Austin Music Awards
BACK TO TOP

1994-1995

Band of the Year
Storyville

2. Soulhat
3. Jimmie Vaughan & the Tilt-a-Whirl Band
4. Sincola
5. Ian Moore
6. Monte Warden & the Lonesharks
7. Ugly Americans
8. Don Walser's Pure Texas Band
9. Austin Lounge Lizards
10. Little Sister
11. Seed

Best New Band
Sixteen Deluxe

2. Storyville
3. Alien Love Child
4. Spoon
5. Splinter
6. Prescott Curlywolf
7. Derailers
8. Asylum Street Spankers
9. Billy White Trio
10. Rhythm Child

Musician of the Year
Jimmie Vaughan

2. Don Walser
3. Ian Moore
4. Monte Warden
5. Junior Brown
6. Chris Duarte
7. Malford Milligan
8. Kathy McCarty
9. Eric Johnson
10. Jimmy LaFave

Album of the Year
Jimmie Vaughan, Strange Pleasure

2. Storyville, Bluest Eyes
3. Soulhat, Good to be Gone
4. Don Walser's Pure Texas Band, Rolling Stone from Texas
5. Kathy McCarty, Dead Dog's Eyeball
6. Michele Solberg
7. Robert Earl Keen, Gringo Honeymoon
8. Johnboy, Claim Dedications
9. Hamell on Trial, Big As Life
10. Bad Livers, Horses in the Mines

Best EP
Timbuk3, Looks Like Dark To Me

2. Soulhat, Too Gone to be Good
3. High Noon, Texas Style
4. Ian Moore, Live in Austin
5. Little Sister, Free Love, Nickel Beer
6. Spoon, The Nefarious EP
7. Jimmie Dale Gilmore/Mudhoney
8. Doghouse, Number 3 Combo
9. Teen Titans, More Songs Less Music
10. Splinter
11. Apaches of Paris, Four Tales of Renegade Souls

Best Single
Storyville, "Bluest Eyes"

2. Soulhat, "Bonecrusher"
3. Roky Erickson, "We Are Never Talking"
4. Gomez, "Growing Up Gomez"
5. Banana Blender Surprise, "Leftover Lunch"/"Chester"
6. Cherubs/Fuckemos, "Do You Wanna Dance?"/"Shoefly"
7. Tish Hinojosa, "Destiny's Gate"
8. Sons of Hercules, "Tight Fit"
9. Retarded Elf, "What Up, G?"
10. Pork, "All Kindsa Girls"

Best Alternative/Punk
Sincola

2. Ed Hall
3. Gomez
4. Pocket Fishrmen
5. Gals Panic
6. Seed
7. Noodle
8. Bad Livers
9. Sixteen Deluxe
10. El Flaco/Hormones/Motards/Sons of Hercules

Best Avant-Garde
Bad Livers

2. Timbuk3
3. Shoulders
4. Gals Panic
5. Creative Opportunity Orchestra
6. Hamell on Trial
7. Horsies
8. Crust
9. Marble Index
10. Swine King

Best Blues
Jimmie Vaughan & the Tilt-a-Whirl Band

2. W.C. Clark
3. Guy Forsyth
4. Sue Foley
5. Toni Price
6. The Antone's band
7. Chris Duarte
8. Omar & the Howlers
9. Storyville
10. Lavelle White

Best Country
Don Walser's Pure Texas Band

2. Junior Brown
3. Christine Albert
4. Ricky Trevino
5. Derailers
6. Kelly Willis
7. Monte Warden & the Lonesharks
8. Bad Livers
9. Cornell Hurd Band
10. Asleep at the Wheel

Best Cover Band
Naughty Ones

2. Sweet Daddy Redd
3. Hotcakes
4. SSIK
5. Bowler Boys
6. Ted Roddy's Graceland Revue
7. Rotel & the Hot Tomatoes
8. Pictures
9. Bizness
10. Plan-C

Best Folk
Jimmy LaFave & Night Tribe

2. Nanci Griffith
3. Jimmie Dale Gilmore
4. Caryl P. Weiss & the Beached Boys
5. Fabu
6. Sarah Elizabeth Campbell
7. Tish Hinojosa
8. Bad Livers
9. Meredith Miller
10. Asylum Street Spankers

