FEATURED CONTENT
 

the arts

Austin Theatre Critics Table 2000-2001 Nominations

The Austin Theatre Critics Table have announced the nominations for their ninth annual awards for achievement in the arts.

Fri., May 18, 2001

The Austin Theatre Critics Table have announced the nominations for their ninth annual awards for achievement in the arts. The group recognized artistry in the theatre and beyond for the period from May 2000 through April 2001. Participating critics this year include Austin American-Statesman staff reporters Michael Barnes and Jeanne Claire van Ryzin (arts), Austin Chronicle Arts Editor Robert Faires (arts), and freelance writers Rob Curran (art), Jamie Smith Cantara (theatre), Mike Huebner (music), Dawn Davis Loring (dance), Sondra Lomax (dance), Moira Muldoon (theatre) and Robi Polgar (music). The critics will present the awards at a date and venue to be announced.

David Mark Cohen New Play Award

Bricks and Lyrics, Abhijat Joshi

The Butcher's Daughter, Jennifer Haley

Circumference of a Squirrel, John Walch

Hang Town Fry, Adam Sobsey

Jouét, Allen Robertson

Requiem for Tesla, Kirk Lynn

Women Who Steal, Carter Lewis

Production, Drama

Circumference of a Squirrel, Zachary Scott Theatre Center

Closer, Zachary Scott Theatre Center

Death of a Salesman, Mary Moody Northen Theatre, St. Edward's University

A Macbeth, State Theater Company

One Flea Spare, School of Night Productions with Frontera@Hyde Park Theatre

Requiem for Tesla, Rude Mechanicals

Production, Comedy

Anton in Show Business, State Theater Company

Art, Zachary Scott Theatre Center

The Baltimore Waltz, UT Dept. Theatre & Dance

E/R, Mary Moody Northen Theatre, St. Edward's

Light Up the Sky, Austin Playhouse

Women Who Steal, State Theater Company

Production, Musical

The Butcher's Daughter, Refraction Arts Project

Evita, Zachary Scott Theatre Center

Godspell, Southwestern University

Jouét, Zachary Scott Theatre Center

The Music Man, Austin Musical Theatre

Oklahoma!, Austin Musical Theatre

Director, Drama

Ann Ciccolella, Closer

Shoshana Gold, Circumference of a Squirrel

Mark Hunter, One Flea Spare

Robi Polgar, King Lear

Guy Roberts, A Macbeth

Shawn Sides, Requiem for Tesla

Sharon Sparlin, Troilus and Cressida

Director, Comedy

Skip Greer, Women Who Steal

Scott Kanoff, Anton in Show Business

Ev Lunning Jr., E/R

Johanna McKeon, The Baltimore Waltz

Gordon Peacock, The Madwoman of Chaillot

Sarah Richardson, Art

Director, Musical

Kevin Archambault, You're a Good Man, Charlie Brown

Jason Neulander, Wallpaper Psalm

Rick Roemer, Godspell

Dave Steakley, Evita/Jouét

Scott Thompson, The Music Man

Scott Thompson and Richard Byron,

A Chorus Line/Oklahoma!

Actress, Drama

Kara Bliss, Closer

Janelle Buchanan, Abundance

Barbara Chisholm, Abundance

Jamie McNatt, The Lover

Andrea Osborne, Closer

Annie Suite, Death of a Salesman

Actress, Comedy

Pam Christian, The Madwoman of Chaillot

Babs George, Anton in Show Business/

Barefoot in the Park/Light Up the Sky/

Women Who Steal

Peyton Hayslip, Talley's Folly

Andrea Osborn, Anton in Show Business

Jill Parker-Jones, Women Who Steal

Actress, Musical

LuAnn Aronson, The Music Man

Jacqui Cross, Mahalia!

Meredith McCall, Jouét

Phyllis Slattery, Wallpaper Psalm

Stephanie Swenson, The Butcher's Daughter

Anneliese van der Pol, Oklahoma!

Claire Vangelisti, HMS Pinafore

Actor, Drama

Martin Burke, Circumference of a Squirrel

Michael Costello, Death of a Salesman

Michael Miller, Closer/Requiem for Tesla

Paul Norton, Closer/King Lear

Jaston Williams, Tru

Actor, Comedy

Chad Daniels, The Devil's Disciple

Chris Doubek, Art

Tim Russ, E/R

David Stahl, Art

Dirk Van Allen, Light Up the Sky

Jon Watson, Art

Actor, Musical

Kevin Earley, Oklahoma!

