
Tie: Steamboat/Liberty Lunch

2. Continental Club
3. Austin Music Hall
4. Electric Lounge
5. Stubb's
6. Backyard
7. Cactus Cafe
8. Hole in the Wall
9. Broken Spoke
10. La Zona Rosa
11. Blue Flamingo
12. Antone's
13. Black Cat
14. Back Room
15. Elephant Room
16. Ritz
17. Waterloo Ice House
18. Blondie's
19. Victory Grill

Best Local Music TV Show
Austin City Limits, KLRU Channel 9

2. CapZeyez, ACAC Ch 10
3. Check This Action, AMN Ch 15
4. Any Austin Music Network Show, Ch 15
5. XTV, ACAC Ch 10
6. Virtual Noise, ACAC Ch 10
7. , ACAC Ch 10
8. Raw Time, ACAC Ch 10
9. New Vids on the Block, AMN Ch 15
10. Tex mix, AMN Ch 15

Best Music Store
Strait Music Co.

2. MusicMakers
3. Ray Hennig's Heart of Texas
4. South Austin Music
5. Tommy's Drum Shop
6. Workhorse
7. Musical Exchange
8. One World Music
9. Guitar Resurrection
10. Tie: Drum Connection/Rock & Roll Rentals

Best Music Writer
Tie: Andy Langer/Michael Corcoran

2. Chris Reimenschneider
3. Don McLeese
4. Margaret Moser
5. John T. Davis
6. Raoul Hernandez
7. Tie: Ken Lieck/Christopher Gray
8. Michael Point

Andy Langer, The Austin Chronicle, 4000 N. I-35, 512/454-5766, www.austinchronicle.com

Michael Corcoran

Best New Club
Stubb's

2. Iron Cactus
3. Bob Popular
4. Ritz Upstairs
5. Blondie's
6. B-Side
7. Victory Grill
8. Split Rail
9. Threadgill's World Headquarters
10. Area 52

Best Radio DJ
Johnny Walker, KLBJ-FM

2. Jody Denberg, KGSR-FM
3. Dale Dudley, KLBJ-FM
4. Tie: Rachel Marisay, 101X/Chris Mosser, KLBJ-FM
5. Tie: Larry Monroe, KUT-FM/L.A. Lloyd, 101X
6. The Whipping Boy, 101X
7. Bryan Beck, KGSR-FM
8. John Aielli, KUT-FM
9. Peg Zarse, KLBJ-FM
10. Kevin Connor, KGSR-FM
11. Sara Trexler, 101X
12. Paul Ray, KUT-FM
13. Gary Dickerson, KVRX/Odekirk & Truong, KOOP

Johnny Walker, KLBJ 93.7FM, 8309 N. I-35, 512/832-4000, www.klbjfm.com

Best Radio Program
Dudley & Bob with Debra, KLBJ-FM

2. Eklektikos, John Aielli, KUT-FM
3. Orville Glockmeyer's Banana, Paul Odekirk & Tony Truong, KOOP-FM
4. Flashback Lunch, Rachel Marisay/Sara Trexler, KROX-FM
5. Howard Stern, KJFK-FM
6. House of Phat Beats, Les Jacobs & Kari Orr, KRVX-FM
7. Lone Star State of Mind, Kevin Connor, KGSR-FM
8. Next Big Thing, Andy Langer, KROX
9. Local Licks, Loris Lowe, KLBJ-FM
10. Stump the Studs, Whipping Boy with Toby, Bill & James, KROX-FM
11. Twine Time, Paul Ray, KUT-FM
12. Local Live, KVRX-FM
13. Blue Monday, Larry Monroe, KUT-FM
14. Folkways, Ed Miller, Sue Fawvwr, Don Foster, KUT-FM
15. Country, Swing & Rockabilly Jamboree, Rod Moag, KOOP-FM
16. Garage Show, Scott Gardner, KOOP-FM
17. Lounge Show, Jay Robillard, KOOP-FM
18. Johnny Walker, KLBJ-FM
19. Live Set, Larry Monroe, KUT-FM
20. 501 Blues, Jody Denberg, KGSR-FM

Best Radio Station
KLBJ-FM 93.7

2. KGSR-FM, 107.1
3. KROX-FM, 101.5
4. KVRX-FM, 91.7
5. KOOP-FM, 91.7
6. KUT-FM, 90.5
7. KASE-FM, 100.7
8. KNNC-FM, 107.7
9. KVET-AM, 1300
10. KAZI-FM, 88.7

Best Record Producer
John Croslin, Spoon, Telefono

2. Stephen Bruton, Alejandro Escovedo, With These Hands
3. Carl Thiel, Lisa Tingle, In the Water
4. Lloyd Maines, Terry Allen, Human Remains
5. David McNair, Prescott Curlywolf
6. Paul Leary, Butthole Surfers, Electric Larryland
7. Mike Stewart, The Gourds, Dem's Good Beeble
8. Tim Kerr, Lord High Fixers
9. Steve Wertheimer
10. Craig Ross, Dead Spy Report

Best Record Store
Waterloo Records

2. Tower
3. Sound Exchange
4. Tie: MusicMania/33 Degrees
5. ABCDs
6. Antone's
7. Blockbuster
8. Duval Discs
9. Tie: Encore/Local Flavor

Best of the Year
NEWSLETTERS
AC Daily, Events and Promotions, Luvdoc Answers

Breaking news, recommended events, and more

Official Chronicle events, promotions, and giveaways

Updates for SXSW 2017

All questions answered (satisfaction not guaranteed)