Best Funk
Ugly Americans

2. Retarded Elf
3. Gingbreadman
4. Little Sister
5. E.R. Shorts
6. Soulhat
7. Bizness
8. Sweet Daddy Redd
9. Chris Duarte
10. Apaches of Paris

Best Hard Rock
Pariah

2. Soulhat
3. Ed Hall
4. Billy White Trio/Dangerous Toys/Sunflower
5. Mumbleskinny
6. Sincola
7. Pushmonkey
8. Black Pearl

Best Hip Hop
Brothers Cup

2. Retarded Elf
3. MC Overlord
4. MC Truth
5. Foundations DJs
6. To Da Curb
7. Ross Hogg
8. Gingbreadman
9. Funk Dynasty

Best Jazz

2. Euripides Pants
3. Jazz Pharaohs
4. The Brew
5. Julie Burrell
6. Kyle Turner
7. 8 1/2 Souvenirs
8. Elias Haslanger
9. Paul Glasse

Best Metal/Industrial
Auschwitz 46

2. Skrew
3. Skatenigs
4. Pariah
5. Crust
6. Nipple 5
7. Ball Peen
8. Butthole Surfers
9. Pushmonkey
10. Terran

Best Mexican Traditional/Folk
Tish Hinojosa

2. Correo Aereo
3. Los Pinkys
4. Ana Soledad & Luna Romantica
5. Texana Dames
6. Texas Tornados
7. Lourdes Perez
8. Flaco Jimenez
9. Centzontle

Best None of the Above
Bad Livers

2. Austin Lounge Lizards
3. Bowler Boys
4. Naughty Ones
5. Caryl P. Weiss & the Beached Boys
6. Horsies
7. Asylum Street Spankers
8. Alejandro Escovedo
9. Banana Blender Surprise
10. Earthpig

Best Pop
Wannabes

2. David Garza
3. Rocketbaby
4. Horsies
5. Javelin Boot
6. Fabu
7. Apaches of Paris
8. Storyville
9. Cotton Mather
10. Splinter

Best Rock
Storyville

2. Ian Moore
3. Loose Diamonds
4. Joe Ely
5. Sincola
6. Sixteen Deluxe
7. Billy White Trio
8. Pushmonkey
9. Apaches of Paris

Best Roots Rock
Monte Warden & the Lonesharks

2. High Noon
3. Two Hoots & a Holler
4. Shakin' Apostles
5. Ugly Americans
6. Soulhat
7. Naughty Ones
8. Teddy & the Talltops
9. LeRoi Bros.
10. Loose Diamonds

Best Soul
Storyville

2. W.C. Clark
3. E.R. Shorts
4. Ugly Americans
5. Solid Senders
6. Soulhat
7. Little Sister
8. Gingbreadman
9. Lavelle White
10. The Antone's band

Best Tejano/Conjunto
Los Pinkys y Isidro Samilpa

2. Flaco Jimenez
3. Ruben Ramos
4. Tish Hinojosa
5. Johnny Degallodo
6. Santiago Jimenez Jr.
7. La Mafia
8. Little Joe y la Familia
9. Eva Ybarra
10. La Diferenzia

Best World Music
Killer Bees

2. Beto y los Fairlanes
3. Susanna Sharpe & Samba Police
4. Horsies
5. Bowler Boys
6. East Babylon Symphony
7. Urban Roots
8. Brave Combo
9. Root 1
10. Correo Aereo

Best Acoustic Guitar
Rich Brotherton

2. Ed Hamell
3. Mitch Watkins
4. David Garza
5. Steve James
6. Eric Johnson
7. Guy Forsyth
8. Jud Newcomb
9. Champ Hood
10. Monte Montgomery
11. Earthpig

Best Bass Guitar
Tommy Shannon

2. Mark Rubin
3. Brad Fordham
4. Sarah Brown
5. Chris Marsh
6. Glen Fukunaga
7. Chepo Pena
8. Kevin Smith
9. Daryl Phillips
10. Randy Glines
11. Spencer Starnes

Best Drums/Percussion
Brian "Frosty" Smith

2. Chris Layton
3. Mas Palermo
4. Lisa Pankrantz
5. Chris Searles
6. George Rains
7. Terri Lord
8. Rey Washam
9. Paul Pearcy
10. Justin Hess