Larry Gatlin, The Music Man

Clint Gilfillan, You're a Good Man, Charlie Brown

Dan Giradot, HMS Pinafore

Dan Sullivan, Evita

Supporting Actress, Drama

Myrna Cabello, La Carpa Garcia/Roosters

Sarah Richardson, War

Rebecca Robertson, Troilus and Cressida

Jennifer Underwood, The Cripple of Inishmaan

Katie Van Winkle, One Flea Spare

Supporting Actress, Comedy

Patricia Arredondo, The LCP Sells Out

Mary Agen Cox, Light Up the Sky

Erica Saenz, The LCP Sells Out

Helen Merino, A Midsummer Night's Dream

(Project InterAct)/Anton in Show Business

Lara Toner, Angel's Balcony

Jennifer Underwood, The Devil's Disciple

Supporting Actress, Musical

Brooks Almy, The Music Man

Sharon Elmore, Wallpaper Psalm

Tari Kelly, Oklahoma!

Jill Leberknight, West Side Story

Marita Stryker, Evita/You're a Good Man, Charlie Brown

Supporting Actor, Drama

Ira Bowman, One Flea Spare

Robert Fisher, Requiem for Tesla

Pranav Gandhi, Bricks and Lyrics

Judson Jones, A Macbeth

Guy Roberts, The Beauty Queen of Leenane

Brent Werzner, Death of a Salesman

Supporting Actor, Comedy

Lowell Bartholomee, A Midsummer Night's Dream (Austin Shakespeare)

Bradley Carlin, Barefoot in the Park

Judson Jones, Bleacher Bums

Steve Shearer, Women Who Steal

Michael Stuart, A Midsummer Night's Dream

(Austin Shakespeare)

Nick Walker, The LCP Sells Out

Supporting Actor, Musical

Ron Berry, The Butcher's Daughter

Dan Dietz, Wallpaper Psalm

Gerard Lebeda, Rockin' Christmas Party

Noah Racey, Oklahoma!

Scotty Roberts, The Music Man

Alex Rollins, The Music Man

Luis Villabon, A Chorus Line

Scenery

Christopher McCollum, Hamlet/A Macbeth/ Oklahoma!

Stephen Pruitt, Requiem for Tesla

Michael Raiford, Evita/Jouét

Cliff Simon, The Madwoman of Chaillot

Leilah Stewart, Wallpaper Psalm

Jen Yung-Hsin, The Baltimore Waltz

Costumes

Leslie Bonnell, Evita/Jouét/Requiem for Tesla

Susan Branch, Oklahoma!

Amy Burrell, Entre Lo Que Me Quieres a Te Quiero

Pam Fletcher, Roses and Thistles

Buffy Manners, A Macbeth

Lighting

Jason Amato, Elytra/Jouét

Diana Duecker, Wallpaper Psalm

Zach Murphy, Requiem for Tesla

Tony Tucci, A Macbeth/Oklahoma!

Robert Whyburn, Evita/West Side Story

Sound

Duncan Robert Edwards, Oklahoma!

Gunn Brothers, A Macbeth

Buzz Moran, Requiem for Tesla

Sharon Sparlin, Troilus and Cressida

Mark Stewart, Back Bog Beast Bait

Movement

Kevin Archambault, A Funny Thing Happened on the Way to the Forum

Bonnie Cullum and Chad Salvata, Elytra

Jay Jennings, West Side Story

Sharon Sparlin, Troilus and Cressida

Dave Steakley, Evita

Scott Thompson, The Music Man

Scott Thompson and Richard Byron, A Chorus Line/Oklahoma!

Musical Direction

Fred Barton, The Music Man/Oklahoma!

Darcie Deaville, Back Bog Beast Bait

Jeffrey Jones-Ragona, HMS Pinafore

Graham Reynolds, The Intergalactic Nemesis/Seven Rooms to the Soul/ Wallpaper Psalm