Best Electric Guitar
Jimmie Vaughan

2. Eric Johnson
3. David Grissom
4. Ian Moore
5. David Murray
6. Chris Duarte
7. Junior Brown
8. Jesse Taylor
9. Mitch Watkins
10. Derek O'Brien

Best Female Vocals
Toni Price

2. Michele Solberg
3. Patrice Pike
4. Kathy McCarty
5. Kelly Willis
6. Rebecca Cannon
7. Lou Ann Barton
8. Sara Hickman
9. Tish Hinojosa
10. Kris McKay
11. Marcia Ball
12. Lavelle White
13. Sue Foley
14. Michelle Rule
15. Marti Brom

Best Horns

2. Mark Kazanoff
3. Tomas Ramirez
4. Retarded Elf's Hell Horns
5. Elias Haslanger
6. Gingbreadman
7. Michael Sweetman
8. Martin Banks
9. Joseph Marchione
10. Chris Womack

Best Keyboards
Marcia Ball

2. Bukka Allen
3. Corey Mauser
4. Riley Osbourn
5. Ian McLagan
6. James Polk
7. Floyd Domino
8. Pete Gordon
9. Dave Hall
10. Michael Ramos

Best Male Vocals
Malford Milligan

2. Don Walser
3. Monte Warden
4. Ian Moore
5. Kim Wilson
6. Jimmy LaFave
7. Guy Forsyth
8. Kevin McKinney
9. Jimmie Dale Gilmore
10. Jimmie Vaughan
11. Ted Roddy
12. Bob Schneider
13. David Garza
14. Charlie Sexton
15. Britt Daniel

Best Singer-Songwriter
Jimmy LaFave

2. Hamell on Trial
3. Monte Warden
4. Michele Solberg
5. Kathy McCarty
6. Daniel Johnston
7. Sara Hickman
8. Emily Kaitz
9. Charlie Sexton
10. Earthpig/Michael Fracasso/Butch Hancock

Best Songwriter
Monte Warden

2. Daniel Johnston
3. Emily Kaitz
4. Sara Hickman
5. Butch Hancock
6. Kevin McKinney
7. Ed Hamell
8. Jimmie Vaughan
9. Bill Carter
10. Kathy McCarty
11. Alejandro Escovedo
12. Chris Wall
13. Ian Moore
14. Earthpig
15. Dan Israel

Best Strings
Erik Hokkanen

2. Champ Hood
3. Danny Levin
4. John Hagen
5. Susan Voelz
6. Richard Bowden
7. Alvin Crow
8. Gene Elders
9. Mandy Mercier
10. Will Taylor

Best Concert by a Touring Artist
Johnny Cash, Erwin Center

2. Rolling Stones, Alamodome (San Antonio)
3. B.B. King, Little Feat, Erwin Center
4. Bonnie Raitt, Erwin Center
5. ZZ Top, Erwin Center
6. Lyle Lovett, Paramount
7. Dave Matthews, Liberty Lunch
8. Jimmie Vaughan, Backyard
9. Hole, Liberty Lunch
10. Jeff Buckley, Cactus Cafe, Chicago House, Electric Lounge

Best Concert Poster
Jim Franklin: Armadillo Homecoming, Coliseum

2. Jason Austin: Flaming Lips, Liberty Lunch
3. Guy Juke: Tish Hinojosa & Jimmie Dale Gilmore, La Zona Rosa
4. Kerry Awn: Uranium Savages 20th, Liberty Lunch
5. Lyman Hardy: Ed Hall and Sixteen Deluxe, Emo's
6. Bucky Tennyson: Soulhat, Backyard
7. Lindsey Kuhn: Supersuckers, Emo's
8. Biscuit: Raul's Reunion, Liberty Lunch
9. Lyman Hardy: Jesus Lizard, Poison 13, Liberty Lunch
10. Terri Lord: Punk Prom, Chances

Best Cover Art
Earthpig: Soulhat, Good to be Gone

2. Frank Kozik: Ugly Americans
3. Dick Reeves: Storyville, Bluest Eyes
4. Steve Wilkison: Wannabes, Mod Flower Cake
5. Greg Geisler: Roky Erickson, We Are Never Talking
6. David Kampa: Marcia Ball, Blue House
7. Kathy McCarty, Dead Dog's Eyeball
8. Mark Burdett: Jimmie Vaughan, Strange Pleasure
9. Joseph Tauber: Sons of Hercules
10. Jukebox: The Keepers, Looking for a Sign
11. Roy Tompkins: Noodle, Fat Ass and Scatman Chuck Meet the Girls from 90210

Best Instrument/Equipment Store
Musicmakers Austin

2. South Austin Music
3. Tommy's Drum Shop
4. One World Music
5. Workhouse Guitars
6. Rock-n-Roll Rentals
7. Guitar Resurrection
8. Musical Exchange

Best Live Music Venue
Liberty Lunch

2. Steamboat
3. Continental Club
4. Backyard
5. Electric Lounge
6. Cactus Cafe
7. Emo's
8. Antone's
9. Hole in the Wall
10. Blue Flamingo
11. Broken Spoke
12. Austin Music Hall
13. Waterloo Ice House(s)
14. Back Room
15. Saxon Pub
16. Black Cat Lounge

Best Local Music TV Show
CapZeyeZ

2. Austin City Limits
3. Any AM15 show
4. Austin Up Late
5. Raw Time
6. Segway City
7. Dillo Mix
8. New Vids on the Block
9. Trippin' in Austin
10. Remote Generation

Best Music Writer
Don McLeese

2. Margaret Moser
3. Andy Langer
4. Raoul Hernandez
5. John T. Davis
6. Ken Lieck
7. John Conquest
8. Rob Patterson
9. Michael Point
10. Tim Stegall

Best New Club
Austin Music Hall

2. White Rabbit
3. Electric Lounge
4. Blue Flamingo
5. Casino el Camino
6. Paradox
7. Lovejoy's
8. Ruta Maya
9. Flipnotics
10. Stonehouse Brewery

Best Radio DJ
Jody Denberg

2. Johnny Walker
3. Larry Monroe
4. Rollee Rios
5. Paul Ray
6. John Aielli
7. Dale Dudley
8. Ray Seggern
9. Loris Lowe
10. Shark Mann
11. Rachel Marisay
12. Andy Langer
13. Cecelia Nasti
14. Sammy & Bob
15. Jay Trachtenberg

Best Radio Program
Dudley & Bob Show

2. Eklektikos with John Aielli
3. Folkways with Dave Oberman and Dan Foster
4. Twine Time with Paul Ray
5. Sam Allred & Bob Cole Morning Show
6. HomeGroan with Ray Seggern
7. Sunday Night News with Jody Denberg
8. 501 Blues with Jody Denberg
9. Local Licks with Loris Lowe
10. Texas Shock Syndrome with Andy Langer
11. Shark Mann Morning Show

Best Radio Station
KGSR-FM

2. 90.5 KUT-FM
3. 91.7 KVRX-FM
4. 93.7 KLBJ-FM
5. 107.7 KNNC-FM
6. 98.9 ZROCK/KUTZ-FM
7. 98.1 KVET-FM
8. 101 KASE-FM
9. 96.7 KHFI-FM
10. 88.7 KAZI-FM

Best Record Producer
Stephen Bruton: Storyville

2. Mark Hallman: Sara Hickman
3. John Croslin: Wannabes
4. Jeff Cole: Prescott Curlywolf
5. Paul Leary: Meat Puppets
6. Brian Beattie & Kathy McCarty
7. Bruce Hughes: Ugly Americans
8. Derek O'Brien: Sue Foley
9. Stuart Sullivan: Banana Blender Surprise
10. David Eaton: Pushmonkey

Best Record Store
Waterloo Records

2. Tower Records
3. Sound Exchange
4. Antone's Record Store
5. MusicMania
6. ABCD's
7. Technophilia
8. Maldonado's Record & Video Shop
9. Sound Warehouse
10. Best Buy

Best Thing to Happen
KVRX/KOOP

2. Austin Music Network
3. Austin Music Hall
4. Jimmie Vaughan's return
5. SXSW
6. Ian Moore plays with the Stones

Best of the Year
NEWSLETTERS
AC Daily, Events and Promotions, Luvdoc Answers

Breaking news, recommended events, and more

Official Chronicle events, promotions, and giveaways

Updates for SXSW 2017

All questions answered (satisfaction not guaranteed)