Allen Robertson, Jouét/Tapestry

Touring Show, Theatre

Cabaret, UT Performing Arts Center

Eleanor: Her Secret Journey, Paramount

Ragtime, UT Performing Arts Center

The Vagina Monologues, Paramount Theatre

Waiting for Godot, UT Performing Arts Center

Touring Show, Dance

Austin Festival of Dance, Paramount Theatre

Bill T. Jones/Arnie Zane Dance Company, UT Performing Arts Center

Cloud Gate Dance Theatre, UT Performing Arts Center

Ralph Lemon, UT Perf. Arts Center

Alonzo King's Lines Contemporary Ballet, UT Performing Arts Center

Parsons Dance Company, UT Performing Arts Center

Touring Show, Music

Academy of St. Martin in the Fields,

UT Performing Arts Center

Bang on the Can All-Stars, UT Performing Arts Center

Hamza El-Din, UT Performing Arts Center

Patti LuPone, Paramount Theatre

Yo Yo Ma, UT Performing Arts Center

Dance Show, Large

Almost Virtual, Tapestry Dance Company

The Automated Body Project, Sharir +

Bustamante Danceworks

Don Quixote, Ballet Austin

Entre Lo Que Me Quieres a Te Quiero, Sharir +

Bustamate Danceworks

Leaf Storm, Sharir + Bustamante Danceworks

Hamlet, Ballet Austin

Dance Show, Small to Medium

Blue Pearl, Sally Jacques

The Bystander, Kathy Dunn Hamrick

Seven Rooms to the Soul, Ariel Dance Theatre

The Tango Project, Aztlan Dance Company

Choreographer

Andrea Ariel

Andrea Beckham

José Luis Bustamante

Kathy Dunn Hamrick

Sally Jacques

Stephen Mills

Male Dancer

Anthony Casati

SethJohn Davis

Chris Hannon

Nicholas Young

Female Dancer

Laura Cannon

Kathy Dunn Hamrick

Acia Gray

Theresa Hardy

Inga Loujerenko

Gina Patterson

Carolyn Pavlik

Symphonic Concert

Austin Chamber Orchestra (with Jeff Bradetich)

Austin Symphony (with Leon Fleisher)

Austin Symphony (Sibelius: Symphony No. 5)

Austin Symphony (Copland Centennial)

Austin Symphony (Welcher: Symphony No. 2,

"Night Watchers")

UT Symphony (Mahler: Symphony No. 1)

Choral Concert

All Night Vigil, Conspirare Choir

Elijah, New Texas Music Works

Eric Whitacre, Austin ProChorus

Fire of the American Spirit, Austin Civic Chorus

Rossini: Stabat Mater, Austin Civic Chorus

A Tribute to Texas Composers, Austin ProChorus

Chamber Concert

Insects: A Musical Entomology in Six Legs, Austin Chamber Ensemble

Horn Concerto, Stephen Montague

Medieval Songs, Texas Early Music Project

String Quartets of Béla Bartók, Cavani String

Quartet

Opera

Cold Sassy Tree, Austin Lyric Opera

King Arthur, La Follia/Texas Early Music Project

The Rape of Lucretia, UT Opera Theatre

Die Walküre, Austin Lyric Opera

Madame Butterfly, Austin Lyric Opera

Wallpaper Psalm, Salvage Vanguard Theater

Male Singer

Neil Blumofe, Jonah

Karl Dent, Elijah

Dean Peterson, Cold Sassy Tree

Christopher LeCluyse, King Arthur

John McVeigh, Cold Sassy Tree

Female Singer

Renata Behle, Die Walküre

Ai-Lan Zhu, Madama Butterfly

Marie Plette, Cold Sassy Tree

Stephanie Prewitt, Medieval Songs

Amy Spencer, Rinaldo

Margaret Jane Wray, Die Walküre

Instrumentalist

Gregory Allen, Mozart: Piano Concerto in F

Charles Castleman, Bartok: Violin Rhapsody

Sophia Gilmson, Bach: "Goldberg Variations"

Anton Nel, Brahms: Quintet in F Minor

Museum Exhibition

"Anacronistas: Einar & Jimex de la Torre,"

Mexic-Arte Museum

"Gutenberg to Gone With the Wind: Treasures of the Ransom Center," Ransom Center and

LBJ Library and Museum

"Rembrandt to Rauschenberg," Blanton Museum of Art

"Liberated Voices: Contemporary Art from

South Africa," Austin Museum of Art

"The New Frontier: Art and Television, 1960-65," Austin Museum of Art

"Pressing the Point," Blanton Museum of Art

Gallery Exhibition

"I2K: Imelda 2000, Bennie Flores Ansell,"

Women & Their Work

"La Huella Multiple, " Gallery 106

"Memory Layers," Tarrytown Gallery

"Julius Shulman: Architecture Photographs,"

Lake Austin Fine Arts

"Lance Letscher," Slugfest Gallery

"Texas Landscapes: Six Women Artists,"

Tarrytown Gallery

"Winter Group Exhibition," Davis Gallery

Gallery (Body of Work)

Davis Gallery

D. Berman Gallery

Gallery 106

Lake Austin Fine Arts

Ravel Fine Art Gallery

Tarrytown Gallery

Female Artist

Connie Arismendi

Margie Crisp

Mary Fischer

Lauren Levy

Ann Pizer

Margo Sawyer

Male Artist

Troy Brauntuch

David Colquitt

Lance Letscher

Murray McMillan

Daniel M. Olsen

Pio Pulido

share
print
write a letter